Bugün 18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Antalya17 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  155,771
  %-0.08
 • Dolar
  3,8638
  %-0.70
 • Euro
  4,5501
  %-0.72

Deniz Karataş

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deniz Karataş

SON KALEMİZ: İNŞAAT 2

29 Ağustos 2017 Salı 00:49

 Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak; Cumhurbaşkanımız önderliğinde başlatılan, dövizi bozdurma kampanyasının akabinde; istihdam seferberliğine gönülden destek verdik ve dernek olarak biz de seferberlik başlattık. Ülke çapında “YERLİ MALIM, YERLİ PARAM” adıyla, tüm İnşaatlarımızda yerli üretim malzemeler kullanılmasını teşvik eden bir kampanya başlattık. Daha çok ürettik, daha çok çalıştık.

“İstihdam Seferliği” kampanyasına istinaden Antalya Valimiz, İşkur, SGK ve STK’lar ile yaptığımız toplantıların arkasından şantiyelerimizde daha fazla istihdam yapmaya başladık.  Ama ne yazık ki;  son 8 ayda yükselen demir fiyatları inşaat sektörümüzü, bu seferberliğimizi ve gayretlerimizi zora soktu.  Sektörümüzde 2.2 milyon kayıtlı işçimiz var. Kayıt dışı ile yaklaşık 3 milyon işçi inşaat sektöründe çalışmaktadır. Demir fiyatlarındaki bu anormal durumun, spekülatif durumun sona ermemesi durumunda % 10 bile inşaatları yavaşlatmamız halinde, 300 bin işsizle karşı karşıya kalacağız.

Öte yandan bu durum; 5 ay önce projesi gereği demirini nakit para ile almış bir inşaat firması ile mahalle arasında inşaat yapan müteahhitimiz arasında haksız rekabete sebep oldu. 

Dünyada demir cevheri ve hurda fiyatları düşerken, bizim ülkemizde demir fiyatları son 8 ayda zamlandı.  Yükselen demir fiyatları sadece inşaat sektörünün değil, ekonominin ve istihdam artışının da önünü tıkadı.

Bir yandan ekonomiyi ve istihdamı canlandırmak için teşvik paketleri açıklanırken; diğer taraftan yapılan zamlar tezat oluşturdu…

Ülkemiz birçok badire atlattı. Darbe girişimi, dünyada yaşanan ekonomik krizlere rağmen müteahhitler yatırım yapmaktan, istihdama katkı sağlamaktan geri durmadı.   

Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen; ülkemizin daha huzurlu günlere kavuşacağına, şahsen inşaat, tarım, turizm,   gibi Türk ekonomisini domine eden sektörler açısından; bu yaşananların geçici olduğuna,  bu yıl bitmeden de bütün dinamiklerin yerine oturacağına inanıyorum. Çünkü dalgalar durulmadan çakıl taşları görünmez ve durmakla hiçbir noktada başarı ve istikrar yakalanmaz. 

Diğer taraftan; bizler de hem iş adamı kimliğimizle hem de STK temsilcisi kimliğimizle hükümetimizin pek çok sivil toplum örgütü ve kesimin üzerinde birleştiği yeni bir yol haritası belirlenmesi konusunda davet edildiğimiz her platformda bulunduk, desteğimizi verdik, vermeye de devam edeceğiz. Ülke insanımızın refahını yükseltmek ve ülke içi katma değeri arttırmak için; eskisinden çok daha fazla çalışmamız ve üretmemiz gerektiğinin bilincinde hareket etmeye de devam edeceğiz…

Çünkü; canlılar fayda yarattıkları sürece yaşarlar. Meyve vermeyen ağaç, kurur. Üreyemeyen hayvan, yok olur. Üretmeyen insan da mutsuz olur, sağlıksız olur. “İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” Bu nedenle, ürettiği fayda kendi yaşam süresini aşanlar, ölümsüzleşirler. Örneğin; Mevlana, Yunus Emre, Mimar Sinan, Atatürk, Leonardo da Vinci, Galileo, Newton, Einstein eserleriyle hâla yaşamıyor mu?  Bu nedenle, çalışmak, üretmek, faydalı olmak yaşamak demektir…

Ama şöyle bir hikaye de var:

Eşeği düğüne çağırmışlar.

Hiç sevinmemiş…

Diğer eşek sormuş:

-Neden sevinmedin?

Cevap vermiş:

-Ya odun bitmiş, ya su bitmiş, yoksa bizi niye çağırsınlar?

 

Elbette insanlar birbirlerini işi düşünce de arayacaklar. Yapabiliyorsak biz de o işi yapacağız, yardımcı olacağız. Ama sadece birinin işi düştüğü için aranan olmak insanı üzüyor…

 

Saygılarımla…

Deniz KARATAŞ

İnşaat Mühendisi

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

Bu yazı toplam 376 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim