Bugün 08 Aralık 2019 Pazar
 • Antalya7 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  271,535
  %-0.49
 • Dolar
  5,7701
  %0.31
 • Euro
  6,3816
  %-0.05
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Spor salonu müze olmalı”
14 Kasım 2019 Perşembe 17:06

“Spor salonu müze olmalı”

20 yılı aşkın süredir gündemde olan Antalya Kent Müzesi’nin biran önce bitirilmesi gerektiğini vurgulayan Antalya Kent Konseyi, eski Kapalı Spor Salonu’nun planlandığı gibi müze olması gerektiğini vurguladı. Başkan Semanur Kurt, müzenin ana binasını

20 yılı aşkın süredir gündemde olan Antalya Kent Müzesi’nin biran önce bitirilmesi gerektiğini vurgulayan Antalya Kent Konseyi, eski Kapalı Spor Salonu’nun planlandığı gibi müze olması gerektiğini vurguladı. Başkan Semanur Kurt, müzenin ana binasını oluşturacak olan spor salonunun müze kapsamı dışında bırakılmasına yönelik başlatılmaya çalışılan tartışmaları manidar bulduklarını söyledi.

 

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından, Antalya Kent Müzesi’yle ilgili dün bir açıklama yapıldı. Antalya Kent Müzesi’nin 20 yıldan fazla süredir gündemde olduğuna dikkat çekilerek biran önce bitirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin öncelikleri arasında yer alması istendi. Kent Müzesi’nin ana binası olarak planlanan ancak spor salonu olması yönündeki açıklamalarla son zamanlarda tartışma konusu haline gelen eski Kapalı Spor Salonu’na dikkat çekildi. Şuanda sadece kolonları ayakta olan spor salonunun kent müzesinin parçası olması gerektiğini vurgulayan Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, aksi yönde başlatılmaya çalışılan tartışmaların manidar bulunduğunu açıkladı.

sam_1431.jpg

“TARTIŞMALAR MANİDAR”

Konsey binasında Yürütme Kurulu üyeleriyle biraraya gelerek açıklama yapan Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Antalya Kent Müzesi çalışmalarının 1997-1998 yılında Kent Konseyi’nin önerisiyle, daha sonra da üyelerin ve gönüllülerin oluşturduğu Antalya Kent Müzesi Girişimcileri Derneği ile başladığını hatırlattı. 20 yılı aşkın süredir Antalyalıların çabaladığı ve açılışını özlemle beklediği Kent Müzesi’nin parçası olan açık alan düzenlemelerinin hizmete girmesiyle birlikte Müze’nin ana binasını oluşturacak olan eski Kapalı Spor Salonu’nun müze kapsamı dışında bırakılmasına yönelik başlatılmaya çalışılan tartışmaları manidar bulduklarını söyleyen Kurt, “Müze projesi kapsamındaki açık spor alanları bölge insanının spor yapabileceği yeterlilikte. Bu alanlarda kentlinin talebi rahatça karşılanabilir” dedi.

 

20 YILI AŞAN BİR SÜREÇ

1997-1998 yıllarında Kent Müzesi fikri ortaya çıktığında 1999-2004 yıllarındaki dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul’un çalışmaları üstlenerek Bellek Merkezi’nin hayata geçmesinin sağlandığını hatırlatan Kurt, Menderes Türel’in iki döneminde de Kent Müzesi çalışmalarına öncelik tanındığını söyledi. Kumbul döneminde kapalı spor salonunun da dahil olduğu ulusal yarışma ile elde edilen projelerin, sergi senaryolarının, iç mekan düzenlemelerinin Türel zamanında tamamlandığını belirten Kurt, 2009-2014 yılları arasındaki Mustafa Akaydın döneminde de Evlilik Tarihi ve Antalya Mutfak Kültürü sergi mekanlarının yapıldığına dikkat çekti.

sam_1432.jpg

“KAYNAK AYIRMAK ÖNCELİK OLMADIĞI İÇİN SÜREÇ UZADI”

20 yılı aşan sürecin uzun sürmesinin ana nedenlerinden birinin yapılacak müzenin birçok kentte ve ilçede yapılanlar gibi basit bir sergi anlayışından çok, kentin tüm kültürlerinin birlikte anlatıldığı ortak yaşam alanı oluşturma çabası olduğunu belirten Kurt, ikici nedenin de bu boyuttaki proje için ayrılacak kaynağın yetkili kurumlar için birinci öncelik olmaması olduğunu söyledi.

 

“ANTALYA’YI ANTALYA YAPAN BUGÜNE YANSIYAN KÜLTÜRDÜR”

Yüksek Mimar ve Yazar Doğan Hasol’un, bir ülkenin ve kentin kalkınmasında en önemli kaynağın insan ve kültür olduğunu 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından imzalanan Etnografya Müzesi kararnamesiyle anlattığının Antalyalılar tarafından çok iyi bilinmesi gerektiğini kaydeden Kurt, “Bugün Antalya’yı Antalya yapan Karain, Aspendos, Perge, Side, Kaleiçi, Phaselis, Patara ve daha yüzlercesinde yaşayan Antalyalıların yarattıkları ve bugüne yansıyan kültürleridir. Bu bilinçle Ulu Önder’in en zor şartlarda 8 yıl içinde yaptığını bizler eğer 20 senede yapamıyorsak bunu iyi düşünmemiz gerekmekte” dedi.

 

BÖCEK’E “PROJENİN RUHUNA UYGUN OLARAK BİRAN ÖNCE TAMAMLANMALI” ÇAĞRISI

İlk öneri yapıldığında Türkiye’de kent müzesi olmadığını belirterek daha sonra çeşitli yerlerde kent müzeleri yapıldığına dikkat çeken Kurt, “Bu Antalya’nın projesi. Olması gerektiği için yapılmalı. Şimdiye kadar çoktan yapılmalıydı” dedi. 20 yılı aşan Kent Müzesi çalışmalarını aynı heyecan içinde destekleyerek takip ettiklerini belirten Kurt, “Yıllardır Antalyalılarla birlikte yapılan çalışmalar, harcanan emek, ayrılan ve kullanılan milyonlarca paradan sonra yapılacak tek şey kaldı. Hızla mevcut müze projesinin ruhuna uygun olarak tamamlanması ve tüm dünyaya açılması. 8 ay gibi kısa bir süredir görev yapan ve yönetime gelir gelmez müzenin açık alanlarını hizmete açma başarısı gösteren yeni yerel yönetimden beklentimiz budur. Mustafa Kemal’in izinden gittiğine yürekten inandığımız Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in bunu başaracağına gönülden inanmak istiyoruz. Bu çabalarında geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi daima yanında olacağımızı bildiriyoruz” diyerek, Böcek’e Kent Müzesi’ni biran önce tamamlama çağrısında bulundu.

 

“DAYANIKLILIĞI İNCELENEREK SAĞLAMLAŞTIRMA PROJELERİ HAZIRLANDI”

Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Antalya Kent Müzesi Projesi’nde Kapalı Spor Salonu’nun şekil değiştirerek korunduğuna dikkat çekti. Müze olarak kullanılmasına karar verildikten sonra depreme dayanıklılığı incelenerek sağlamlaştırılma projelerinin hazır olduğu bildirildi. İnşaat ihalelerinin de yapıldığı kaydedilerek, kaynak yetersizliğinden dolayı yarım kaldığı ifade edildi.

sam_1447.jpg

“KAYGI VAR”

2017 yılında 34 milyon lira olan ihale kapsamında eski Atatürk Stadyumu alanındaki çalışmaların tamamlandığını belirten Yürütme Kurulu Üyeleri, bundan sonrası için kaygıları olduğunu söyledi.

 

“KÜLTÜR SANATTAN TAVİZ VERİLMEZ”

“Belediyeler bir şeylerden tasarruf edeceklerse kültür sanattan kısıyorlar” diyen bir üye, “Kültür sanattan taviz vererek kenti ne turizm, ne de kültür sanat başkenti yapmaları mümkün değil. Dünyanın en büyük kent müzesi olacak iddiasıyla ortaya çıkıldı. 40 küsur dönümlük bir arazi. Rantı en yüksek kent merkezinde. Oradan 1 santimetrekare yerin alınmasına razı değiliz. Orası, kültür sanat adası olmalı” şeklinde konuştu. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 1247 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim