Bugün 16 Aralık 2017 Cumartesi
 • Antalya16 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  155,894
  %-0.46
 • Dolar
  3,8638
  %-0.70
 • Euro
  4,5501
  %-0.72

Deniz Karataş

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deniz Karataş

STK’LAŞTIRAMADIKLARIMIZDAN MISINIZ?

10 Ekim 2017 Salı 07:30

Sivil Toplum Kuruluşları çoğunlukla, bir uzmanlık konusunda, benzer fikir yapısına sahip kişilerin bir araya gelerek, var olan problemleri çözmek için projeler üreten ve kâr amacı gütmeyen, kurumsal bir kimliğe sahip, herhangi bir devlet organından bağımsız bir şekilde özel kişilerin girişimleriyle kanuni olarak kurulmuş topluluklardır. Sivil toplum örgütlerine üye olmak ve oraya vakit ve nakit vakfetmek, bunu karşılıksız göze almak hepimizin bildiği gibi gönüllülük esasına dayanır. Kimse bir başkasını zorla üye yapamaz. Bu iş rıza ile olur. Ama devletin gücünü yanına alan ticaret odaları, ticaret borsaları, meslek odaları neden zorla bizi üye yapar, hatta diplomanızdan aldığınız yetkinizi kullabilmek için bile kayıt zorunluluğunu mecburi kılar anlayabilmiş değilim.

Biri devletin gücünü arkasına almaya görsün, kraldan çok kralcı kesilir ülkemizde.  Allah böyle zihniyetlere fırsat vermesin. Çünkü bir bakarsınız başkanının, yönetimin bir üst koltuk sevdası ön plana çıkıverir ve temsil maliyeti adı altında üyelerin paralarını, kendi menfaat ve çıkarları doğrultusunda harcamalar yapmaya başlar. Rakip gördüğü, işine gelmeyen STK’nın yöneticisine organizasyonlarında, protokolünde yer vermez, işine gelenle yoluna devam eder. Çünkü amaç koltuğa daha sıkı sarılmaktır. Sanki bu dünyanın öteki STK’sı yokmuş gibi…

Ülkemizde birçok STK maalesef bir misyon için değil, bir araç ve yönetime imkan olarak kurulmuştur. Derneklerin bir kısmı, ömrü hayatında kamuya, üyelerine faydalı olamamışlardır. Yönetim adı altında birkaç kişinin elinde bir arpalık olarak iş görmektedir. Bunu gelmiş geçmiş bütün siyasi otoriteler bildikleri halde, oy kaygısıyla veya başka sebeplerle görmemezlikten gelmektedirler.

Bazı STK lar, sektörün ve iş yapmaya ekonomiyi döndürmeye, istihdam gücünü arttıramasa da ayakta tutmaya çalışan aktörlerinin sırtına bir kambura dönüşmüş durumdadır. Yani neresinden bakarsanız bakın, ülkemizde oluşmasını beklediğimiz insani bir zihinsel devrim olmadan, elimizi attığımız her şey bir yerinde elimizde kalmaktadır. Bugün zaten KDV'nin %18 olması büyük bir haksızlık iken, bunun mücadelesini verip, düşüren bazı üretici ve esnafların olmasına rağmen, hala tüm ticari alanları kapsayacak şekilde düzenlenmemiş bir vergilendirme, halden anlamayan yöneticilerin temsil ettikleri sektörleri bir de aidat ödeme zorunluluğu yüklemesi esnafı zora sokmaktadır.  Sokak arasındaki kuruyemişci ayakta duramazken ona aidat için icra göndermek arkasından da kurumun Mercedes ine binmek başkanın nasıl içine siner??? Anlayan, anlatsın!

Öte yandan, elbette tüzüğü gereği kuruluş amaçları doğrultusunda esnafı ve ticareti geliştiren, verimli, ilkeli ve İngilizlerin dediği gibi ; “Fair Trade” yani adil  bir ticaret ortamının oluşmasına zemin hazırlayan, özellikle dünya ile entegrasyon ve dış dünyaya açılma, ihracat konusunda büyük işlerin başarılmasına öncülük eden kurumsallaşmış STK lar da vardır.

2009 yılından bu yana, seçilerek başkanlığını yürüttüğüm Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği’nde ilk icraatım; aidatları ödeyemeyenlere zorunlu kılmamak oldu. Giriş aidatımız dışında; üyelerimizden aidat talep edip durmayız. Bizim burada bir maaşımız da yok, makam arabamız da. Kendi motor gücümüzle, gerektiğinde gecemizden-gündüzümüzden gerektiğinde de kendi öz sermayemizden harcamaktan çekinmeyiz. Devlet-millet barışıklığı için gerçek bir STK misyonuyla hareket eder, derneğimizin temsil ettiği sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerimizi her platformda dile getiririz.

Kazanmayan veremez…

Veren el, alan elden üstündür, kamu için vakit ve nakit vakfetmek herkese nasip olmaz. El eli yıkar, el de döner yüzü yıkar, bu yüz de Antalya dır…

Bu yazı toplam 2913 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim