Bugün 25 Nisan 2019 Perşembe
 • Antalya14 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  241,107
  %0.06
 • Dolar
  5,8753
  %0.83
 • Euro
  6,5757
  %0.32
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarım için seferberlik çağrısı
13 Eylül 2018 Perşembe 05:10

Tarım için seferberlik çağrısı

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, yılın ikinci çeyreğinde ekonominin yüzde 5 seviyesinde büyümesine rağmen yüzde 1.5 oranında küçülen tarım sektörü için seferberlik çağrısında bulundu.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, her zaman dile getirdiği ‘Tarımda seferberlik ilan edilmesi’ çağrısını bu kez sosyal medya hesabı üzerinden yaptı. Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerine göre yılın ikinci çeyreğinde ekonomi yüzde 5.2 büyürken tarım sektörünün yüzde 1.5 oranında küçüldüğüne dikkat çeken Çandır, “Tarım sektörü için acilen seferberlik ilan edilmeli” dedi. Çandır’ın paylaşımına takipçileri çok sayıda yorum yaparken bir çağrı da CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’den geldi. Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Özer, “Tarım sektörümüz için ne zaman seferberlik ilan edeceksiniz?” diye sordu.

 

“SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ”

Para kazandırmadığı gerekçesiyle gençlerin hızla terk ettiği tarım sektöründe yaşanan sorunlar her geçen gün büyümeye devam ediyor. Özellikle yüksek maliyetli girdiler çiftçilerin belini bükerken verimli bazı tarım arazileri de para kazandırmadığı gerekçesiyle boş bırakılıyor. Sürekli olarak tarımda yaşanan sorunlara dikkat çekerek çözüm önerilerini ortaya koyan ATB Başkanı Ali Çandır, bir kez daha tarım sektörü için acilen seferberlik ilan edilmesini istedi. Sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.2 oranında büyürken tarım sektörünün yüzde 1.5 oranında küçüldüğüne dikkat çeken Çandır, “2018 yılı tarımsal üretim ve ticaretle uğraşanlar için, genel ekonomiye göre oldukça kötü bir performansla geçiyor. Tarım sektörü için acilen seferberlik ilan edilmeli” dedi.

 

ÇANDIR’A BÜYÜK DESTEK

Çandır’ın bu paylaşımı takipçileri tarafından kısa sürede büyük bir karşılık buldu. Çandır’ın haklılığını ortaya koyan takipçilerinden bazıları şu yorumları yaptı:

“Çiftçimizden TL ile esirgediğimiz desteği Dolarla yabancı üreticiye verir olduk. Bu yanlış politika sonucu çiftçilerin çoğu evini barkını terk edip, hayvanlarını ya keserek ya da satarak kentlere göç ettiler. Bu işi yeniden eski haline getirmek için yıllarca uğraşmak gerekecek. Tarım Bakanı’nın twitlerine yapılan yorumlara bakın. Atama bekleyen gıda, ziraat mühendisleri ve veterinerler... hepsi atanana kadar arazide çalışma aşklarını anlatıyor. Tebellüğ edince de ara ki bulasın arkadaşları. Çiftçi arazide yapayalnız. Tarımın küçülmesinin sebebi biraz da hava şartlarıyla oldu. Örnek verecek olursam geçen sene 5 ton incir yapıyorsak bu sene 3 tona düştü. Ciddi bir düşüş yaşandı. Meyvelerde ve sebzelerde kurtlanma olup ağacında eridi. Katılmıyorum, bu durum münferit bir kaç üründe olabilir. Çukurova'da hava şartları ile ilgili bir ürün azalması olmadı. Ancak arazisinin başında bizzat olmayıp müteahhit tarzı çiftçilik yapanlar Akdeniz meyve sineği ve sirke sineğine çarpıldı. Tarımın içinde biri olarak durum içler acısı. Buğdayın kg. fiyatı 80 krş. idi geçen sene. Bu yılda aynı kaldı. Dap gübresinin fiyatı 1800 TL. idi 2017’de, şimdi 3700 TL. diyorlar. Mazot, tohum, alet edevat, işçi, elektrik yanına varılmıyor ama çiftçinin malı hep ucuz. Allah yardımcımız olsun. Tarım politikası yoksa küçülmeye devam edeceğiz demektir. Çiftçi denetlenmeli ve yönlendirilmelidir. Doğru plan uygulanabilirse 3 yıl içinde net ihracatçı ülke oluruz. Toprağımız var ekilmiyor, çiftlikler hayvan dolu et ithalatı yapıyoruz. Cevizin yüzde 72’si ithal, Bademin yüzde 80’i ithal, Antep fıstığı ve lüx cep telefonları gibi gereksiz ithalatı durdurun. Madem dolarımız yok neden bu kadar ithalat yapılıyor. Ülkemizde kolaylıkla üretilebilecek tarım ve hayvancılık ürünlerinde ithalat dursun. Sorunun sadece başlangıcı, yetiştirici geçen yılla aynı fiyattan buzağı satıyor. Önlem alınmaz ise aracı bu hayvanı elinde tutup kazanırken üretici üretemez tüketici tüketemez hale gelecek.”

 

ÖZER’DEN SEFERBERLİK ÖNERGESİ

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’den de giderek küçülen tarım sektörü için acil seferberlik çağrısı geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan büyüme rakamları arasında tarım sektörünün toplam katma değerinin bir önceki yıla göre yüzde 1,5 oranında azaldığının dikkat çektiğini belirten Özer, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için soru önergesi verdi. Özer, “Tarım sektörümüz için ne zaman bir seferberlik ilan edeceksiniz?” diye sordu.

 

“ACİLEN YAPICI YÖNTEMLERE GİDİLMELİ”

Sektörde yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Özer, “Çiftçi sıkıntıda, ekim azalıyor, kırsalda yaşam çorak bir hal alıyor” dedi. Tarım sektöründe acilen yapıcı yöntemlere gidilmesi gerektiğini vurgulayan Özer, “Siyaseti bulaştırmadan ve gündelik çözümlerden uzak, uzun vadeli planlamalar için bir an önce kolları sıvamalı. Üretimden tüketime, sektörün tüm paydaşlarıyla ortaklaşa alınacak her karar başarıya götürecektir” ifadelerini kullandı.

 

“TARIM SEKTÖRÜNDEKİ KÜÇÜLMENİN NEDENİ NE?”

Tarım sektöründeki üretimin genel ekonomiye göre daha kötü bir performans sergilediğine işaret eden Özer, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği önerge ile şunları sordu:

“Tarım sektöründeki üretimin genel ekonomiye göre kötü performans göstermesinin ve yüzde 1,5 küçülmesinin nedenleri nedir? Sudan ile tarımsal verimliliği artırma noktasında işbirliğine giden Bakanlığınızın Türkiye’deki tarımsal verimliliği artırmaya yönelik planlaması nedir? 100 günlük icraat programında yer verilen hangi başlıklar, hangi nedenlerle ülkemizdeki tarımsal verimliliği artırmaya yeter fayda sağlayacaktır? TÜİK rakamlarıyla da ortaya çıktığına göre, yok olma tehlikesindeki tarım sektörümüz için ne zaman bir seferberlik ilan edeceksiniz?” HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 1995 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim