Bugün 24 Haziran 2018 Pazar
 • Antalya24 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  190,976
  %-0.70
 • Dolar
  4,6622
  %-1.32
 • Euro
  5,4311
  %-0.95

Ayşegül Alpat

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayşegül Alpat

Tekstilde Pazarlama !

08 Haziran 2018 Cuma 13:21


Kimse üstüne alınmasın! Küresel ekonomik kriz dünyadaki tüm işletmelerin pazarlama faaliyetlerini oldukça etkiledi.
Hiçbir ülke kendine yeterli değil, hepsi de ürünlerini diğer ülkelerle değişime sokma ihtiyacında.
İhracat da ticari anlamda bir ülkenin prestiji aslında.
Bu anlamda yükselmeye yeteri kadar hazırmıyız peki?
Tekstilde ürün kalitemiz, hızlı sevkiyat ve termin sürelerimizin uyumu ile küresel pazarda en rekabetçi ülkeler arasındayız.
Türk tekstil sektörü, AB ülkelerinin en büyük 2. dünyanın 7.büyük tedarikçisi.
Fakat oyunun kuralları birazcık değişti.
Türk tekstil ve hazır giyim sanayicileri artık sadece maliyete dayalı olarak gelişmekte olan ülkeler grubundaki rakipleriyle değil aynı zamanda Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve yüksek teknolojiyle üretim için yatırım bütçeleri çok yüksek olan gelişmiş ülkelerle de rekabet etmek zorunda.
Dünyanın gözü ise teknik tekstilde!
Küresel ticarette, akıllı ve teknolojik tekstiller alanı hem pazar, hem de tüketim olarak hızla gelişerek yeni bir rekabet alanı olarak ortaya çıkıyor. Özellikli elyaf ve iplik ile organik ürünler gibi seçili alanlarda yatırım ve sektörün geliştirilmesi gerekiyor. Sektörlerde Ar-Ge faaliyetleri daha çok nano-teknoloji ile üretilmiş üstün performanslı ürünler, fonksiyonel tasarımlar, ekonomik çevreci yaklaşımlar, farklı kullanım sahalarına yönelik gelişmiş teknik tekstiller, geri dönüştürülmüş ürünler gibi konular üzerinde yoğunlaşıyor. Dolayısıyla pazar, özellikle dayanıklılığı ve performansı yüksek sentetik elyafların kullanıma elverişliliği ile büyümekte.

Değer zinciri ise dış pazar fırsatlarına uyumlu pazarlama faaliyetleri gerçekleştirme derecesine bağlı. Şartlar giderek de sertleşirken arzu ettiğimiz seviye  ve devamlılığı için tedbirli olmak zorundayız.
Çünkü, günümüzde hem gelişmekte olan ülkelerin hem de gelişmiş ülkelerin sanayi stratejilerinde tekstile önemli bir yer vermeleri, dünyada tekstil arz ve talep dengesinde önemli değişimlere yol açacak. Bu şartlar altında zorlaşan rekabet koşullarını yeniden ele almak ve stratejik hedefleri revize etmek büyük önem taşıyor.
Altı kıtada 190 ülkeye ihracat gerçekleştiren tekstil sektörü yeni pazar arayışlarına hız kesmeden devam ederken aynı zamanda gelişmeyi riske eden yüksek teknolojiyi pas geçmemeli .
Nasıl mı?
Kültürel adaptasyonu öngören Marka ihracatıyla.
Sanat, moda, gezi, keyif dolu günler dileklerimle gelecek köşe yazımda görüşmek üzere.

Pratik öneriler: İspanyol stil yine sokaklarda. Plaj trendinde düşük kol her yerde. Saçlar dokulu pixie. Yarım kalmış kitaplarınızı bitirin. Kendinizi iyi anlatın, artık bu çok kolay. (dijital) Bitkilerden alın gücünüzü, Yemeklerde kurutulmuş çiçekler yeni trend. Yürüyüş yapmak için sebep yaratın.  Her güne bir sanat terimi ekleyin, bugün mesela; ENTİMİST

Yeni yazım: Kullanımı M.Ö. 5000’e kadar dayanan markalaşma


Ayşegül ALPAT
aysegulalpat@gmail.com

Bu yazı toplam 7570 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim