Bugün 24 Haziran 2018 Pazar
 • Antalya25 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  189,823
  %-0.60
 • Dolar
  4,6622
  %-1.32
 • Euro
  5,4311
  %-0.95

Ayşegül Alpat

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayşegül Alpat

Tekstilde teşvik

27 Mart 2018 Salı 00:29

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Artık “Tekstil ve Konfeksiyonda yatırımlar teşvik kapsamına alınacak “ sözleri Dünyanın en meşhur ve en arzulanır tekstil ve güzel sanatlar markalarını yaratacak olmanın meyvelerini toplama ihtimali  beni enlemlerime, boylamlarıma  bölen yollarımda çiçekler açtırdı. Hanidir de dertliyim!
Merak edip biraz geriye gittim bu yüzden.Halil İnalcık’ın “Türkiye Tekstil Tarihi Üzerine Araştırmalar” na göre;

18. Yüzyıldan sonra, tekstil ürünlerinde yeni üretim teknikleri geliştiren Batı’dan gelen  istila ile Türkiye’deki zanaatkâr’lar tezgahlarından kopmuş. Önceleri zengin kesimlerin tercihi olan İngiliz pamukluları, Fransız yünlüleri zamanla fiyatların daha da düşmesi sonucunda Osmanlı’nın diğer bölgelerinde de yayılmış.
Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde kalan, büyük şehirlerde 19. Yüzyıldan itibaren tekstil imalatı büyük oranda çökmüş, yalnızca yerel ihtiyaçları karşılayan küçük tezgâhlar kalmış. Bu dönemde, devlet tarafından kurulan Beykoz’daki Çuha Fabrikası (1805), Haliç’teki Feshane (1826) ve Bakırköy’deki Basmahane ise yalnızca ordunun ihtiyaçlarını karşılamaya dönük üretim yapmış. Devletin dışında kurulan az sayıdaki özel imalathane ve fabrikalar ise genellikle iflas etmiş, bunlardan ancak birkaçı Cumhuriyet döneminde de varlığını sürdürmüş.
1930 larda ekonomiye payı %23 iken Büyük bunalım (1929)  ile bu pay ihracatta %60 düşmüş.
Yakın tarihte bildiğiniz gibi bir sonraki  darbe de Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2001 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne katılması ve 2005 yılında da kotaların kaldırılmasıyla meydana geldi.

Hemen arkası 2007 ABD de patlak veren kriz, büyük daralmalara sebep oldu. Ve bu işten de en çok etkilenen yine ekonominin belkemiği tekstil oldu.
Bu zaman zarfında teşvik paketleri hazırlandı hazırlanmasına ama 1. ve 2. Bölgelerden ziyade 3. ve 4. Bölgelere kaydırma yapıldı. Sistemin en az 3 yılda geri dönüşüm  ve randıman sağladığını düşünürsek elbette yetersiz kaldı yada süreklilik gerekliydi.
Endüstrinin gelişmesi, yaşamın dijitalleşmesi ve herseyin görünürlüğünün artması gerçeği geriye atan , bitmeyen bir simulasyon bence. Gölgesini yitirmiş insan gibi aşırı ışıklı. Tekstil endüstrisi de bu anlamda , küresel ekonominin ve vatandaşların yaşam kalitesinin ayrılmaz bir parçası.
Geleceği Şekillendirmek İçin Makro Trendleri Farketmek Gerekir. Ümit ediyorum zamanla yarışılan ve  rekabet şartlarını kaybetmemek için büyük bir çaba gösterilen bir dönemde sistemi kusursuz bir şekilde işleterek üretimi gerçekleştirecek kalifiye insan gücü ve yetişmiş insan kaynağı sağlayacak, ülkemiz için büyümeye yönelik, yenilikçi ve karlı bir politikayı öngörecek bir teşvik paketi sunulur.
Eski bir sporcu deyişini bilirsiniz, “ kazanmak için oyunda olman gerek.”
Sanat, moda, gezi, keyif dolu günler dileklerimle gelecek köşe yazımda görüşmek üzere.

Pratik öneriler:  Alışverişe çıkmadan Marie Antoinette’i tekrar seyredin sokaklara ilham olacak.   Ergen kafalarını bırakın, Zannettiklerin, önyargıların ve beklentiler seni yanıltır. Yaratıcılık fark yaratır, hayal edin. Düşünmeye daha çok zaman ayırın. B12 ve Mito’nuzu kontrol edin.  Gülsha, ATÜ Duty Free’lerde parfüm ve kozmetik alanındaki ilk Türk markası olarak yer aldı. Gönülden tebrikler.  Erkan Dedeoğlu’ndan Muhayyer Kürdi Saz Semai dinleyin,. Cana can katsın, ömür uzatsın.

 

Ayşegül ALPAT

aysegulalpat@gmail.com

Bu yazı toplam 36148 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim