Bugün 22 Mayıs 2019 Çarşamba
 • Antalya28 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  249,156
  %0.44
 • Dolar
  6,0786
  %0.53
 • Euro
  6,7799
  %0.47

Aysel Öner

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aysel Öner

Tüketici haklarınızı savunun…

08 Mart 2019 Cuma 07:57

Tüketici olarak haklarımızı ne kadar biliyoruz?

Haklarımız savunabiliyor muyuz?

Bu konulara deneyimlerimden yola çıkarak bilgi vermek istiyorum.

Ben elektronik ürün satan kurumsal bir firma ile sorun yaşayıp tüketici haklarını araştırmıştım. Tabi edindiğim bilgiler sınırlıydı. Geçenlerde tüketici hakları konulu bir toplantıya katıldım. Bu toplantıda konuşmacı Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Dizerkonca Hanımdı. Onun anlatımlarıyla daha geniş bilgiye sahip oldum. Ben elektronik ürünler üzerine araştırma yapmıştım. Öğrendim ki her alışveriş yaptığımızda veya yapa(ma)dığımızda bildirmemiz durumunda Ticaret İl Müdürlüğü gerekeni yapıyor. Mesela biz alışverişte etiket fiyatına göre ürünü seçip kasada fiyatın farklı olduğunu duyunca yine de alıyoruz. Bazen çekindiğimiz için bazen de uğraşmak istemediğimiz için fazla para vermeye razı oluyoruz. Bu tür durumlarda etikette yazan kadar parayı verip fazlasını kabul etmememiz gerekiyor ve ayrıca Ticaret İl Müdürlüğü’ne bildirmemiz durumunda da mağaza gereken cezayı alıyor.

  Ben bundan iki sene önce büyük bir telefon firmasının teknik servisi ile sorun yaşadım. Tamir edilmesi için yetkili teknik servise verdiğim telefon, 25 gün geçmesine rağmen tamir edilmemişti. Durumun üzerine gidince de telefonumun kaydının olmadığını belirtmişlerdi. Bunun üzerine tüketici haklarını araştırdım. Firma tamir süresi 10 günü geçince benzer özelliklere sahip bir telefonu kullanmamız için bize tedarik etme durumundalar. Ayrıca tamir süresi 20 günü seçince bedel iadesi, aynı ürünün sıfırı ile değişim gibi haklarımız var. Bunun üzerine Tüketici Hakem Heyetine başvurdum ve beklemeye başladım. Başkaları bana neden o kadar uğraşıyorsun aylar geçti vs. laflar etse de ben 6 ay boyunca uğraşıp güzel bir sonuç elde ettim. Bu konularda insanlar sırf uğraşmamak için haklarını aramıyorlar.

   Bu sene de elektronik ürünlerin satıldığı kurumsal bir firma ile benzer durum yaşadım. 2017 senesinde almış olduğum telefonda sorun yaşadım üç kez teknik serviste tamir edildi fakat aynı sorunlar devam etti. Bunun üzerine tüketici hakem heyetine başvurarak bedel iadesi talep ettim. Tüketici hakem heyeti bilirkişi raporunda, belirttiğim durumlarda haklılığımı kabul edip onay vermiş olmasına rağmen kurumsal firma işi sürüncemede bıraktı. Tüketici olarak kazanmış olduğum durumdan vazgeçmemi bekledi. Ben de vazgeçme haddine gelmişken Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Dizerkonca Hanım olayın peşini bırakmamam gerektiğini söyledi. Bunun üzerine ben de kaldığım yerden devam ettim. İki hafta boyunca yaklaşık olarak 10 kez firmaya gittim her seferinde farklı sebepler bahane edildi telefonu almadılar. Önce sistem hata veriyor dendi sonra tüketici hakem heyetinin bir örneğini bana, bir örneğini firmaya göndermiş olduğu evrak onlarda zaten var ama bendekini de talep ettiler alakasız bir şekilde. Firmanın bedel iadesini kabul ettiğine dair yazı, firma bunu zaten kabul etti. Neden istediklerini anlamış değilim. Ayrıca bedel iadesini onların sisteminde kayıtlı olan hesabıma değil de başka hesaba talep ettiğim için önceki hesabın kapatıldığına dair evrak istediler. Yani her seferinde sudan sebeplerle geri gönderildim. Böyle bir süre uğraştırdılar fakat yılmadım sonunda kabul edildi. Bir kez daha kazandım. Kazandığım bu dava bana umut oldu. Artık benzer durumlarda gönül rahatlığıyla tüketici hakem heyetine gidebilirim. Çünkü haklı olanın kazanacağını biliyorum.

Firmalar mallarında sorun yaşayan müşteriyi her ne kadar kullanıcı hatası diyerek geri çevirseler de tüketici çoğu zaman haklı. Diyeceğim o ki firmalar ne kadar yıldırmaya çalışsalar da siz vazgeçmeyin. Kazanan siz olacaksınız.

Bu yazı toplam 621 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim