Bugün 24 Haziran 2019 Pazartesi
 • Antalya32 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  264,529
  %1.02
 • Dolar
  5,8080
  %-0.21
 • Euro
  6,6160
  %0.35
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türel’den Esen’e Boğaçayı göndermesi
11 Ocak 2019 Cuma 13:30

Türel’den Esen’e Boğaçayı göndermesi

CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Recep Tokgöz’ün Konyaaltı Sahili ve Boğaçay Projesi ile ilgili sorularını cevaplandıran Türel, CHP’nin Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Semih Esen’e göndermelerde bulundu.

 KONYAALTI SAHİLİNDE İŞLETMELERE TAVİZ YOK

Konyaaltı Sahili Projesinde yapılan denetimlerin sonucu hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Türel, Konyaaltı Sahili’nde denetimlerin çok sıkı yapıldığını, yönetmelik dışına çıkan işletmelere çok ciddi cezai yaptırımların uygulandığı bilgisini verdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Sahil ile ilgili yönetim planı meclisten geçti. Arkadaşlar incelemede bulundu. Bunla ilgili bütün cezai işlemler uygulandı. Çok ciddi cezalar verildi. Yönetim planına uymayan işletmelere kapatma cezaları verildi. Artık müsaade edilmiyor. Geçmişte 6 metre karelik büfelerin, maalesef müzikli gazinolara dönüştüğünü biliyoruz.  O dönem sahil Konyaaltı Belediyesi sorumluluğundaydı. Biz bu acı gerçeklerden ders alarak yönetim planı uygulanmasını önemsedik ve gerekeni yaptık. Gereken cezai müeyyideleri uyguluyoruz” diye konuştu.

TÜREL’DEN CHP’Lİ ESEN’E GÖNDERME

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  CHP’li meclis üyesi Recep Tokgöz’ün Boğaçayı projesi ile ilgili iddialarına da yanıt verdi. Boğaçayı Projesi’ndeki marinaların taşınmasını isteyen Tokgöz’e detaylı bilgiler aktaran Türel; CHP’nin Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Semih Esen’e göndermelerde bulundu.  Türel; “Boğaçayı’nda ilk düzenlediğimiz projede içeride küçük bir marina ve dere ağzında büyük plan yapmıştık. Eleştirilerin hepsini dikkate aldık. O dönemin inşaat mühendisleri başkanı Cem Oğuz, ODTÜ'den 4 tane kıyı mühendisi hocaları getirdi. Biz de hocalarımızı getirdik. Derenin içerisinde bir marinanın olmasının tehlikeli olduğunu söylediler. Dere içi ve ağzındaki marinaların büyük direğinin Doğu Limanı'na taşınmasını onlar teklif etti. Büyük bir dikkatle dinledik. Katılımcı istişarenin en güzel örneğini sergiledik. Cem Oğuz'un önerisiyle büyük limanın mendireğini taşıdık. Şimdi kendi önerisine yine kendisi karşı çıkıyor. Biz odalarımızla iş birliği yapıyoruz.  Mimarlar Odası ile sahili yaptık. İnşaat mühendisleri önerisiyle içeride ve dışarıdaki limanı büyük mendireğe taşıdık. Dün bunları söyleyenler, bugün karşı çıkıyor. Vardır herhalde bir amaçları. Seçim geldi bir itibarsızlaştırma operasyonu alıştığımız hadise oldu. Şuanda CHP Konyaaltı Belediye Başkan Adayı, bu Boğaçayı projesi için Ayranı yok içmeye diye açıklama yaptı. Bu güzelliklere karşı çıktı il başkanıyken. Kupürlerin örneklerini gösteririm. Orada bir sürü nümayişler yaptı Sayın Esen.  Kadere bak kendisi şimdi Konyaaltı belediye başkan adayı oldu” dedi.

YAT LİMANINI HALKA AÇTIK

Boğaçayı Projesi’ndeki yat limanını halkın kullanımına açtıklarını dile getiren Başkan Menderes Türel, “Dere ağzındaki yat limanını iptal ederek, İnşaat mühendisleri odasının teklifiyle büyük mendireğin oraya taşıdık. Oradaki limanı halkın kullanımına açıyoruz. O bölgeyi vatandaşlar daha önce hiç kullanmıyordu. İki kurum sosyal tesis diye 50 senedir buraları halka kapatmışlar. Biz halkın kullanmadığı alanı halka açık bir yer haline getirdik. Karayolları ile de giremezsiniz. Karayolları ve Orman Bölge müdürlüğü tarafından tel örgü yapılmış. Bizim adımızda halk yok diye tartışılıyor ama halkçılığın en güzel örneklerini biz veriyoruz. O alanı halkın denizle bağlantısını görsel olarak en ufak bir şekilde kesmeden bu projeyi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

BOĞAÇAYI’NDAKİ TAŞKIN ÖNLEME UYGULAMASI MUHTEŞEM

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Boğaçayı projesindeki taşkın önleme uygulamasını detaylı bir şekilde anlattı.  “Biz Boğaçayı'nda muhteşem bir taşkın önleme uygulamasının örneğini gerçekleştirdik.  Projedeki peyzajın altında 60 bin metre fore kazık yaptık. Bu fore kazıkları 12 metre yerin altına çaktık. 4 800 metre başlık kirişi koyduk fore kazıklara. 1650 metre küp köprü ayağı güçlendirme enjeksiyonu yaptık. 420 bin metre küp kazı yapıldı, dere yatağında taşkın geldiğinde denize ulaşsın diye. Türkiye’de yüzyılın en yüksek yağışı 1992 senesinde Marmaris'e yağmış. Bundan bir ay önce bunun rekorunu biz kırdık. Antalya’ya geçtiğimiz günlerde metre kareye 480 kg yağmış. Belki de 500 senedir en yoğun yağışmış. Boğaçayı’ndaki köprünün 2003 yılında selle denize yıkıldığı deniz debisi 1 bin 700 metre küptür. Şuanda Boğaçayı'na 2900 metre küp debisi olan sel geldiğinde o bölgeyi felaketten kurtardık. Bazı meraklı kardeşlerimiz o yoğun yağışta köprüler yıkılır mı diye gittiler ama hüsrana uğradılar” diyen Türel, şöyle devam etti: “Neler yaşıyoruz. Biz orayı sedde sedde yaptık. Alt sedde tamamen su bitkileridir. Orada denizin içeri alınması meselesinde bir beklentimiz daha gerçekleşti. Orası ciddi su altı kaynağı olan bölgedir. Eskiden Boğaçayı nasıl akıyorsa şimdi de öyle akıyor. Kıyı erozyonunu da orada güçlü bir şekilde önleriz. Biz hep Antalyalıların menfaatleri doğrultusunda adım attık. Konyaaltı’na rant projesi dediğiniz. Boğaçayı projesinde bir tane büfe yok” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ YERLEŞİK YABANCILARA ÜCRETSİZ ULAŞIM

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin devam meclisinde yerleşik yabancıları yakından ilgilendiren önemli bir karar alındı.  Antalya’da yerleşik yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlar da artık bundan böyle toplu ulaşımda ücret ödemeden seyahat edebilecek.  Söz konusu madde, mecliste oy çokluğu ile kabul edildi.

BATI ÇEVRE YOLUNDA YARGILAMA SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Batı Çevre yolu ile ilgili yargılama sürecinin devam ettiğini söyledi. Mahkemenin bilirkişi raporu hazırladığını söyleyen Türel, idare lehine yargılanın devam ettiğini, yargılaması devam eden bir konuda açıklama yapmayacaklarını aktardı.

 

Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim