Bugün 18 Temmuz 2018 Çarşamba
 • Antalya32 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  187,987
  %-0.86
 • Dolar
  4,7763
  %-0.28
 • Euro
  5,5549
  %-0.48

Ayşegül Alpat

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayşegül Alpat

Über Kitsch

25 Ağustos 2017 Cuma 00:29

 Kafamda zilyon tane sey var mesgul eden, yazmak istedigim.  Ama hepsini bir kenara koyup insanların içlerini örtmek için dışlarıyla ilgilendikleri zaman da moda gündem konularını  yazıp “hadi görüşürüz!” demek yerine ayırt edici özellikte bir şeyler paylaşmak istedim.

Yeni sezonda yüksek tasarımcılar kitsch desenleri modern renk paletinde, vintage görünümle yorumlamışlar. Kafası karışık olmayan,  neler döndüğünü anlamıyor demektir. Dolayısıyla bir eleştiri değil de durum değerlendirmesi anlatmak istediğim.

Gelelim meseleye,

Über Kitsch..

Postmodernizmin yüzey oyunu.

Sahte özgünlük, yapay bir anlam, yeni bir tür klişe

Görüntüler canlı ama sığ.

Doğrusuz ve yorumsuz

Akışkan, göçebe, hibrit ve uygulanmış kültürel artıkların kolajı.

Avandgardın karşıtı.

Ne estetik düzeyi düşük sanat yapıtı, ne de  sanatın yozlaşması.  Başka bir kategori.

Maalesef sistem 21. yüzyılda insana aşırı özgüvenli olmasını şart koşuyor. Yada bir takım özgürlükler olduğunda böyle düşünmek daha mı kolay. Yoksa nörobiyolojik bir yanılma mı?

” Jean Baudrillard 1990’larda resmin çirkinliği değil (çünkü çirkinlik hala estetik bir değerdir), çirkinden daha çirkini kitsch’i geliştirdiğini yazar. “Gerçeklikten kurtulunca, gerçeklikten daha gerçek olabilirsiniz: Hiper-Gerçekçilik…”

“Kitsch, genellikle toplumsal değişimlerin yaşandığı bunalım dönemlerinde belirmiş. Popüler kültür ürünü olan kitsch'in ilk örnekleri 19.yy’da ortaya çıkmış ve 20.yy’da da büyük kitlelere açıldığında yaygınlaşmış.” Özellikle, endüstrileşme, hızlı kentleşme, seri üretim, kent kültürü ve bu kültürün ürünleri ile yeni tanışan insanların kentte gördüklerini değerli bularak benzerine sahip olabilme arzuları ucuzluğa, hızlı, kolay ve niteliksiz üretime yol açtığından  bu konuda sahici sahtelikten bahseder Moles. Kitsch, sahte duyguları dile getiren sahte sanattır. Amacı, aslında hiçbir şey hissetmediği halde tüketiciyi derin ve yoğun bir şey hissettiğine inandırmaktır.  

Bir nevi sanattan, bakıştan, yaşamdan alınan intikam aslında Kitsch. Gerçek sanatsal çaba yerine bayağı, ucuz, taklit, uyumsuz, rüküş, düzeysiz ve gelişigüzel beğeni, içeriksiz bir özenti, abartı, kaba bir ifade biçimi, teknik ve sanatsal eksiklik , şatafatlı, iddialı ama sığ işlerdir. İçinde bulunulan zamanın kendini beğenmiş düşüncesiz ifadesidir. Zamana karşı dirense de kısa sürelidir. Aşırı duygusallık uyandıran acıklı melodramdır. Muhafazakardır, alışılmış olandır, içeriksel yenilik peşinde değildir; kabul edilebilirlikle ve öngörülebilir tepkilerle yetinir. Evrenseldir; tanınabilir, açık seçik bir dünya sunar.

Bu hızlı üretim-tüketim olgusu Postmodern argümanların ve yeni sistemin desteklediği “hemen şimdi” kavramı ile de örtüşmekte.

Söz konusu moda olunca, modanın sanatın pek çok dalından daha fazla dikkat çektiğini, yüceltildiğini ve manşetlere çıktığını ve yarının anahtarını elinde tuttuğunu düşünüyorum. 7’den 70’e her kültürle bir şekilde bağ kurabiliyor. Moda, giysilerden öte ve hatta özellikle, bir fikir!

Hal böyleyken kültürel, sanatsal  ve tarihsel birikimi sulandırıp günümüze aktarmak, bağlantı kurmak anlamına gelmez.  Bence modanın mekanik ve formülle çalışan bir zihniyetten öte daha fazla fantaziye ihtiyacı var.

Ne dersiniz, sizce de kitsch altın çağını yaşamıyor mu!?..

Sonbaharın insanı kendine getiren serin günlerini sanat, moda, gezi, keyif dolu karşılamanız dileklerimle gelecek köşe yazımda görüşmek üzere.

Çağdaş Pratik öneriler: Mavi ladin sonbahar renginiz olsun. Toprağın  bereketini, neşesini  Bağbozumuyla kutlayın. Derler ki eskiler, bağbozumu geldiğinde üzümler gelin olur. Kendinize en güzelinden bir Tea&Pot alın. Sevme sanatını öğrenin, ölümsüz olursunuz. Hayallerinizi yüksek tutun, gerçeğin önerdiği çok şey var.

Bu yazı toplam 634 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim