Bugün 17 Aralık 2018 Pazartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  215,561
  %0.88
 • Dolar
  5,3717
  %-0.04
 • Euro
  6,0917
  %0.32
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversitelerden işbirliği protokolü
20 Şubat 2018 Salı 15:13

Üniversitelerden işbirliği protokolü

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) ve Selçuk Üniversitesi arasında sualtı kültür mirası, UNESCO ve denizcilik alanında yapılması planlanan çalışmalar kapsamında...

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) ve Selçuk Üniversitesi arasında sualtı kültür mirası, UNESCO ve denizcilik alanında yapılması planlanan çalışmalar kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.

AÜ Rektörlüğü'ndeki yapılan protokol imza törenine Vali Münir Karaloğlu, AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, AÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, AÜ Genel Sekreteri Ali Serinoğlu katıldı.

Protokol töreninde konuşan Vali Münir Karaloğlu, Antalya'ya 4 yeni fakülte kurulduğunu, bunlardan birinin Kemer'deki Denizcilik Fakültesi olduğunu söyledi. Selçuk Üniversitesi'nin denize kıyısı olmamasına rağmen Akdeniz'de başarılı çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Vali Karaloğlu, "Sualtı Araştırmaları Merkezi ile yürüttüğü başarılı çalışmaları geliştirerek Akdeniz Üniversitesi devam ettirecek. Akdeniz sahillerinde daha yapılacak çok çalışma var. Bu protokolle artık iki üniversite işbirliği ile araştırmalara devam edecek" dedi.

72 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM

Prof. Dr. Mustafa Ünal ise protokol kapsamında Selçuk Üniversitesi'nin Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Akdeniz Üniversitesi bünyesine katılacağını, Kemer Denizcilik Fakültesi için önemli bir altyapı sağlayacağını vurguladı. Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden biri olduklarını aktaran Rektör Ünal, "Üniversitemizde 24 fakülte, 12 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul, 1 konservatuvar ve 60 araştırma merkezimizle 72 bin öğrenciye eğitim öğretim sunuyoruz. Selçuk Üniversitesi'nin Sualtı Araştırmaları Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO ile ortak çalışmalarıyla Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri. Bu işbirliğinin bize çok katkısı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

İDARESİ AÜ'YE DEVREDİLDİ

Bu protokolün iki büyük üniversitenin işbirliği olduğunu ifade eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, "Sualtı Merkezimiz, üniversitemizdeki 40'a yakın merkezden ve en etkili çalışanlardan birisi. Merkezde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanı sıra UNESCO ile çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. Bu merkez Akdeniz'e daha çok yakışacak. Ülkemize hem ulusal hem de uluslararası alanda hizmet edebilmek için bu merkezin idaresini Akdeniz Üniversitesi'ne devrediyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Üniversitelerden işbirliği protokolü

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 617 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim