Bugün 26 Nisan 2019 Cuma
 • Antalya16 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  244,017
  %0.24
 • Dolar
  5,9310
  %0.95
 • Euro
  6,6059
  %0.46

Müjdat Göktaş

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müjdat Göktaş

VEO’ ve elektrikli otomobil hayalimiz

13 Ekim 2018 Cumartesi 09:03
 Ülkemiz son yıllarda özellikle dünya pazarına katma değeri yüksek ürünler üretmek için var gücüyle çalışıyor. Bu ürünler arasında yerli otomobil markası da var. Bu bağlamda Zorlu Holding ‘VEO’ adıyla yeni bir tasarımın patent başvurusunu gerçekleştirdi. Otomotiv pazarına zaten elektrikli bir otomobille adım atılması sektör temsilcilerinin de hem fikir olduğu bir konu.  
 
2019 yılı sonlarında ortaya çıkacak ve yollarda görmeye alışık olacağımızı hayal ettiğimiz ‘EVO’, aynı zamanda 10 milyon dolarlık da başka bir yatırımın önünü açtı. Zorlu Holding bünyesindeki Zorlu Enerji’de Türkiye’nin her yerinin gezilebilineceği şarj istasyonları kuracağını açıkladı. Bu demek oluyor ki, artık elektrikli otomobiller ile rahatça kaygısız bir şekilde yol alabileceğiz. 
 
Petrol gibi fosil atıklardan üretilen yakıtlar ortaya çıktığından beri pek çok otomobil motoru üretildi. Onca özellik eklendi. Ünlü markaların AR-GE bölümleri beklenmedik gelişmeler kaydedip, üretilemez veya olmaz denilenleri başarıdı. Türkiye olarak bize ne kaldı ‘DVRİM’den bu yana. Neredeyse hiç bir şey. Yıllardır JET Fadıl gibi bir çok kişinin gazına gelip yerli otomobil üreteceğimize inandırıldık. Tasarım ve kaportanın bir adım önüne geçemedik. Motor üretemedik. Parçalarını ürettik ancak kendi buluşumuzu ortaya koyamadık. 
 
Şimdi yeni teknolojilerin geliştirildiği döneme geldik. Çağımız fosil yakıtlardan kurtulma çağı. Aslında büyük bir fırsatın eşiğindeyiz. Üniversitelerimizin bir çok bölümü özellikle elektrikli motor üretimi üzerine çalışoyor, farklı enerji türleriyle çalışan prototipler geliştiriyorlar. Elektrikli motorlar geleceğimizin en azından önümüzdeki ilk 100 yılın kullanacağı teknoloji olarak önümüze çıkıyor.  
 
Dilerim kısa zamanda şu cümleleri haber olarak okuruz; “Türkler yeni bir elektrikli motor buluşu gerçekleştirdi”. Nasıl? Kulağa hoş geliyor değil mi? Dilerim en kısa zamanda bu hayalimiz gerçek olur. Sahi Antalya Büyükşehir Belediye’sinin Renoult ile böyle bir iş birliği vardı. Elektrikli otomobillere ne oldu? 
 
Her zaman olduğu gibi yazmaktan yorulmayacağıma söz verebileceğim şu cümlemizi tekrar etmek istiyorum. “Trafik kurallarına uyalım. Emniyet kemerimizi bağlayalım. Sevdiklerimize güvenle kavuşalım” Hoşça kalın. 
 
Müjdat GÖKTAŞ 
 
 
Bu yazı toplam 9453 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim