Bugün 19 Temmuz 2019 Cuma
 • Antalya25 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  261,669
  %0.20
 • Dolar
  5,6804
  %-0.10
 • Euro
  6,3745
  %-0.15

Bekir Bülent Özsoy

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir Bülent Özsoy

Viktor Orban ve Macaristan…

19 Nisan 2018 Perşembe 00:02

 Ulusal basında büyük ağızlar, okumaz ama yazan kalemşörler de laf çok.. kimi yere göğe sığdıramıyor , kimi de diktatörce eğilimlerinden söz ediyor. Konumuz Macaristan da ki son seçimler…
Peki olay ne:
 2013 de bir toplantı için büyükelçilik tarafında Budapeşte’ ye yollanmıştım. Macaristan’ın meclis binası Avrupa da ki ikinci parlamento binasıdır, (hadi sevabına birinciyi de söyleyeyim: İngiltere!)
Toplantı orada yapılacak, eski Macar toprakları esas alınarak yapıldığı için iki büyük salonu var..  ben koridor kenarında oturuyorum. Toplantı başlamış, yanımdan tek bir adam geçti, biraz süratli ama koştur-koştur değil… tek bir adam haliyle göz ucuyla takip ediyorum, en önde ki sıralardan birine doğru seğirtti.  Oturan iki kişiyle nazikçe tokalaştı, yanlarına ilişti. Ne bir yalamalık var ne de yalakalık… biraz sonra ‘sayın başbakan hitap edecek anonsu yapıldı, aha bir de baktım bu adam.. gitti kürsüden bağırıp-çağırmadan  makul ve akıllı, haliyle kısa bir konuşma yaptı ve son olarak da şunları söyledi, ‘ şimdi bana sorularınız olacaktır, biraz önce başbakan sıfatımla kürsüden konuştum, ama sorularınızı vatandaş sıfatıyla aşağıdan alacağım ki bana her şeyi sorabilin, benim sizden bir üstünlüğüm ayrıcalığım yok!’
Buyrun buradan yakın….
Orban, sağ görüşe ait bir siyasetçi. En önemli siyasi malzemesi de haliyle sağ seçmene sıcak gelebilecek.. ‘milliyetçi’ söylemler. Katolik ama dinci değil, işin tuhafı bizim sağ siyaset dünyasına yakın  ama İslam kelimesini duyunca sinirden morarıyor. Ki o ‘İslam referans’ bizde ki sağ politikacıların ağzında yıllardan beri sakız olmuş vaziyette.
Orban ülkede ki ekonomiyi epeyce rayına oturtmuş görünüyor, Macaristan da istihdam artmış , döviz stabileze olmuş, ve hiçbir şekilde kamu arazisi veya devlet kurumu üç otuz paraya satılmış değil.
Başbakan Orban ‘kupon’ arazi piyasası diye bir şey duymuş veya hemhal olmuş değil. Sırbistan sınırına duvar yapacağım dedi, ve yaptı.. yani kimseye ‘dur bakalım kim çok para verirse onun dediğini yaparım’ demedi… Dün dost olduğu kimselerle bu gün düşman olmuyor, dün dediğini bu gün de diyor. (Soros, hariç, önceleri Soros bursuyla okumuştu şimdi Soros düşmanı) Etrafında ki insanların çoğu işini iyi bilen dinamik adamlar, aynı masada otururken sağ siyaseti olabildiğince sertçe eleştirdiğimde bile dengesini ve ahengini koruyan , bir daha gördüklerinden selamı-sabahı kesmeyen medeni adamlar.
Ha daha da önemlisi Viktor Orban çok okuyan bir başbakanmış, cehaleti her daim en aşağılık insan karakteri olarak gören biri, cahil kalabalıkları kandırma yerine hiçbir şekilde politika üretemeyen aklı iki bacağının arasında ki aslan sosyal demokratların oyunu almaktan adeta orgazm oluyor.
Hesabı kitabı basit, ama uydurma değil ülkeyi ‘bunlar var ya, ah ulan bunlar!’ diye bölmüyor, ama iktidara tekrar geldiğinde nerdeyse isim-isim sayacak netlikle ‘12 bin kişiyi evine yollayacağım’ diyor.
O 12 bin kişi de kim olduğunu biliyor, herkes gecenin kör vakti kapıyı kim çalacak diye endişede değil.
Basını büyük ölçüde kontrolüne aldıysa da gazeteler partisinin bülteni gibi değil, köşe yazarlarından hiç biri ‘var mı itirazı olan ben Orbancıyım’ diye bir zekaya şimdilik rastlanmıyor.
Parti mitinglerinde ‘duvara oy veririz  yeter ki sen iste’ garipliğinde bir slogan yada yazı taşıyan bir grup yok.
Veya ‘Partimize giren bağyanlar Viktor Orban ile nikahlıdır’ diye bağıran kadın partiliye hala denk gelinemedi. (Bayan kelimesini sırf  gıcık olsun diye ‘ğ’ ile yazdım) 
Ülkede ki meclise ve cumhurbaşkanına saygı da kusur etmiyor, tek adamlık ona göre değil, ama tek başına aldığı kararları halka kabul ettirmekte sorun yaşamıyor, ve bu kabul höt-zöt ile olmuyor
 Macaristan’a devam edeceğiz.

 

Bu yazı toplam 4450 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim