Bugün 17 Temmuz 2019 Çarşamba
 • Antalya26 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  259,863
  %0.66
 • Dolar
  5,6860
  %-0.33
 • Euro
  6,3840
  %-0.23
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yedisu’ya kayıtlar devam ediyor
18 Temmuz 2018 Çarşamba 13:40

Yedisu’ya kayıtlar devam ediyor

Geleceğin sağlık personellerini yetiştiren Özel Yedisu Eğitim Kurumlarına kayıt imkânı devam ediyor. Hemşire bakım yardımcılığı, sağlık bakım teknisyenliğine kayıt sürecini devam ettiren kurum, kayıt yaptıran öğrencilere pek çok fırsatlar sunuyor.

Aksu Sağlık Meslek Yüksek Okulu olarak, üç yıldır sürekli Avrupa ülkelerine öğrenci gönderen kurum, nitelikli sağlık personeli yetiştirilmesi konusunda da Antalya’nın öncü eğitim kurumları arasında yer alıyor. 

KAYIT SÜRECİNİ ANLATTI


Yedisu Eğitim Kurumları Kurucusu Mehmet Can, Özel okullara kayıt yaptıracak ailelere çağrıda bulundu. Özel okullara kayıt sürecinin hala devam ettiğini aktaran Can,  kayıt sürecinin 27 Haziran’da başladığını hatırlattı.  Can, okullara yapılacak kesin kayıt takvimi ile ilgili kritik bilgiler de verdi. Konuya hâkim olmayan öğrenci velilerinin kayıt konusunda kafa karışıklığı yaşadığını söyleyen Mehmet Can; “ Özel okullara kayıt süreci 27 Haziran’da başladı. Devlet liseleri için tercihler de 2-11 Temmuz arasında yapıldı. Bu süreçte özel okul tercihinde bulunacak ailelerin ve öğrencilerin net olması gerekiyordu. Çünkü özel okula kesin kayıt yaptıracak öğrenci, devlet okulları tercih sisteminden çıkarılacaktı. Özel okulların kayıt takvimi Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından 27 Haziran’da başladı. Ancak konuya hâkim olmayan veliler için bir kafa karışıklığı olduğu görülüyor. Bir iddiaya göre, özel okulların kayıt takvimiyle devlet liseleri tercih dönemi çakıştığı için veli ve öğrenciler büyük problemle karşılaşacak. Bunların hiçbiri doğru değil. Özel okulların kayıtları 27 Haziran-11 Temmuz arasında, Devlet okulları için ise 2-13 Temmuz arasında tercih alma süreci tamamlandı. Ancak bu durum öğrenciler için bir sıkıntı yaratmayacak. Bir öğrenci özel okula kesin kaydını yaptığı anda resmi okullar için tercih sisteminden çıkarılacak. Kayıtlarda en önemli konu bu. Velilerin bunu göz önünde bulundurarak özel okul kayıtlarında net olması gerekiyor” diye konuştu. 

1-010.jpg
KRİTİK UYARILAR


Özel okullar için kayıtların devam ettiğini söyleyen Yedisu Eğitim Kurumları Kurucusu Mehmet Can, yerleştirme ve boş kontenjanların ise 30 Temmuz’da duyurulacağını aktardı. Can; “MEB'in yaptığı açıklamaya göre liselere yerleştirmeler için adrese dayalı sistemde tercihler, yerelde oluşturulan Ortaöğretim Kayıt Alanları'na göre yapılacak. Adrese dayalı kayıtlarda kayıt alanları, ortaokulların kontenjanları göz önünde bulundurularak, öğrencilerin evlerine en yakın liseler çerçevesinde belirlenecek. Kayıt alanında bütün lise türleri (Anadolu lisesi, Anadolu meslek lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) yer alacak. Değerli öğrencilerimizin tercih yaparken dikkat etmeleri gereken husus, eğitim hayatlarının en değerli dört veya beş yılını bu okulda geçireceklerini unutmayarak, kendilerine ileride lazım olan donanımları sunabilecek bir okul seçmeleridir. Bu donanımların en başında iyi bir yabancı dil ve ikinci bir yabancı dil, teknoloji okur yazarlığı, ciddi iletişim becerileri, öz güven ve kendini iyi ifade edebilme becerileri kazandırması geliyor. Bu süreçte en önemli şey tercih edilecek okulun öğrencilerimizi geleceğe hazırlanmasıdır. Unutulmamalıdır ki, özel okullarımızın bir kısmı sınavla aldıkları gibi büyük bir kısmı da sınav notundan bağımsız olarak öğrenci kabul ediyor. Değerli velilerimizin, çevrelerindeki bu okulları da yerlerinde inceleyerek kayıt takviminden bağımsız olarak yaz ayları boyunca kayıt yaptırma imkânları bulunuyor” ifadelerini kullandı. 

2-004.jpg
KAYITLAR DEVAM EDİYOR

Özel Yedisu Eğitim Kurumları Kurucularından Suat Köksal,  Antalya’nın Aksu ilçesinde 5 yıldır faaliyette olan Özel Yedisu Eğitim Kurumları’nın rüştünü ispatladığını söyledi. Erasmus programıyla öğrencilerin yurt dışına götürüldüğünü, orada  öğrencilere önemli eğitim  olanaklarının sağlandığını aktaran Köksal, “Biz Aksu’da 5 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Antalya’da nitelikli sağlık personeli yetişmesine katkılar sunuyoruz. Bu yıl okulumuza kayıt sürecimiz devam ediyor.  Antalya genelinden de öğrenci kabul ediyoruz. Aileler, sağlıklı ve nitelikli sağlık personeli olmasını istediği çocuklarını gönül rahatlığı ile bize emanet edebilirler. Okulumuz okuyan çocukların büyük bir çoğunluğu mezun olduktan sonra iş buldu. Bu anlamda istihdama da katkılar sunuyoruz Öğrencilerimize Erasmus programı aracılığı ile yurt dışında eğitim görmeleri fırsatını tanıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda öğrencilerimizi Viyana, Almanya, İtalya  ve Çek Cumhuriyeti’ne götürdük. Hem oranın kültürünü öğrendiler hem de mesleklerinin ne kadar önemli olduğunu fark ettiler. Antalya genelinden okulumuza kayıt yaptırmak isteyenler için kayıt sürecimiz devam ediyor. Tüm aileleri okulumuzu görmeye davet ediyoruz” diye konuştu. (Haber: Eyüp KOÇAK)
 

 

Bu haber toplam 41510 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim