Bugün 19 Şubat 2019 Salı
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  227,576
  %-0.19
 • Dolar
  5,2959
  %-0.12
 • Euro
  5,9997
  %0.01

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Yeni dönem ve beklentiler…

11 Temmuz 2018 Çarşamba 00:17

 

            24 Haziran’daki erken seçim sonuçları ile birlikte yeni bir döneme giren ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi start aldı.

            Yeni dönemin ilk Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesi ile başlayan süreç; 29’dan 16’ya inen bakanlıkların açıklanmasıyla da rotasını belirlemiş oldu.

            Yeni kabinede Mevlüt Çavuşoğlu’nun yerini koruyarak Dışişleri Bakanı olarak yeniden görevlendirilmesi kuşkusuz Antalya adına sevindirici bir durum.

            Yeni kabinenin özellikle özel sektör dinamiğiyle şekillendirilmesi, birçok eski bakanın yeni kabinede yer almaması dikkat çekici gelişmeler oldu.

            Eski kabineden Süleyman Soylu’nun yeniden İçişleri Bakanı, Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanı, Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı görevinden Hazine ve Maliye Bakanlığına getirilmesi yine sürpriz sayılabilecek gelişmeler oldu.

            Yeni kabinenin açıklanmasıyla gözler kuşkusuz ki Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na çevrilmişti.

            Hazine ve Maliye bakanlığı görevine Berat Albayrak’ın getirilmesi önümüzdeki süreçte özellikle muhalefet kanadının en çok eleştiri oklarını yönelteceği kulvar olacak.

            Bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı görevine Ziya Selçuk’un getirilmesi, sosyal medya başta olmak üzere  olumlu bir adım olarak değerlendirildi.

            Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu eski başkanı olan Ziya Selçuk; çoklu zeka kuramı ile ilgili olarak yazdığı kitaplarla da tanınıyor.

            Geleceğe dönük vizyonu, felsefi yaklaşımları, bilgiyi, ilimi ve çağdaş yaşam tarzına yönelik somut yaklaşımları ile dikkat çeken yeni Milli Eğitim bakanı yeni dönemde tüm kesimlerin beklentilerine yanıt verecek bir isim gibi görünüyor.

            Ekonomi ve Milli Eğitim; beklentilerin çok yüksek olduğu farklı kulvarlar.

Diğer bakanlıklar ve görevlendirmeler de çok önemli. Ancak vatandaşın yeni dönemde dikkatlerini üzerinde yoğunlaştıracağı kulvarlar olacak.

            İçişleri ve Sağlık Bakanlığı’nın da yeni dönemde zorlu bir görev üstleneceği çok açık.

            Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yeni bir süreç başladı.

            Ekonomiden eğitime, tarımdan hayvancılığa, turizmden iç ve dış politikaya kadar önemli sorunlar var.

            Bu sorunların çözümlenerek Türk Lirası’ndaki değer kaybının önlenmesi, kişi başına düşen gelir düzeyinin arttırılması, işsizlik, terör ve eğitimdeki kronikleşen sorunların çözülmesi en büyük beklenti…

           

 

Bu yazı toplam 734 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim