Bugün 18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Antalya17 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  155,771
  %-0.08
 • Dolar
  3,8638
  %-0.70
 • Euro
  4,5501
  %-0.72

Deniz Karataş

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deniz Karataş

Yeni imar yönetmeliği kafa karıştıryor!

17 Temmuz 2017 Pazartesi 14:42

Bildiğiniz üzere yönetmelikler,  ilgili kanunun nasıl uygulanacağını açıklayan maddeler bütünüdür. Bu yeni yönetmelik de, 3194 sayılı imar kanununa istinaden, uygulama şartlarını belirlemekte. Ancak emin olun, bu yeni yönetmeliği şöyle doğru düzgün okuyan yok. Hep kulaktan dolma, eşten dosttan duyma bilgilerle herkes birbirinin kafasını karıştırıyor. Yeni imar yönetmeliğinin çok sert olduğu söyleniyor, olmaz böyle deniyor, diğer yandan imarın düzene gireceği söyleniyor. Her yönetmelik değişiklerinde olduğu gibi;  değişiklik yürürlüğe girmeden biran önce ruhsat almaya çalışanlar var. Bakın bu sektörden ekmek yiyorsanız, Müteahhitseniz, Mimarsanız, Mühendisseniz, Emlakçı iseniz hatta Belediye veya imarla ilgili çalışan iseniz oturup yönetmeliği okumak için zaman ayırmalısınız. Belediye başkanı iseniz hafız gibi ezberden baştan sona anlatabilir düzeyde anlamanız şarttır!

Ben de naçizane; her yeni yönetmelik çıktığında, bu yönetmelik kimlerin işine yarayacak ya da yeni yönetmelik ile nelerin değişmesi bekleniyor? Diye düşünür ve bu gözle incelerim. Bana göre yeni yönetmelikler; yorum farklılıklarının giderilmesini amaçlarken, yönetmelikte yorum farkı oluşabilmesi riskini ortadan kaldıracak maddeleri de içermelidir.

Diğer bir deyişle; devlet-millet barışıklığı sağlanmış mı?  yani yürürlükteki kanunun  yoruma açık hususları, konut geliştiriciler, mimar vb. teknik kadrolar, mesleğin aktörleri olan biz müteahhitler, arsa sahipleri ve idareler arasında mahkemeleri gereğinden fazla meşgul edecek konular kaldırılmış mı? Kentsel dönüşüm noktasında kolaylık sağlayacak planlama çalışmaları yapılmış mı?  3194 sayılı İmar Kanunun- 4708 Yapı denetim kanununa göre oluşmuş aradaki uyuşmazlıkları düzeltilmiş mi? 6306 sayılı Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi yani halk dilinde “Kentsel Dönüşüm “ ile 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu ile uyum veya uyumsuzluk giderilmiş mi? Belediyeler arasındaki farklı uygulamalar kaldırılmış mı? En önemlisi hem yatırımcı hem tüketici hem de ülke ekonomisinin zarar görmesine sebep olacak bir madde var mı? Bunlara bakarım…

Herkesin ağzına sakız olmuş, stüdyo daire artık yapılamayacakmış. Sanki eski yönetmelikte tek odadan oluşan konut yapılabilir diye bir madde vardı da, şimdi kaldırıldı. Şu an ki yönetmeliği de incelerseniz, bir dairede minimum oturma odasının, yatak odasının, mutfağın, tuvalet, banyonun zorunlu olduğunu, bu konuda öyle çok sıkıntılı maddenin olmadığını görürsünüz. Evet, müteahhitlerin, mal sahiplerinin yapı ruhsatı almadan, kazı yapmak için, belediyelerde attıkları taklaları düşündüğünüzde;  yapı ruhsatı alınmadan kazı izni alınabileceğini belirten rahatlatıcı maddeler de var.

Artık stüdyo daire olmayacak -ki bu yasak özellikle turizm bölgelerinde doğru değildir;  çünkü arz talepten doğar, stüdyo daire yapılması yasaklandı diye her yer güllük gülistanlık olmayacak. Öte yandan, yeni yönetmelikle artık gerçek proje üretimleri de yapılmış olacak şöyle ki; ortak alan kullanımlarının ferahlığına ve büyüklüğüne dikkat edilen bu projelerde daire üretiminde belli bir kalite kalibresi ve proje genelinde dikey yerine yatay ve çok daha geniş alana yayılan bir proje üretimi teşvik ediliyor. Belediyeler, çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebilecek.

Emin olun ki; şu an kullandığımız yönetmelik ile bu yeni yönetmelik çok farklı değil. Bu yeni yönetmelik ile de Türkiye’deki şehirleşme sorunları sihirli değnek varmış gibi çözülmeyecek. Çünkü bizim imar sorunumuz en başta zihniyet bozukluğundan ileri geliyor.

Neden doğru düzgün şehirleşemiyoruz biliyor musunuz?

Çünkü sürekli yönetmelikleri deliyoruz, değiştiriyoruz, istisnalar yaratıyoruz. Mesnet ve ileriyi görmeksizin günü kurtarmaya çalışıyoruz.

 

Doğru düzgün şehirleşmek istiyorsak; , araştıracağız, yönetmelik değiştirmeyeceğiz önce bir zihniyetimizi değiştireceğiz, bilime önem vereceğiz. Daha gelişmiş ülkeleri yakından takip edeceğiz, tecrübeye inanacağız Bu işin yolu bu…

 

Saygılarımla,

 

Deniz KARATAŞ

İnşaat Mühendisi

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

Bu yazı toplam 522 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim