Bugün 26 Nisan 2019 Cuma
 • Antalya23 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  244,909
  %0.61
 • Dolar
  5,9312
  %0.00
 • Euro
  6,6097
  %0.06
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Yeni otel açarak turizmi geliştiremeyiz”
14 Eylül 2018 Cuma 14:50

“Yeni otel açarak turizmi geliştiremeyiz”

Turizmde yatak fazlası olduğuna dikkat çeken Vatan Partisi Antalya İl Başkanı Rıza Türkmendağ, “Yeni otel veya yatak açarak turizmi geliştiremeyiz” dedi.

Vatan Partisi Antalya İl Başkanı Rıza Türkmendağ, Antalya’nın öncü olduğu turizm ve tarım sektörleri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Her iki sektörde de sorunlar yaşandığına dikkat çeken Türkmendağ, sorunların çözümüne yönelik adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Turizmde yatak fazlası olduğuna işaret eden Türkmendağ, tarımda da çiftçilerin desteklenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

 

“YENİ OTEL AÇARAK TURİZMİ GELİŞTİREMEYİZ”

“Turizmin başkentiyiz ama Türkiye’nin maalesef turizm politikası noktasında çok ciddi eksiklikleri var” diyen Türkmendağ şunları dile getirdi:

“Turizm ve tarım başta olmak üzere her sorun bizim sorunumuz. Türkiye’nin yatak kapasitesi dolmuş durumda. Aldığımız bilgiye göre yaklaşık 350 bin yatak fazlası var. Antalya da yatak fazlasının en yoğun olduğu yerlerden birisi. Yeni otel veya yatak açarak turizmi geliştiremeyiz. Tam tersine başta Çin olmak üzere çeşitli ülkelerle turizm anlaşmaları sağlayıp, hizmetlerimizi daha da kaliteli hale getirip, devlet desteğini artırarak mevcuttakileri geliştirip bir çözüm bulabiliriz. Turizmin gerçek anlamda ülkemizin bir kazancı olmasını böyle sağlayabiliriz. Rusya ve Avrupa turizminin yanında başka ülkelerle de turizm anlaşmaları yapabiliriz. Bir Yunanistan, İspanya bizden daha az olanaklara sahip olmalarına rağmen, sadece Antalya ile rekabet edemeyecek durumdayken onların turizm gelirleri bizden çok çok fazla. Bu noktada çeşitli adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum.”

 

“ÇİFTÇİYE UCUZ MAZOT VE GÜBRE SAĞLANMALI”

Antalya’nın tarım konusunda da öncü bir şehir olduğunu vurgulayan Türkmendağ, “Tarım konusunda biz dünya zenginiyiz. Maalesef bu konuda da sıkıntılar, sorunlar yaşanıyor. Bu sorunlar bütün Türkiye’nin ortak sorunu. Üretimden pazarlamaya kadar yaşanan sorunlara hep birlikte kafa yormalıyız. Yeni pazarlar bulmak sosyal devlet anlayışının bir görevidir. Kooperatifleşme çok önemli. Destekler noktasında çiftçiye ucuz mazot, gübre sağlanmalı. Girdi maliyetleri düşürülerek çiftçilerin daha fazla kazanç elde etmeleri sağlanmalı ve tarımı geliştirmelerine imkan tanınmalı. Yaşanan doğa felaketleriyle de çiftçilerimiz büyük zararlarla karşı karşıya kalıyor. Bildiğiniz gibi bu yıl Elmalı ilçesinde çok büyük sel felaketleri yaşandı. Aslında çok basit tedbirlerle çiftçilerin bu tür felaketleri en az zararla atlatmaları sağlanabilir. En basitinden dere ıslah çalışmaları yapılabilir. Oralarda ıslah çalışmaları yapılarak sel basmalarının önüne geçilebilecekken yapılmadığı için büyük kayıp ve masraflar oluştu. Köylümüzün, çiftçimizin hepsi bankalara borçlu durumda. Birçok banka ödenemeyen borçlar nedeniyle toprak zengini haline geldi. Bizim bu noktada da üreticilerimizi desteklememiz lazım” diye konuştu. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 1606 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim