Bugün 19 Ağustos 2019 Pazartesi
 • Antalya31 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  274,059
  %1.04
 • Dolar
  5,6690
  %1.90
 • Euro
  6,2900
  %1.94

Müjdat Göktaş

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müjdat Göktaş

Yerelin de yereli

08 Şubat 2019 Cuma 11:45

Yerel seçimin nabzı ve tansiyonu kent merkezlerinden ziyade ilçelerde yaşanıyor. Adı üstünde yerel seçim ama yerelin de yereli ilçelerde hissediliyor. Yıllardır siyasetle işi olmayan adaylar, belki bir hevesle meydanlara atıyor kendini. Partisi uzun süreçlerden sonra aday yapıyor kimilerini ancak siyasi geçmişi bir sayfayı bile doldurmayacak, veya daha önce denenmiş ancak sonuç alınmamış adaylarda bu seçimde, ‘bir umuttur oy almak’ dercesine sahnede yerini alıyor.

Seçmen aday yokluğundan mı şikayet etsin yoksa hiç yoktan iyidir mi desin? Çok bilinmeyenli denklem, seçmene kaldı yine arzuhalciden bir kalem. Ama tükenen kalem! Artık seçmenlerin beklentileri de sona erdi. Bu seçim diğerlerine hiç benzemiyor. Gözlemlediğim kadarıyla ve de yaşadıklarımdan elde ettiğim sonuçlara göre hayat pahalılığı, mutfaklardaki yangın adeta belediyecilik hizmetlerinden kaynaklanan beklentilerin önüne geçmiş durumda.

Kimsenin yapılan yollarla ve kaldırımlarla işi yok artık. Karnı doyuyor mu, çocukları aç mı yatıyor yoksa tok mu yatıyor? Vatandaşın asıl derdi bu. Yerel seçim çalışmaları başladı. Adaylar belirlendi ve sahnede yerlerini almaya başladı ancak bu yerel seçimlerde stratejilerini değiştirmeleri gerekecek. Sadece yerel sorunları giderecekleri sözü yerine artık memleketin gidişatıyla da ilgili açıklamalar yapmak zorunda kalacaklar. Vatandaş seçim gezilerinde adaylara, yol ve kaldırımı sormuyor. ‘Karnımız doyacak mı?’ Diye soruyorlar.

Gelelim asıl meselemize. İlçelerde yaşanan çekişme adaylara yönelik yaşanıyor. İttifaklar sayesinde partilerin adı bile geçmiyor. Bu durum güzel mi? Evet, güzel aslında. Yanı olay aslına rücu etti bir bakıma. Adayların tecrübelerini yansıtması gerekiyor. Bana kalırsa, binlerce lira saçarak hazırladıkları reklam kampanyalarının içi boş. Vatandaşların vaatlere karnı tok artık. Referans alacakları tek konu, adayların geçmişleri. Seçmenler, geçmişi temiz olan ve becerebileceklerine inandıklarına oy verecekler.

Bu yazı toplam 3602 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim