Bugün 18 Nisan 2019 Perşembe
 • Antalya13 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  237,833
  %1.18
 • Dolar
  5,8039
  %1.20
 • Euro
  6,5177
  %0.59
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“YKS sonuçları, çöküşün aynası”
03 Eylül 2018 Pazartesi 15:11

“YKS sonuçları, çöküşün aynası”

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2018 Yüksek Öğretim Kurumları Sınav (YKS) sonuçlarını açıklamıştı.
1 Milyon 206 bin 811 adayın tercih yaptığı sınav ile ilgili Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar açıklama yaptı. Sınav sonuçlarını hüsran olarak değerlendiren Iltar, sınav merkezli sistemin çöktüğüne dikkat çekti.
 
“ SINAV MERKEZLİ ÇÖKÜŞÜN AYNASI”
 
ÖSYM’nin açıkladığı verilere göre, 1 Milyon 749 bin 144 adaydan 1 milyon 206 bin 811 kişi tercihte bulundu. Tercihleri değerlendiren Antalya Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Örgün eğitim veren üniversitelerdeki kontenjanların büyük bir bölümünün boş kaldığına dikkat çekti.  Iltar, “Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yerleştirme Sonuçları Açıklandı, Sonuç Hüsran. YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra Eğitim İş'ten yapılan açıklama, YKS yerleştirme sonuçları sınav merkezli eğitimdeki çöküşün aynasıdır. YKS tercih sonuçlarıyla ilgili ÖSYM’nin paylaştığı verilere göre, tercih yapma hakkına sahip olan 1 milyon 749 bin 144 adaydan, 1 milyon 206 bin 811’i tercih yaptı. Yani yaklaşık 550 bin aday tercih yapabilecekken bu hakkını kullanmadı. 128 bin 500 kontenjan boş kaldı. En fazla kontenjan açığı ise devlet üniversitelerinde oldu. 4 yıllık lisans bölümlerinde bile 58 bin açık bulunuyor. En başarılı liseler yine fen liseleri oldu. Ancak 32 bin mezundan sadece 16 bini lisans bölümlerini kazanabildi” diye konuştu. 
 
“İMAM HATİPLERDE BAŞARI ORANI DÜŞÜK”
 
YKS Sınavında anadolu liselerinin durumuna da göz atan Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Anadolu liselerindeki başarı oranı ise oldukça düşük. 539 bin mezundan 159 bini 4 yıllık fakültelere girebildi. Endüstri meslek liseleri ve imam hatip lisesi mezunları yine en alt sıralarda yer aldı. 144 bin EML mezunundan sadece 4 bini, 234 imam hatip mezunundan da 37 bini lisans bölümlerini kazanabildi.Her sınav dönemi sonrasında ortaya çıkan tabloya paralel olarak, çeşitli eşitsizliklerin varlığı ve bunların giderilmediği gerçeği yine karşımızda durmaktadır. Çok sayıda kontenjanın boş kalması, meslek liseli öğrencilerin başarı düzeylerinin bu sınavlarda neden en alt sıralarda yer alması, hükümetin gözdesi İHL’nin başarı ortalamasının düşüklüğü bu sınava da damgasını vurmuştur” ifadelerini kullandı. 
fatin-iltar-002.jpg
 
“SIK DEĞİŞİKLİKLER, ÇÖKÜŞÜ HIZLANDIRDI”
 
Mevcut eğitim sisteminde öğrenci kazanımlarının her geçen gün azaldığı uyarısında bulunan Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, sınava odaklı eğitim sisteminin doğru bir sistem olmadığını söyledi. Yaşanan kötü notun öğrencilere ait olmadığını, Milli Eğitim ve Hükümete ait olduğunu savunan Iltar, “Sınava odaklı eğitim sistemi bir kez daha göstermiştir ki; eğitsel anlamda öğrencilerimizin kazanımları her geçen gün azalmakta, bu da öğrencilerin üniversiteye girişte başarısızlıklar yaşamalarına yol açmaktadır. Bu anlamda sınavlarda başarısız olan aslında öğrenciler değil, AKP iktidarı ile küme düşen eğitim sistemi ve bizzat Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadadır. AKP iktidarı döneminde orta öğretim iflas etmiş, başarı oranı yüksek olan köklü okullarımız, proje okulu adı altında sınıflandırılarak başta öğretmen kadrosu olmak üzere her açıdan içleri boşaltılmış, devlet liseleri sadece diploma alınan kurumlar haline getirilmiştir. Sınav sisteminde ve müfredatta yazboz tahtası gibi yapılan değişiklikler ortaöğretimdeki çöküşü hızlandırmıştır” şeklinde eleştirilerini sürdürdü. 
 
“EĞİTİM PİYALAŞTIRILMAMALI”
 
Eğitim ticarethane gibi görülmemesi gerektiğini savunan Iltar, YKS sınav sonuçlarına ilişkin görüşlerini şu ifadelerle tamamladı: “Eğitimin piyasalaştırılması ve ticarileştirilmesi, eşitsizlikleri giderek daha da derinleştirmektedir. Siyasi iktidarın, öznesi insan olan ve öğrenci ile öğretmeni en iyi şartlarda bir araya getirmesi gereken eğitim sistemini, kendi ideolojik görüşüne göre düzenlemesi önümüzdeki yıllarda yaşanan felaketi daha da derinleştirecektir. Bugün, Cumhurbaşkanının dahi itiraf ettiği eğitimdeki başarısızlığın çözümü için tüm paydaşların görüşü alınarak hazırlanacak, bilimsel düşünmeye ve üretmeye dayalı bir eğitim sisteminin gerekliliği kaçınılmaz hale gelmiştir. Kamusal, parasız, bilimsel ve laik eğitim hakkından tüm yurttaşlarımızın yararlanabilmesi mutlaka sağlanmalıdır” 
 
(Haber: Eyüp KOÇAK)
 
Bu haber toplam 30845 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim