Bugün 13 Ağustos 2022 Cumartesi
 • Antalya26 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1038.865
  %-0.05
 • Dolar
  17.9312
  %-0.05
 • Euro
  18.392
  %-0.07
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“3600 ek gösterge düzenlemesi yetersiz”
29 Haziran 2022 Çarşamba 18:57

“3600 ek gösterge düzenlemesi yetersiz”

3600 ek gösterge düzenlemesinin mevcut haliyle yetersiz olduğunu vurgulayan Türk Büro-Sen Antalya Şube Başkanı Yılmaz Danabaşoğulları, ek gösterge konusunda gerekli düzeltmelerin yapılacağına inandıklarını söyledi.

Türk Büro-Sen üyeleri SGK İl Müdürlüğü önünde bir araya gelerek 3600 ek gösterge ile ilgili basın açıklaması yaptı. Dev Türk bayrağı açan sendika üyeleri, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, memur ek zam bekliyor enflasyon beklemiyor, ekonomiye can memura ek zam, hayat pahalılığı hızlı tren gibi yetişemiyoruz, 3600 ayrımcılığı yapılmasın” yazılı dövizlerle yaşadıkları ekonomik sıkıntıya dikkat çekti. Türk Büro-Sen Antalya Şube Başkanı Yılmaz Danabaşoğulları, 3600 ek gösterge düzenlemesinin mevcut haliyle yetersiz kaldığını vurgulayarak, mağduriyetlerin önüne geçilmesi için gerekli düzeltmelerin yapılmasını beklediklerini kaydetti.

sam-2493.jpg

“SORUNA BÜTÜNCÜL BİR ÇÖZÜM SUNDUK”

2018 yılında öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceğinin ifade edilmesiyle birlikte 3600 ek göstergenin devlet memurlarının gündemine girdiğini hatırlatan Danabaşoğulları, “Türk Büro-Sen olarak o dönemde 3600 ek gösterge denilen, devlet memurlarına ek gösterge artışı düzenlemesinin yalnızca belli meslek grupları için öngörülmesinin ve dar bir kapsamda ele alınmasının var olan sorunları çözemeyeceğini kamuoyu ile paylaştık. Ek gösterge konusunun bütün memurların uzun yıllardan gelen beklentisi olduğunu ve yalnızca belli meslek grupları için değil, bütün memurlar için ele alınarak kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini ifade ettik. Kamu görevlilerinin emeklilik sorunlarının başında ek gösterge uygulamasının eksikliğinden kaynaklı sorunların geldiğini özellikle vurguladık. Hazırladığımız kanun teklifi ile soruna bütüncül bir çözüm sunduk. Yapılacak düzenlemenin anılan 4 meslek grubu yanında; içinde mesleğe yarışma sınavı ile başlayan ve yeterliliğe tabi olan 4 yıllık lisans mezunu kariyer uzmanlarının, görevde yükselme sınavına göre müdür, müdür yardımcısı ile şef, VHKİ, Bilgisayar işletmeni, zabıt katibi, mübaşir,  tahsildar, İcra Memuru gibi unvanlardaki 4 yıllık lisans mezunları unutulmasın dedik” hatırlatmasında bulundu.

sam-2493-002.jpg

“ADALET VE HAKKANİYETLE BAĞDAŞMIYOR”

Gelinen noktada yapılması öngörülen düzenlemelerde 4 meslek grubunda bulunan kamu görevlilerinin lisans ve önlisans mezunlarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltileceğini, diğer kamu görevlilerinin bu haktan mahrum bırakılacağına yönelik bilgilerin olduğunu söyleyen Danabaşoğulları, “Bu durumda 4 yıllık üniversite mezunu olsalar bile çalışanlarımız 2800; müdürler 3000 ek göstergede kalırken, adı geçen 4 meslek grubunda yer alan önlisans mezunları dahil çalışanların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceği görülmekte. Böyle bir uygulamanın adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açık” dedi.

 

“BEKLENTİLERİ KARŞILAMAKTAN UZAK, TEKRARDAN DEĞERLENDİRİLMELİ”

Ek gösterge düzenlemesinin yaptıkları itirazların da göz önüne alınarak tekrar değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Danabaşoğulları, “Genel İdari Hizmetler sınıfının ek gösterge rakamının 600 puan artırılması beklentileri karşılamaktan uzak. Bu çalışmanın bütün unvanlar ve öğrenim durumları dikkate alınarak gözden geçirilmesi gerekmekte” diye konuştu.

sam-2518.jpg

“UYARI VE TALEPLERİMİZİN DİKKATE ALINACAĞINA İNANIYORUZ”

Ek gösterge artışı ile birlikte; kamu görevlilerinin emekli maaşı ve emekli ikramiyesi hesaplamasında en önemli unsurların başında ek gösterge rakamlarına endeksli olarak belirlenen özel hizmet tazminatı yansıtma oranının gelmekte olduğunu kaydeden Danabaşoğulları, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Ek göstergeye bağlı özel hizmet tazminatı yansıtma oranları arasındaki fark üst gruplarda 20 ile 40 puan arasında değişmekteyken ek göstergesi 3600’ün altında kalan kamu görevlilerinin diğer gruplarla arasında 60 ile 90 puan fark bulunmakta. Bundan dolayı tüm memurlar, emekli maaşı düşmesin diye 3600 ek gösterge talep etmekte. Bu bakımdan ek gösterge sorununun çözümü tek başına ek gösterge düzenlemesiyle mümkün değildir. Ek gösterge uygulamasına ek olarak tazminat yansıtma oranlarının da Konfederasyonumuz Türkiye Kamu-Sen’in talep ettiği oranlarda düzenlenmesi ve kamu çalışanlarının emekli maaşlarının yükseltilmesi gerekmekte. Karar vericilerin bu uyarı ve taleplerimizi dikkate alacağına inanıyoruz. Aksi halde yalnızca belli meslek grupları ve yalnızca 3600 ek göstergeye endeksli bir düzenleme, ek gösterge konusunu memurlarımızın gündeminden çıkarmayacak, yeni tartışmaları da beraberinde getirecektir. Türk Büro-Sen olarak, Devletimize güveniyor, ek gösterge konusunda gerekli düzeltmelerin yapılacağına inanıyoruz.” HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 3827 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim