Bugün 09 Ağustos 2022 Salı
 • Antalya31 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1034.88
  %0.26
 • Dolar
  17.9423
  %0.12
 • Euro
  18.377
  %0.39
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Açıklanan veriler gerçeği yansıtmıyor”
04 Temmuz 2022 Pazartesi 17:03

“Açıklanan veriler gerçeği yansıtmıyor”

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Antalya İl Başkanlığı adına açıklama yapan Eğitim İş Antalya Şube Sekreteri Remzi Topkara, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Topkara, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Antalya İl Başkanlığı adına açıklama yapan Eğitim İş Antalya Şube Sekreteri Remzi Topkara, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Topkara, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu araştırma birimini Kamu-Ar’ın araştırmasına göre yıllık bazdaki enflasyonun yüzde 171.36 olduğunu söyledi.

 

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu tarafından hem Ankara’daki Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Genel Merkezi önünde hem de bütün illerde basın açıklaması yapılarak, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları eleştirildi. Antalya’daki açıklama, Eğitim İş Şube binasında yapıldı. Genel merkez yöneticileriyle birlikte TÜİK Genel Merkezi önündeki açıklamaya katılmasından dolayı Birleşik Kamu İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar’ın katılamadığı Antalya’daki açıklamayı Eğitim İş Antalya Şube Sekreteri Remzi Topkara gerçekleştirdi. Açıklanan enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığı iddiasında bulunan Topkara, kamu emekçisi maaşının en az 10 bin liraya çıkarılması gerektiğini vurguladı.

sam-2622.jpg

“AÇIKLANAN VERİLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı oranlarına göre aylık bazda yüzde 2.98, beş aylık bazda yüzde 35.64 ve son bir yıla göre yüzde 73.5 oranında artış yaşandığına dikkat çeken Topkara, “Açıklanan enflasyon oranları son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyretse de açıklanan veriler gerçeği yansıtmamakta. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu araştırma birimini Kamu-Ar’ın yaptığı araştırmaya göre Haziran ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 5.65, altı aylık bazda 74.83, yıllık bazda ise yüzde 171.36 oranı ile üç haneli rakamlardadır” dedi.

 

“KAMU EMEKÇİSİNİN EN DÜŞÜK MAAŞI 10 BİN LİRAYA ÇIKARILMALI”

Her gün zam haberleri gelirken AK Parti hükümetinin yurttaşları aylık zamlara razı etmeye çalışmakta olduğunu söyleyen Topkara, “TÜİK’in çarpıtılmış rakamlarının bile gerisinde seyrederek kamu emekçileri günden güne yoksulluğa mahkum edildi. Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşının asgari ücretin 2.4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını eğitime ve ülke çıkarlarına adamış kamu emekçilerinin maaşı asgari ücretle bir tutulmaya başlanmıştır. Sürekli geçmişten medet uman AKP iktidarının bu hesapla en düşük kamu emekçisi maaşını en az 10 bin liraya çıkarması gerekmekte” diye konuştu.

sam-2628.jpg

İŞSİZLİK RAKAMLARINA DİKKAT ÇEKTİ

TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranlarına da dikkat çeken Topkara, şunları dile getirdi:

“Nisan ayı işsizlik rakamları geçen aya oranla yüzde 0.4 artarak yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22.7 olarak açıklandı. TÜİK verilerine göre işsiz sayısı 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. Ancak bu rakamların ve hesaplama yönteminin ne kadar gerçeği yansıttığı bir tartışma konusudur. TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değildir. AKP iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir. Yurttaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyon rakamlarının tam tersini göstermekte.”

 

“CİDDİ VE SOMUT ADIMLAR ATILMALI”

AK Parti iktidarını eleştiren Topkara, “AKP iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye ve milyonlarca emekçi açlığa ve işsizliğe mahkum olmaya devam edecektir. AKP iktidarının akla ve bilime uygun bir şekilde üretim, yatırım ve düzgün bir para politikası üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm üretemeyecektir. AKP İktidarı acilen ciddi ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorununu çözmelidir. Yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir şekilde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip, ülkesi için mücadele veren kamu emekçilerinin ve emeklilerin sorunları ile ilgilenmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri ve emekliler AKP'ye bunun hesabını sandıkta soracaktır” şeklinde konuştu. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 3241 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim