Bugün 30 Eylül 2023 Cumartesi
 • Antalya22 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1629.728
  %0.02
 • Dolar
  27.3788
  %-0.11
 • Euro
  28.9506
  %-0.02
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anız Yakmak Tarımsal Üretime Zarar Veriyor, Verimi Düşürüyor
30 Mayıs 2023 Salı 10:08

Anız Yakmak Tarımsal Üretime Zarar Veriyor, Verimi Düşürüyor

Türkiye'nin en önemli tarım merkezi konumunda bulunan Çukurova'da buğday hasat edilmesiyle birlikte sonraki ürün ekimi için tarlasını hazırlamak isteyen...

Türkiye'nin en önemli tarım merkezi konumunda bulunan Çukurova'da buğday hasat edilmesiyle birlikte sonraki ürün ekimi için tarlasını hazırlamak isteyen bazı çiftçilerin anız yakmaya başlayacağına dikkat çeken Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, uyarılarda bulundu.

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden birinin de Çukurova olduğunu dile getiren Başkan Doğan," Çukurova'da anız yangınları, her yıl azalsa da devam ediyor. Buğday hasadının başlaması ile birlikte bir sonraki ürün için tarlasını hazırlamak isteyen bazı çiftçiler tüm uyarılarımıza rağmen anız yakmaktalar. Toprağa ve çevreye dönüşü olmayan zararlar veren anız yangınları, minerallerin toprakta ölmesine neden oluyor. Çiftçiler tarlasını hazırlamak isterken aslında, bir sonraki ürün ekimlerinde daha fazla gübre, zararlılara karşı daha fazla kimyasal ilaç ve gübre kullanmak zorunda kalıyorlar" dedi.

"Anız yakmak toprağın verimini düşürüyor"

Çiftçileri anız yangınları konusunda her yıl bilgilendirdiklerini belirten Doğan,"Bilindiği üzere anız, tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarına denir. Buğday ve mısır hasadı sonrası tarlada kalan anızın ekonomik olacağı düşüncesiyle yakılarak ortadan kaldırılıp, tarlayı ikinci ürüne yetiştirme çabası oldukça yanlış. Bu yöntem toprağın verimini düşürmekle birlikte, sürdürülebilir tarım için ciddi tehlike oluşturmaktadır. Anızları yakmak yerine hububat hasadı toprak yüzeyine yakın yapılabilir. Bu şekilde kalan sap miktarı az olacağı için çürümesi ve mikroorganizmalar tarafından parçalanması daha kolay olacaktır ve anız yakmaya gerek duyulmayacaktır" diye konuştu.

"İnsan sağlığını olumsuz etkiliyor"

Doğan," Yangınların oluşturduğu duman, trafikte görüş mesafesini daralttığı için kazalara neden olabiliyor. İnsan sağlığını da olumsuz etkileyen anız yangınları, uzun zamandır yazılı ve görsel iletişim araçlarını ve sosyal medya mecralarını kullanarak oluşturduğumuz farkındalıkla azaldı. Tamamen bitene kadar konuyla ilgili uyarılara devam edecek" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim