Bugün 18 Ekim 2021 Pazartesi
 • Antalya18 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  526,52
  %0.04
 • Dolar
  9,2050
  %0.16
 • Euro
  10,6650
  %0.23
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Çocuk istismarlarının takipçisiyiz”
20 Kasım 2020 Cuma 16:51

“Çocuk istismarlarının takipçisiyiz”

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle açıklama yapan Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi, “Ülkemizde ve dünyada çocukların uğradığı fiziksel, cinsel, duygusal ve her türlü istismarların takipçisiyiz” dedi.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 yılında kabul edilerek 20 Kasım’ın Dünya Çocuk Hakları Günü olarak ilan edildiğini hatırlatan Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi, “Ülkemizde 1995 yılında yürürlüğe giren BM Çocuk Hakları Sözleşmesi, Amerika dışında bütün dünya ülkelerinin kabul ettiği en geniş katılımlı sözleşmedir. Bu sözleşme ile hüküm altına alınan çocuk haklarına taraf ülkelerce riayet edilmediği, hak ihlallerinin tüm dünyada olduğu gibi ne yazık ki ülkemizde de artarak devam ettiğini görmekteyiz. Tüm dünya ülkeleri genelinde ve ülkemiz özelinde de çocukların uğradığı hak ihlalleri giderek artmakta, yaşam hakları ihlal edilen, her yönü ile sömürülen çocuk işçilerin, çocuk gelinlerin, cinsel istismara maruz kalan ve fuhuşa itilen çocuk sayısının hızla artması bizleri endişelendirmektedir” dedi.

 

“SORUNLARA YENİLERİ EKLENİYOR”

“Başta komşu ülke Suriye olmak üzere iç savaş yaşanan bir çok ülkeden gelen kitlesel göçler neticesinde; göç yönetimi ve yasadışı göçle mücadeledeki yetersizliklerden en fazla yara alan kesim çocuklar olmuştur. Bu süreçte çocukların yaşama ve korunma haklarının ağır bir şekilde ihlal edildiği herkesçe bilinmektedir” denilen açıklamada, “Yasal kapsamda yaşama, sağlık, eğitim ve barınma haklarına ilişkin düzenlemeler mevcut olmakla birlikte, göç yönetimindeki idari yetersizlikler ve altyapı sorunları nedeniyle sığınmacı ve mülteci çocuklar yasaların sağladığı bu haklara erişememekte, iyi beslenememekte, sosyal izolasyon ortamında büyümekte, hastalandıklarında uygun tedaviler görememekte, nitelikli eğitim haklarından mahrum kalmakta, cinsel istismara ve her türlü riske açık hale gelmektedirler. BM Çocuk Haklarına Dair  Sözleşme’nin 22. Maddesi’ne göre, Türkiye kendi topraklarında mülteci olan tüm çocukların Sözleşme’de yer alan haklardan faydalanması için gerekli önlemleri almakla yükümlü olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Her geçen gün giderek artan yoksulluk beraberinde çocuk ölümleri, çocuk işçiliği, dilencilik, çocuk fuhuşu ve çocuk ticaretini de beraberinde getirmekte ve bu durum mücadele edilmesi gereken komplike sorunlara her gün yeni sorunlar eklemektedir” ifadelerine yer verildi.

 

“ÇOCUKLARIN SIKINTISI HER GEÇEN YIL ARTIYOR”  

Her geçen yıl çocukların yaşadığı sıkıntıların arttığını belirten Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi, şu açıklamada bulundu:

Çocuk adaletinin gerçekleşmesi yolunda olumlu adımlar atılmış olsa da Türkiye’de halen çocuk politikası genel bir politika olmaktan uzak günlük sorunlara odaklı olarak yürütülmektedir. Yasa ve uygulama alanında yapılan değişiklikler Türkiye’nin tarafı olduğu ÇHS’nin en temel ilkelerinden olan çocuğun yüksek yararını dikkate almadan iş yükünü azaltmak, günlük infial yaratan olaylara çözüm üretmek amacı ile yapılmaktadır. BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşmede yer aldığı şekilde, devletlerin çocukların haklarının gözetilmesinde uymakla yükümlü oldukları asgari standartları esas alan ve 2005 yılında yürürlüğe giren Çocuk Koruma Kanunu halen gerekli altyapısı oluşturulamadığı için amacına uygun şekilde işlerliği sağlanamamaktadır. Korunma ihtiyacı olan çocuklar için öngörülen koruyucu ve destekleyici tedbirlerin sağlıklı işlemesi için bir an önce idari alt yapının güçlendirilmesi, kurumlar arasında etkin koordinasyonu sağlayacak politikalar geliştirilmesi, durum analizi yapılarak eksikliklerin giderilmesi sağlanmalıdır. Çocukların daha iyi bir yaşam sürdürmeleri için öncelikle başta siyasal iktidar olmak üzere tüm siyasilerin, partiler üstü bir anlayışla meseleye bakmaları ve çocukların maruz kaldığı sıkıntılara kalıcı çözümler üretmeye çalışmalıdırlar. Çocukların yüksek yararını esas alan, hükümetlere ve günlük ihtiyaçlara göre belirlenmeyen bir çocuk politikasının belirlenmesi ve çocuklara özgü adalet sisteminin tüm kurum, kuruluşlarıyla hayata geçirilmesi gerekmektedir.”

 

“HER TÜRLÜ ÇOCUK İSTİSMARININ TAKİPÇİSİYİZ”

Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin açıklamasının sonunda, “Ülkemizde ve dünyada çocukların uğradığı fiziksel, cinsel, duygusal ve her türlü istismarların takipçisiyiz. Kamuoyunu çocuklarımıza sahip çıkmaya, tüm kurum ve kuruluşlara çocuk hak ihlalleri karşısında yükümlülüklerini hatırlatarak, sadece bu günün değil, yılın her gününün onlar için olduğunu, onlar için ayrımcılığın yaşanmayacağı, çocuk katılımlı politikaların geliştirilmesi için gerekenleri ivedilikle yapmaya davet ediyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Bu haber toplam 1798 defa okunmuştur
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim