Bugün 12 Ağustos 2022 Cuma
 • Antalya26 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1038.08
  %0.55
 • Dolar
  17.9232
  %-0.07
 • Euro
  18.3691
  %-0.71
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Eczacılık ekonomik tehdit altında”
29 Haziran 2022 Çarşamba 18:51

“Eczacılık ekonomik tehdit altında”

43. Dönem I. Bölgelerarası Toplantısı Sonuç Deklarasyonu’nu kamuoyu ile paylaşan Antalya Eczacı Odası Başkanı Uzman Eczacı İsmail Erçin, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesi nedeniyle eczacı

43. Dönem I. Bölgelerarası Toplantısı Sonuç Deklarasyonu’nu kamuoyu ile paylaşan Antalya Eczacı Odası Başkanı Uzman Eczacı İsmail Erçin, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesi nedeniyle eczacılık mesleğinin benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altında olduğunu söyledi. Eczacıların rutin ödemeleri dahi yapamayacak durama geldiğini vurgulayan Erçin, “İki eczaneden birinin kapanma tehlikesi yaşadığı bu ortamda, eczane iflaslarının başlaması an meselesi” dedi.

 

Türk Eczacıları Birliği ile 54 Bölge Eczacı Odasının Başkanları ve yöneticileri 23-25 Haziran tarihlerinde 43. Dönem I. Bölgelerarası Toplantısı’nı Konya’da gerçekleştirdi. Eczacılık mesleğinin gündemindeki konuların ele alınarak, ulaşılan ortak iradenin kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilen toplantının sonuçları, bugün Türkiye genelinde eş zamanlı düzenlenen toplantılarla kamuoyu ile paylaşıldı. Antalya’daki açıklama Antalya Eczacı Odası’nda Başkan İsmail Erçin tarafından yapıldı. Eczacıların üstlendikleri sorumluluğun bilincinde, toplum sağlığını koruma ve geliştirme ana hedefiyle eczacılık mesleğini onurlu bir şekilde sürdürebilmek için var gücüyle çalışmakta olduğunu vurgulayan Erçin, mesleğin karşı karşıya kaldığı sorunların, artık katlanılamaz bir boyuta ulaştığını vurguladı.

sam-2484.jpg

“ECZANE İFLASLARININ BAŞLAMASI AN MESELESİ”

“Eczacılık mesleği, benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altında. Bu tehdidin ana sebebi, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir” diyen Erçin, “13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin yarattığı koşullara bir de ekonomik krizin eklenmesi eczacıları tamamen tüketmiştir. Eczacılar; kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş, ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması mümkün görünmemekte. İki eczaneden birinin kapanma tehlikesi yaşadığı bu ortamda, eczane iflaslarının başlaması an meselesi” ifadelerini kullandı.

sam-2480.jpg

“ÇÖZÜM İÇİN YAPILAN GİRİŞİM VE UYARILAR GÖZ ARDI EDİLDİ”

Türk Eczacıları Birliği’nin bu konuda diyalog kanallarını sonuna kadar kullandığını vurgulayan Erçin, şunları dile getirdi:

“Türk Eczacıları Birliği’nin, sorunun çözümü için yaptığı sayısız girişim ve uyarı göz ardı edilmiş, her türlü yapıcı öneri görmezden gelinmiştir. Mesleğin sorunlarını çözme gayretinin gösterilmesi bir yana, içinde bulunduğumuz krizin derinleşmesine her geçen gün seyirci kalınmıştır.  Ne yazık ki 44 bini aşkın eczacının ve eczacılık mesleğinin sorunları görmezden gelinmiş, adeta yok sayılmıştır. Mevcut koşulların, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de kararttığı aşikar. Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili geçtiğimiz haftalarda TBMM’den geçen son yasal düzenlemede kamu eczacılarının hak ettikleri şekilde yer almaması mesleğimize bakış açısının bir başka tezahürüdür. Kamuda görev yapan eczacılarımız ile kamudan emekli eczacılarımızın uğradığı hak kaybı kabul edilemez. Hastaların ilaca erişim sorununun çözülmesi bir yana, ilaç yoklukları artık daha sık periyotlarla yaşanır hale gelmiştir. Son dönemde özellikle diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük yaşanmakta. Hastalarımızın yaşadıkları bu mağduriyetin sorumlusu eczacılar değildir. Yaşanan bu soruna kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Bu durum ciddi sağlık sorunları yaratacaktır. Bununla birlikte, başta onkoloji ilaçları olmak üzere çok sayıda yeni nesil ilaç, Türkiye’ye gelmemektedir. Hastalarımız daha etkin ve yenilikçi tedavi yöntemlerinden mahrum kalmakta. Hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmamıştır.  Bazı ilaçlarda, Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalarımız cebinden ödemek zorunda kalmaktadır. Mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde, hastalar açısından sürdürülemez olan bu durum, eczacılar açısından da mağduriyet yaratmaktadır.”

 

“BOYUN EĞMEMEYE KARARLIYIZ”

Eczacılık mesleğinin varlık yokluk mücadelesi verdiğinin altını çizerek, Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı odasının öncelikli gündem maddesinin mesleki sürdürülebilirliği sağlamak olduğunu vurgulayan Erçin, “Burada ifade ettiklerimizin dışında, mesleğimizin çok sayıda çözüm bekleyen sorunu bulunmakta. Tüm bu sıkıntıların ve eczacılık mesleğinin sorunlarının görmezden gelinmesi, mesleğimizin sorunlarını çözme istek ve iradesinin bulunmadığını göstermektedir. Eczacılar, kendilerini yok sayan bu iradeye boyun eğmemeye kararlıdır. Eczacılar olarak birlikte eylemsel tavır gösterme kararımız; mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereğidir. Bu yeminin gereği olarak harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır. Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir. Bu çerçevede, Anayasal demokratik haklarımızı kullanacağımız yönündeki güçlü irademizi kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 3783 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim