Bugün 28 Mayıs 2024 Salı
 • Antalya19 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  2423.349
  %-0.09
 • Dolar
  32.1752
  %-0.04
 • Euro
  35.0059
  %0.29
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Günden güne fakirleşiyoruz”
08 Haziran 2023 Perşembe 17:06

“Günden güne fakirleşiyoruz”

TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına tepki gösteren BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, “TÜİK rakamlarının bedelini biz emekçiler ve tüm halkımız ödüyor. Hükümet, yetkili sendika ve TÜİK elbirliği ile günden güne daha da fakirleşiyoruz” dedi.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şubesi üyeleri, SGK İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarını protesto etti ve ek zam talebinde bulundu. “İnsanca yaşayacak ücret, ek ödemelerin maaşlara dahil edilmesini, tüm kamu emekçilerine 3600 ek gösterge, ücretsiz yol/yemek hizmeti ve kira yardımı istiyoruz” yazılı pankart açan BES üyeleri, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz, kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz, insanca bir yaşam istiyoruz, sermayeye değil emekçiye bütçe” sloganları attı. BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, “TÜİK rakamlarının bedelini biz emekçiler ve tüm halkımız ödüyor. Hükümet, yetkili sendika ve TÜİK elbirliği ile günden güne daha da fakirleşiyoruz. İnsanca bir yaşam ve acil ek zam istiyoruz. Hakkımızı alana kadar eylemlerimize, mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

 

“TÜİK YİNE ŞAŞIRTMADI”

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını hatırlatan Mol, “Her seferinde bilimsellikten uzak yöntem değişiklikleri ile enflasyon rakamlarını gerçekliğimizden çok düşük gösteren TÜİK, Mayıs ayında da doğalgaz etkisini sıfır alarak aylık enflasyonu 0,04 ve yıllık enflasyonu 39,59 olarak açıklayarak yine bizleri şaşırtmadı. TÜİK rakamlarının bedelini biz emekçiler ve tüm halkımız ödüyor. Hükümet, yetkili sendika ve TÜİK elbirliği ile günden güne daha da fakirleşiyoruz” dedi.

sam-3443.jpg

“TÜİK’İN RAKAMLARI BİRİNCİ KRİTER”

TÜİK’in açıkladığı rakamların, kamu emekçilerinin ücret ve maaşlarına yapılacak zamlar, asgari ücrete yapılan zamlar, özel sektörde çalışan beyaz yakalı emekçilerin ücretlerine yapılan zamların en birinci kriteri olduğuna işaret eden Mol, “Memur, işçi, BAĞKUR emeklilerinin maaşlarına yapılacak zammı her zaman olduğu gibi düşük tutmak için bu yöntem değişikliğine gidilmiştir. Doğalgaz fiyatı sıfır alınmasaydı aylık enflasyon yüzde 1,59, yıllık enflasyon yüzde 41,15 çıkacaktı” açıklamasında bulundu.

 

“DÜNDEN BUGÜNE YÜZDE 7 DAHA FAKİRLEŞTİK”

Büro Emekçileri Sendikası’nın Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması’na göre Mayıs ayı aylık enflasyon rakamının yüzde 2,67 ve yıllık ise yüzde 98,02 çıktığını belirten Mol, “Bunun yanında bağımsız akademisyenlerce hesaplanan enflasyon rakamlarına göre aylık yüzde 7,35, yıllık ise yüzde 109,01 artış olmuş, kamu emekçileri olarak Mayıs ayında ücretlerimizde 14,48 puanlık enflasyon kaybına uğramış bulunmaktayız. Bunun yanında dövizin, altının yükselişi önlenemiyor ve bizler sadece dünden bugüne yüzde 7 daha fakirleştik” ifadelerini kullandı.

 

“HİZMETİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ”

“Meyve sebzeyi taneyle aldığımız, kırmızı ve beyaz etin bizim için artık lüks tüketim haline geldiği, şehrimizde kira ortalamasının 10 bin lirayı geçtiği bir ortamda aylık enflasyonun yüzde 0.04 arttığını söylemek aklımızla alay etmekten başka bir şey değildir” diyen Mol, şunları dile getirdi:

“SGK emekçileri olarak gecemiz gündüzümüze karışmış, canımızı dişimize takarak 85 milyon vatandaşa hizmet veriyoruz. Ancak açlık sınırında maaşlarımızla bu hizmetimizin karşılığını alamıyoruz. EYT’linin aylıklarını yetiştirmeye çalışan, açlık sınırında maaş alan SGK emekçisi bizlerin, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hukuksuz bir şekilde ikramiyelerimiz gasp edildi, bu yetmedi 3600 ek gösterge kapsamı dışında bırakıldık. Bunlar da yetmezmiş gibi ekonomiyi düzeltme formülünü ‘Vergiyi, tabana yayacağız’ ifadesi ile bu ülkenin ücretlileri, yoksulları, dar gelirlilerini zor günlerin beklediğini, zaten ağır vergi yükü olan bizlerin daha da ağırlaşacak ekonomik koşullar altında ağır vergi yükü altında daha da ezileceğimizi, bir kez daha krizin faturasını işçiye ve memura kesmeye hazırlandıklarını ifşa eden, bugünkü yoksulluğumuzun da sorumlularından birisi olan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve emekçiye sırtını dönmüş iktidara sesleniyor, bu kadar iş yüküne, açlık sınırında maaşlara yeter diyoruz.”

sam-3445.jpg

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI YOKSULLUK DÜZEYİNDE OLMALI”

“Çalışan nüfusun ağır geçim sıkıntısını ‘mikro’ olarak görenlerin, patronları rahatlatmak için işçi ve emekçiye kemer sıktırmaya hazırlananların bilmesi gereken şudur ki; emekçilerin nefes alamadığı bir ülke ekonomisinin düzlüğe çıkma imkanı yoktur” ifadelerini kullanan Mol, konuşmasına şöyle devam etti:

“Seçim öncesinde en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağına ve mülakatın kaldırılacağına dair söz verildi. Bu rakam kesinlikle insanca yaşamaya yetecek bir ücret değil. En düşük memur aylığının en az yoksulluk düzeyi artı refah payı olması gerektiğini ısrarla vurguluyoruz. Gerçek enflasyonun da onun yol açtığı tahribatın da peşindeyiz. Bu ağır tablonun yalanlarla kamufle edilmesine izin vermeyeceğiz. Aynı zamanda önümüzde 2024-2025 özlük haklarımız ve maaş artışlarımızın belirleneceği Toplu Sözleşme süreci bulunmakta. Ne hazindir ki yıllarca binbir mücadele ile kazandığımız haklarımızı imzaladığı sözleşmelerle masada veren, bizleri açlık sınırında maaşlara mahkum eden yandaş sendika Memur Sen bu dönem de bizler adına imzalar atacak. Haklarımızı tam alabilmemizin en önemli kriterlerinden biri grev hakkını da içeren gerçek bir toplu sözleşme yasasının olmasıdır. Bu haliyle, bu yetkili konfederasyon ile kamu emekçilerinin, emeklilerin, yarı aç yarı tok yaşayanların insanca yaşayacak bir ücrete kavuşmaları mümkün değildir. Birlikte mücadelemizi büyüterek buna dur demek, önlemek bizim ellerimizde.”

 

“İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Acil olarak ek zam istediklerini vurgulayan Mol, “Sosyal Güvenlik Kurumu emekçileri olarak 2012 yılından bu yana ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz. 3600 Ek gösterge hakkımızı, ek ödeme puanlarımıza 100 puan eklenmesini, ücretsiz yemek hizmeti, tüm işyerlerimizde kreş istiyoruz. Haklı taleplerimizin kalıcı bir kazanıma dönüşmesi için, yetki alanımızda bulunan bütün sendikaların yan yana gelerek birlikte mücadele etmesini önemsiyor ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. İnanıyoruz ki, bizlerin birlikte, yan yana mücadele etmesi, haklı taleplerimizin kazanıma dönüşmesine katkı sunacaktır. İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz ve biliyoruz, insanca bir yaşamı direne direne, birleşe birleşe kazanacağız” dedi. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim