Bugün 07 Ekim 2022 Cuma
 • Antalya25 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1017.129
  %-0.56
 • Dolar
  18.5792
  %-0.00
 • Euro
  18.1411
  %-0.28
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnşaat mühendislerinden şiddete büyük tepki
10 Ağustos 2022 Çarşamba 18:55

İnşaat mühendislerinden şiddete büyük tepki

Sağlıkçı, gazeteci, avukat derken şimdi de bir mühendis görevi başında şiddete uğradı. İddiaya göre şantiye denetimi sırasında demirci ustalarının saldırısına uğrayan inşaat mühendisi Zekeriya Mengi’nin sağlık durumu ciddiyetini korurken, şüpheliler

Sağlıkçı, gazeteci, avukat derken şimdi de bir mühendis görevi başında şiddete uğradı. İddiaya göre şantiye denetimi sırasında demirci ustalarının saldırısına uğrayan inşaat mühendisi Zekeriya Mengi’nin sağlık durumu ciddiyetini korurken, şüpheliler emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Yaşananlara karşı inşaat mühendisleri ayağa kalkarken, İMO Antalya Şube Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, “Güçlünün haklı olduğu bir düzene doğru gidiyoruz. Biz güçlünün haklı olduğu değil, hukukun hâkim olduğu bir düzende yaşamak istiyoruz” dedi.

 

İnsanların birbirlerine tahammülünün iyiden iyiye azaldığı günümüzde şiddet olaylarının ardı arkası kesilmiyor. Çeşitli sektörlerden insanlar görevleri başında şiddete maruz kalırken, sağlıkçılara, gazetecilere, avukatlara karşı şiddete mühendisler de eklendi. İddiaya göre 8 Ağustos’ta yapı denetim şirketi yetkilisi olarak şantiyeye giden İnşaat Mühendisi Zekeriya Mengi, şantiye denetlemesi sırasında 3 demir ustası tarafından darp edildi. Meslektaşı Mengi’nin sağlık durumu hakkında bilgi veren İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, sırtına, göğsüne ve yüzüne darbe alan Mengi’nin yakındaki bir hastaneye kaldırıldıktan sonra hayati risk söz konusu olduğu için Anadolu Hastanesi’ne sevk edildiğini bildirdi. Kalp krizi de geçirdiği anlaşılan Mengi’nin 4-5 gün kalbi güçlendirildikten sonra açık kalp ameliyatı olacağını kaydetti.

sam-2978.jpg

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNDEN BÜYÜK TEPKİ

Olaydan sonra Antalya’daki inşaat mühendisleri ayağa kalktı. Olaya tepkilerini sert bir şekilde gösteren İMO Antalya Şubesi üyeleri, yoğun bir katılımla oda binasında basın açıklaması yaptı. İnşaat mühendislerine CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı da destek verdi.

 

“SIRA BİZE DE GELDİ”

Saldırıya uğrayan inşaat mühendisi Zekeriya Mengi’nin yapı denetim yetkilisi olduğuna dikkat çekerek görevini yapmakta olduğu sırada şantiyede çalışan demir ustalarının saldırısına maruz kaldığını kaydeden İMO Antalya Şube Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, “Maalesef bunlar ülkemizin gerçeği ve her geçen gün de artıyor. Görevini yapmakta olan sağlıkçılar, avukatlar, hukukçular derken sıra bize de geldi. Mühendisler de görevini yaptığı esnada şiddete maruz kalıyor” dedi.

sam-2980.jpg

“SON 20 YILLIK POLİTİKALARIN SONUÇLARI”

Şiddet olaylarının mesleklerin itibarsızlaştırılmasıyla alakalı olduğunu ileri süren Akdoğan, “Son 20 yıllık politikaların sonuçlarıdır bunlar. Mezun sayısının artması, her meslek grubunda ihtiyacın çok fazla üstünde mezun verilmesi, meslek erbabı olmadığı halde sadece diploma ile yetkilendirilmiş kimselerin olması, ustaları daha önemli kılıyor” dedi. Müteahhitlerin gözünde ustanın denetçiden daha önemli olduğunu başından geçen bir örnekle anlatan Akdoğan, “Ustalar da değerli ama eğitimli kişiler kas gücüyle çalışan işçilerin daha altında değer görüyorsa bazı şeylerin düzeltilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

“SÜREKLİ HAKLI ÇIKIYORUZ AMA DİKKATE ALINMIYORUZ”

2 hafta önce Şantiye Şefliği Yönetmeliği Taslağı ile alakalı açıklama yaparak “Her şantiyeye bir şef” dediklerini hatırlatan Akdoğan, “1500 metrekareye kadar 5 işte 1 şantiye şefi iş yapabilirken taslakta 3’e düşürdüler. Teknik öğretmen ve teknikerler de şantiye şefliği yapabiliyordu. Oda olarak bunun yanlış olduğunu söylüyoruz. Şantiye şefliğinin aynı anda birkaç yerde yapılabilecek bir iş olmadığını, tam zamanlı bir iş olarak yapılması gerektiğini dile getiriyoruz. Yaşadığımız bu olay bizim haklılığımızı tekrardan gösterdi. Zaman ve süreç bizi sürekli haklı çıkartıyor ancak biz bir muhatap bulamıyoruz. Kurumları, belediyeleri gezdik, siyasi parti temsilcileriyle görüştük. Derdimizi anlatıyoruz ama maalesef dikkate alınmıyoruz. Uyarılarımızın dikkate alınması için saldırıya uğrayan meslektaşımızın hayatını mı kaybetmesi gerekiyordu?” diye sordu.         

sam-2972.jpg

“ŞANTİYE ŞEFİ KAĞIT ÜZERİNDE DEĞİL, BİZZAT ŞANTİYEDE OLMALI”

Yapı denetimlerin şantiyeye gittiklerinde demir, beton ve imalat kontrollerini şantiye şeflerinden almak durumunda olduklarını belirten Akdoğan, “Maalesef şantiye şefleri kağıt üzerinde olduğu ve aktif olarak şantiyede bulunmadığı için bunu gerçekleştiremiyorlar. Usta ile muhatap olmak durumunda kalıyorlar. Bugün Antalya’nın sıcağında, eğitim durumu düşük, kas gücüyle çalışana ‘Yaptığın iş yanlış’ dediğin zaman orada film kopuyor. Uygulamanın olmamasından dolayı usta ile teknik personel karşı karşıya geliyor. Biz şantiye şeflerinin bizzat şantiyede yapı denetim kontrol elemanlarına uygulamayı teslim etmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

“HUKUKUN HÂKİM OLDUĞU BİR DÜZENDE YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Olayın 7406 sayılı kanuna göre tutuklama gerektirdiğini de iddia eden Akdoğan, “Bu ne kadar uygulanıyor hepimizin malumu. Yapı denetim çalışanları bir kusurla karşılaştıkları zaman ağır cezada kamu görevlisi olarak yargılanıyor. Kamu görevlisi olarak yargılanırken öteki taraftan normal bir şiddete maruz kalmış kavga gibi değerlendirilmemesi gerekir. Kamu, özel fark etmeksizin görevi başında şiddete uğrayan çalışanlar, bu kanun maddesine istinaden yargılanmalı ve failler tutuklanmalı diye düşünüyoruz. Güçlünün haklı olduğu bir düzene doğru gidiyoruz. Biz güçlünün haklı olduğu değil, hukukun hâkim olduğu bir düzende yaşamak istiyoruz” ifadelerini dile getirdi. 

 

“HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI”

Olayla ilgili süreci yakından takip ettiklerini bildiren Akdoğan, hukuki sürecin başlatıldığını ve şube avukatlarının davaya müdahil olacaklarını açıkladı.

 

USTALAR 2 KEZ UYARILMIŞ

Konu ile ilgili açıklamayı okuyan İMO Yönetim Kurulu Üyesi ve Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Antalya Şube Başkanı Volkan Soysal ise, şu bilgileri paylaştı:

“Edinilen bilgilere göre vahim saldırı, şantiyede çalışan 3 demir ustası tarafından gerçekleştirilmiştir. Şantiyede yapılan işlemlerin usulüne uygun olmadığı tespit edilmiş, gerekli düzeltmelerin yapılması için yapı denetim firması kontrol elemanları tarafından şantiye şefine ulaşılmaya çalışılmış ancak şantiye şefinin şantiyede o esnada olmaması üzerine çalışan ustalar 2 kez uyarılmıştır. 2 kez uyarı yapılmasına rağmen gerekli düzenlemeler yapılmadığından kontrol elemanı ile birlikte yapı denetim firma yetkilisi İnşaat Mühendisi Zekeriya Mengi tekrar şantiyeye denetim için gitmiştir. Meslektaşımız görevi gereği tekrar uyarıda bulunmuş olup akabinde 3 demir ustasının üzerine yürümesi ile birlikte can güvenliğini korumak adına olay yerinden uzaklaşmaya çalışmıştır. Ancak ustalar tarafından meslektaşımız şantiyeden henüz çıkamadan bina içerisinde darp edilmiştir. Sırtına, göğsüne ve yüzüne darbeler alan meslektaşımız diğer yardımcı kontrol elemanı tarafından tedavisi yapılmak üzere Akdeniz Şifa Hastanesi’ne götürülmüştür. Saldırı sonrası meslektaşımız Akdeniz Şifa Hastanesi’nde hayati tehlikesi olduğuna dair rapor verilerek Anadolu Hastanesi’ne sevk edilmiş ve bu sırada kalp krizi geçirdiği tespit edilmiştir. Acilen ameliyata alınmış, anjiyo yapılmış ve müdahale edilmiştir. Meslektaşımız halen yoğun bakımda olup sağlık durumu odamızca yakından takip edilmektedir.”

sam-2994.jpg

“KAMU GÖREVLİSİNE KARŞI İŞLENEN SUÇ OLARAK NİTELENDİRİLMELİ”

“Söz konusu olayda TCK’nın 87. maddesi uyarınca Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Kasten Yaralama suçu vücut bulmuştur. Ayrıca suç kamu görevlisine karşı iştirak halinde işlenmiştir” diyen Soysal, şunları dile getirdi:

“Buna karşın olay sonrası edinilen bilgilere göre maalesef şüphelilerin sadece ifadesi alınarak serbest bırakıldığı öğrenilmiştir. Bilindiği üzere yapı denetim firmaları, yapım işlerinde kullanılan malzemeler ile imalatın proje, teknik şartname ve standartlara uygunluğunu kontrol etmek, sonuçlarını belgelendirmek ve ayrıca malzemeler/imalatla ilgili deneyleri yaptırmakla yükümlüdür. Bu nedenle Yapı Denetim Firma yetkilisi ve çalışanlarının kamu yararına çalıştığı açıktır. TCK’nun 6. maddesinde kamu görevlisinin tanımı yapılmış olup, kamu görevlisi ‘kamusal faaliyetin yürütülmesine atama veya seçilme yolu ile ya da herhangi bir surette sürekli, süreli veya geçici olarak katılan kişi olarak’ tanımlanmıştır. Gerek 4708 sayılı Yapı Denetim Hakkındaki Kanun içeriği gerekse TCK’nın tanımları düzenleyen 6. maddesi kül halinde değerlendirildiğinde meslektaşımızın kamu görevi yürüttüğü açıktır. Bu nedenle söz konusu saldırı adli makamlarca kamu görevlisine karşı işlenen suç olarak nitelendirilmelidir” diye konuştu.

 

“İLGİLİ MADDE UYGULANMALI”

“Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) tutuklanma sebepleri konulu 12 Mayıs 2022’de yayınlanmış 7406 sayılı kanun 100. madde 3. fıkrası j bendine göre sağlık personellerine yapılmış herhangi bir yaralama suçu direk ertelenemez şekilde tutukluluk gerektiren bir suç haline gelmiştir” diyen Soysal, “Yapı denetim çalışanları da kamu adına şantiyede görev almaktadır. Kamu adına iş yapan tüm sektörler için hatta kamu – özel fark etmeksizin görevi başında şiddete maruz kalan tüm çalışanlara CMK’nın ilgili maddesi uygulanmalıdır” ifadelerini kullandı.

sam-2997.jpg

“HER ŞANTİYE ŞEFİ, SADECE BİR ŞANTİYEDE TAM ZAMANLI GÖREVLENDİRİLMELİ”

İMO’nun son dönemde defaten üzerinde durduğu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırladığı Şantiye Şefleri hakkındaki yönetmelik taslağının yetersiz ve ihtiyacı karşılamadığının açık olduğunu söyleyen Soysal, “Meslektaşımızın yaşamış olduğu bu vahim olay da bunu açıkça ortaya koymakta. Meslektaşımız olayın gerçekleştiği şantiyede tam zamanlı çalışan bir şantiye şefi olmadığı için ustalarla iletişime geçmek zorunda kalmış ve bunun sonucunda saldırıya uğramıştır. Odamızın defaten belirttiği üzere ‘Her şantiye şefi sadece bir şantiyede ve tam zamanlı olarak görevlendirilmeli’” dedi.

 

“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Benzer olayların tekrardan yaşanmaması için hukuki ve mesleki mücadelelerinin süreceğini açıklayan Soysal, “Meslektaşlarımızın bu ve benzeri olayları tekraren yaşamaması adına; yapı denetim firma yetkilileri ve çalışanlarının mesleklerini icra sırasında açıkça kamu görevlisi olarak hukuken tanınması ve her şantiyede tam zamanlı olarak en az bir şantiye şefinin bulunması konusunda hukuki ve mesleki mücadelemiz sonuna kadar sürdürülecektir. Şiddete uğrayan meslektaşımızın ve ailesinin yanında olduğumuzu, faillerin en ağır şekilde cezalandırılması için sonuna kadar mücadele edeceğimizi ve hukuki sürecin odamız ve oda avukatlarımızca takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız” dedi. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 1504 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim