Bugün 23 Haziran 2024 Pazar
 • Antalya26 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  2449.214
  %0.00
 • Dolar
  32.8194
  %0.00
 • Euro
  35.0403
  %0.00
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurbanlık giriş çıkışları denetleniyor
11 Haziran 2024 Salı 12:41

Kurbanlık giriş çıkışları denetleniyor

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı veteriner hekimleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hayvan hareketlerini izleme ve denetleme çalışmaları kapsamında yol kontrollerine aralıksız devam ediyor.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı veteriner hekimleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hayvan hareketlerini izleme ve denetleme çalışmaları kapsamında yol kontrollerine aralıksız devam ediyor. Kurban Bayramı döneminde artan hayvan hareketliliği, salgın hastalıkların yayılma riskini de beraberinde getirdiği için veteriner hekimler, bu kontrolleri büyük bir titizlikle gerçekleştiriyor. Yol kontrolleri sırasında, hayvanların sağlık durumu, sevk belgeleri ve nakil koşulları gibi pek çok kriter detaylı bir şekilde inceleniyor. Veteriner hekimler, bu süreçte eksik veya uygunsuzluk tespit edilen durumlarda gerekli uyarı ve cezai işlemleri uyguluyor.

denetim1.jpg

Bunun yanı sıra, Antalya’nın Demre İlçesi’nde de yoğun bir çalışma yürütülüyor. Büyükbaş hayvanlarda aşılama ve kimliklendirme çalışmaları titizlikle yapılıyor. Aşılama çalışmaları, hayvanların sağlığını korumak ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla büyük bir özenle gerçekleştiriliyor. Kimliklendirme ise, hayvanların takibini kolaylaştırmak ve kayıt dışı hayvan hareketlerinin önüne geçmek için önem arz ediyor. Her bir hayvanın kulağına takılan küpe ve diğer kimliklendirme yöntemleri ile hayvanlar sistematik bir şekilde kayıt altına alınıyor.

denetim2.jpg

Demre İlçesi’ndeki bu çalışmalar, çiftçilerin ve hayvan sahiplerinin de desteğiyle daha etkin bir şekilde sürdürülüyor. Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşlara sağlıklı ve güvenli bir Kurban Bayramı geçirebilmeleri için hayvan hareketleri ve sağlık kontrolleri konusunda duyarlı olmaları çağrısında bulunuyor. Yetkililer, özellikle kaçak hayvan sevkiyatlarına karşı dikkatli olunması ve her türlü olumsuz durumda en yakın veteriner hekime başvurulması gerektiğini vurguluyor.

denetim3.jpg

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hem hayvan sağlığı hem de halk sağlığını koruma adına bu tür denetim ve kontrol çalışmalarına büyük önem veriyor ve bayram öncesi bu tür faaliyetlerin artırılacağını belirtiyor. Kurban Bayramı boyunca da bu denetimlerin aralıksız süreceği, böylece vatandaşların sağlıklı ve güvenli bir bayram geçirmelerinin hedeflendiği ifade ediliyor.

HABER: EROL YILDIZOĞULLARI

Bu haber toplam 399 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim