Bugün 26 Kasım 2022 Cumartesi
 • Antalya20 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1051.207
  %0.01
 • Dolar
  18.6231
  %0.00
 • Euro
  19.3907
  %-0.02
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz”
25 Kasım 2022 Cuma 15:17

“Mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle açıklama yapan CHP Antalya İl Kadın Kolları Sekreteri Duygu Engin, “Biz kadınlar dünyada ve Türkiye'de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. "Kelebekler”in onurlu direnişi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle açıklama yapan CHP Antalya İl Kadın Kolları Sekreteri Duygu Engin, “Biz kadınlar dünyada ve Türkiye'de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. "Kelebekler”in onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz. Ülkemizde yaşayan kadınlar, en temel hak olan yaşam hakkı için direniyor” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle 81 ilde, 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. Antalya’daki açıklama İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci’nin Ankara’da olması nedeniyle İl Kadın Kolları Sekreteri Duygu Engin tarafından yapıldı. İl Başkanlığı binasında gerçekleştirilen açıklamada CHP’li kadınlar “Kadına yönelik şiddete hayır, cinsiyetimize bedenimize emeğimize yönelen her türlü şiddete hayır, haklı şiddet yoktur, yoksulluğa şiddete karşı alanlardayız, dünya yerinden oynar kadınlar birlik olsa, bir kişi daha eksilmeyeceğiz, hayatlarımızdan haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” yazılı dövizlerle şiddete karşı dikkat çekti.

sam-8723.jpg

MİRABAL KARDEŞLER’İ HATIRLATTI

25 Kasım’ın dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü olduğunu vurgulayan Engin, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün tarihini hatırlattı. Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten diktatörün, halka baskıyı, zulmü ve ölümü reva görmesine “Dur” diyen "Mirabal Kardeşler”in hedef gösterilerek 25 Kasım 1960’ta önce tecavüze uğradıklarını sonra da öldürülüp uçurumdan aşağı atıldıklarını hatırlatan Engin, “Diktatör, Kelebekler’den kurtulduğunu sandı. Oysaki onların uçurumun kenarında çırptığı kanatlar, büyük bir rüzgara dönüştü ve diktatörlüğü yıktı. 1999 yılında Birleşmiş Milletler bugünü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etti” dedi.

sam-8727.jpg

“KADIN CİNAYETLERİ ARTTI”

“Biz kadınlar dünyada ve Türkiye'de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. "Kelebekler”in onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz” diyen Engin, “Ülkemizde yaşayan kadınlar, en temel hak olan yaşam hakkı için direniyor. AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217'si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202'si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü” diye konuştu.

sam-8724.jpg

“HER KADIN BİR HAYATTIR”

Bazı kadın cinayetlerini örnekler vererek hatırlatan Engin, “Kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edilebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete bir kez daha sesleniyoruz; her kadın bir hayattır” dedi. İsimlerini tek tek saymanın günler süreceği binlerce kadının katledildiğini söyleyen Engin, “Bu kadınlar sayı değildi, hayatın ta kendisiydi. Anne, evlat, abla, kız kardeş, arkadaş, öğretmen, doktor, mühendis, hemşire, karşı komşu... Yaşamdan koparılan kadınların arkasında gözü yaşlı anneler, babalar, çocuklar kaldı. Kimimiz öğretmenini, kimimiz doktorunu, kimimiz sırdaşını, kimimiz akrabasını sonsuzluğa uğurladı. O nedenle bugün 81 il, 973 ilçede kadın erkek tek ses olduk, haykırıyoruz; kadın cinayetleri politiktir” ifadelerini kullandı.

 

“HEP BİRLİKTE SESİMİZİ YÜKSELTECEĞİZ”

“İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz” diyen Engin, şunları dile getirdi:

“Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi'nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden yürürlüğe koyacağız. İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi'nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir "Alo Şiddet” hattı kurduk. "YaşamHak” projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz. YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık. İktidara geldiğimizde, yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten kalan büyük bir mücadele mirası var. Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz.”

sam-8731-001.jpg

“KADINLAR OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Kadınların hayatın olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan CHP İl Başkanı Nuri Cengiz ise, kadınların toplumsal yaşamın merkezinde olması gerektiğini vurgulayarak CHP iktidarında kadınların toplumun her alanında daha etkin rol alacağını söyledi. Şiddetin her türlüsüne karşı olduklarının altını çizen Cengiz, Cumhuriyetin 100’üncü yılında daha demokratik bir Türkiye’yi inşa etme arzusu ve inancında olduklarını belirtti. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 192 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim