Bugün 26 Kasım 2022 Cumartesi
 • Antalya20 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1051.207
  %0.01
 • Dolar
  18.6231
  %0.00
 • Euro
  19.3907
  %-0.02
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Övgülere değil sorunlarımızın çözülmesine ihtiyacımız var”
25 Kasım 2022 Cuma 15:25

“Övgülere değil sorunlarımızın çözülmesine ihtiyacımız var”

Öğretmenler Günü nedeniyle açıklama yapan Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, övgülere değil sorunlarının acil çözülmesine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Eğitim İş Antalya Şube üyeleri, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Attalos meydanında toplanarak basın açıklaması yaptı. “Mesleğimiz Onurumuzdur” yazılı pankart açan öğretmenler, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesini istedikleri dövizler taşıdı. Öğretmenler yaşadıkları ekonomik sıkıntıya dikkat çekerken Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, övgü değil sorunların acil olarak çözülmesini istediklerini kaydetti.

 

“GURURLU OLDUĞUMUZ KADAR BURUĞUZ”

24 Kasım’ın ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin kendisine verdiği “Başöğretmen” unvanını kabul etmesinin yıl dönümü olduğunu hatırlatan Acar, “Ancak ne yazık ki böylesi bir günde, gururlu olduğumuz kadar buruğuz. Çünkü bugün aynı zamanda, Cumhuriyet tarihinde öğretmenliğe en çok zarar vermiş, onu en çok değersizleştirmiş, açlığa ve itibarsızlığa sürüklemiş olan yöneticilerin öğretmenleri riyakarca övmek için sıraya girdiği bir gün. Öğretmenlerin çalışma koşullarını ağırlaştırdılar, mesleki alanlarındaki söz hakkını gasp ettiler. Anayasal bir hak olan güvenceli istihdamı çiğneyerek kadrolu-sözleşmeli-ücretli diye ayrıştırdılar” dedi.

sam-8720-004.jpg

“YENİ UNVANLALA BÖLMEYE GİRİŞTİLER”

“Yetmedi, öğretmenleri Saray’ın talimatı ve yandaş sendikaların oluruyla hazırlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) denilen garabetle uydurulmuş yeni unvanlarla bölmeye giriştiler” diyen Acar, “Bir teneffüs arasında hazırlanabilecek basitlikte olan bu kanunla öğretmenlerin uzmanlıklarını, diplomalarını, emeklerini, meslekteki kıdemlerini görmezden geldiler. Öğretmenleri geçinemez, eve boynu bükük sınıfa ise düşünceli biçimde girer hale getirdiler. Yaşanabilir bir emeklilik hayalini çaldılar, liyakatsizce atanan yandaş yöneticilerin mobbingleriyle bunalttılar, yine liyakatsiz mülki amirler arasında öğretmen azarlamayı adeta bir geleneğe dönüştürdüler, biz hakkımızı aradığımızda ‘trol, çapulcu’ deyip hedef gösterdiler. Öğretmenlerin Başöğretmenlerinin kendilerine emanet ettiği öğrencilerine çağdaş, laik ve adil bir eğitim verebilmesini engellediler” ifadelerini kullandı.

 

“ACINASI TİYATRONUN ZORUNLU FİGÜRANLARI OLMUYORUZ”

24 Kasım aynı zamanda Atatürk’ün öğreticiliğine saygı sunmanın günü olduğunu söyleyen Acar, “Eğitim-İş olarak, ‘Bugün bizim günümüz, riyakarlığa sırtımızı dönüyoruz. Bu acınası tiyatronun zorunlu figüranları olmuyoruz’ diyerek, MEB’in organize ettiği hiçbir etkinliğe katılmadık. Biz bu Öğretmenler Günü’nde, tüm illerde önce Başöğretmenimizin anısına Atatürk anıtlarına karanfil bırakıp saygılarımızı ve şükranlarımızı sunmayı, ardından kamuoyuna gerçekleri anlatmayı doğru bulduk” diye konuştu.

sam-8708.jpg

“ÖĞRETMENLERİN GELİRİ GİDERLERİNİ KARŞILAMIYOR”

Eğitim İş’in Öğretmenler Günü için 16 bin öğretmen ile görüşerek yaptığı araştırmanın gerçekleri ortaya koyduğunu dile getiren Acar, “Öğretmenlerin yüzde 83.1’inin hane geliri yoksulluk sınırının altında, yüzde 61.40’ının ise geliri giderlerini karşılamıyor. Yoksulluğa mahkum edilen öğretmenler borç batağında. Yüzde 90’ı kredi kartı borcunu ödemekte zorlanıyor, yaklaşık yüzde 32’sinin şahıslara borcu var, yüzde 43’ü ise her ay borç para bulmaya çalışıyor. Bize yaşatılan ekonomik buhran o kadar derin ki öğretmenlerin yüzde 94’ü kıyafet ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Öğrencilerini kendi çocuğu gibi okutan öğretmenlerin yüzde 90’ından fazlası çocuklarının eğitim masrafları karşısında çaresiz durumda. Öğretmenlerin yüzde 97’si köyüne ve ailesinin yazlığına gitmek dışında bir tatil bilmiyor” açıklamasında bulundu.

 

“ÖĞRETMENLER EK İŞ ARIYOR”

Ağır geçim sıkıntısı yüzünden öğretmenlerin yüzde 91’inin ek iş aradığını söyleyen Acar, “Ailece ayda bir kez dışarıda yemek yiyebilen öğretmenlerin oranı sadece yüzde 63’tür. Öğretmenlerin yaklaşık yüzde 97’sinin maaşlarının düşüklüğü nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığını düşünmesi de sendika olarak eylemliliğimizi ‘öğretmene saygı’ diye kurmamızın sağlaması niteliğinde” dedi.

 

“ÖĞRETMENLER NET”

“Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in öve öve bitiremediği yandaş sendikaların yapımında emekleri olduğu halde şimdilerde dostlar alışverişte görsün tadında itiraz eder pozlarına büründüğü ÖMK konusunda da öğretmenler net” diyen Acar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Öğretmenlerin neredeyse yüzde 99’u bu ucube kanunun kendilerine bir kariyer sağlamayacağından emin. Yüzde 97’si bu kanunun, sorunlarına çözüm getirmediğini düşünüyor. Yüzde 99’u ise bu kanunla mesleki itibarının artmayacağının farkında. Hatta öğretmenlerin yüzde 92’si için bu kariyer basamakları sadece bir oyalama taktiği. Ne mutlu ki öğretmenlerin yüzde 96’sı bu ülkenin tek Başöğretmeninin Atatürk olduğunu ve öyle kalması gerektiğini vurguluyor.

İşte Öğretmenler Günü’nde yere göğe sığdıramadıkları öğretmenleri koydukları hal budur. Dünyada Başöğretmen unvanlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nde öğretmenlere geçinemedikleri, saygı göremedikleri, mesleki haklarını alamadıkları bir tablo reva görülmekte. Bunu kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Öğretmenlerin bu toplumun aydınlık yüzü olduğunu, haksızlığa karşı boyun eğmeyeceğini, inandıkları ve hakları konusunda Başöğretmen’in eğitim neferlerini zapt edecek kadar büyük bir pranganın var olmadığını yine ve yeniden, yılmadan göstereceğiz.” HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 195 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim