Bugün 07 Ekim 2022 Cuma
 • Antalya21 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1013.99
  %-0.87
 • Dolar
  18.58
  %-0.03
 • Euro
  18.0906
  %-0.55

Video Galeri

Ünlü ressam Azerbaycan ve Türkiye dostluğunu tuvaline yansıttı
Azeri asıllı Rus vatandaşı ressam, Antalya’nın Alanya ilçesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun portresinin de bulunduğu ‘Tek Millet İki Devlet’ isimli resim sergisi açarak sanatsever

 Alanya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amiri İsa Arı, yurt dışı görevi sırasında tanıştığı ve Almanya, İtalya, İngiltere ve Fransa’da resim sergileri açan Azeri asıllı Rus vatandaşı Eldar Zeynalov’u, Alanya’ya davet etti. Davet üzerine farklı zamanlarda geldiği ilçeye hayran kalan ressam Zeynalov, daha önce Alanya’nın tarihi ve doğal güzelliklere tuvaline yansıttığı resim sergileri açarak sanatseverlerin beğenisine sundu. Zeynalov, 3’üncü sergisini açmak için kısa süre önce tekrar ilçeye geldi. Bu kez Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeş olduğu belirmek için ‘Tek Millet İki Devlet’ isimli sergisini açan ressam Zeynalov, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu da tuvaline yansıttı.

"Amacım Azerbaycan’ın Türklerin yanında olduğunu belirtmek"
Alanya Kalesi’nin eşsiz manzarasındaki sergisinde 42 eseri beğeniye sunan Zeynalov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tablosunu '10 Nisan Polis Günü'nde kendisine takdim etmek istediğini söyledi. Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeş olduğunu belirten Zeynalov, şunları söyledi:
"Aynı milletiz, dinimiz ve dilimiz aynı. Şimdiki sergimde ilk önce Türkiye’nin kurucusu olan Atatürk’ün resmini yaptım. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın ve kendisi Alanyalı olan Dışişleri Bakanımızın resmini yaptım. Amacım her zaman Azerbaycan’ın Türklerin yanında olduğunu belirtmek. Biz de bir ressam olarak dinimizi ve özümüzü resimlerle süslüyoruz" dedi.

"Çizdiğim bu portrelerin hepsini kendilerine hediye edeceğim"
Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amiri İsa Arı’nın kendisini ilçeye davet ettiğini hatırlatan Zeynalov, buraya hayran kaldığı aktardı. Zeynalov, "Alanya modern ve güvenli bir şehir. Buraya gelen turistler ve sanatçılar çok seviyor. Bundan önce de Azerbaycan ve Nahcivan’da Alanya adlı sergi açtım. Daha önce Alanya’da yaptığım resimlerim hepsini orada sergiledim. Bu sergimde amacı, Azerbaycan’ın Türklerin yanında olduğunu hissettirmek ve çizdiğim bu portrelerin hepsini kendilerine hediye edeceğim" diye konuştu.

18 Ocak 2018 Perşembe 01:07
İzlenme: 1413
DİĞER VİDEOLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim