Bugün 27 Mart 2023 Pazartesi
 • Antalya18 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1201.22
  %-0.87
 • Dolar
  19.0853
  %0.20
 • Euro
  20.6046
  %0.54
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaralı karga güvenli ellerde
08 Ağustos 2019 Perşembe 17:02

Yaralı karga güvenli ellerde

Sokakta ayağı kırılmış yaralı bir karga bulan gazetemiz sayfa editörü Şengül Ayva, yaralı kuşu Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Antalya Şubesi görevlilerine teslim etti. Yaralı kargayı teslim alan görevliler,

Sokakta ayağı kırılmış yaralı bir karga bulan gazetemiz sayfa editörü Şengül Ayva, yaralı kuşu Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Antalya Şubesi görevlilerine teslim etti. Yaralı kargayı teslim alan görevliler, veteriner kontrolünde tedavisi yapıldıktan sonra doğal ortamına bırakılacağını bildirdi.

 

Gazetemiz çalışanlarından sayfa editörü Şengül Ayva, 3 gün önce Mevlana yaya üst geçidinin altında ayağı kırılmış yaralı bir karga buldu. Yaralı kuşun çevrede bulunan duyarlı vatandaşlar tarafından sadece beslenerek bakıldığını gören Ayva, daha fazla yaralı halde sokaklarda kalmasına gönlü razı olmadı. Kuşu yakalayarak evine götüren Ayva, tedavisinin yapılarak doğal ortamına kavuşturulmasını sağlamak için telefonla Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Antalya Şubesi yetkililerine ulaştı. 1 saat gibi kısa bir sürede Ayva’ya ulaşan Doğa Koruma Milli Parklar Antalya Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından teslim alınan yaralı kuş, tedavi için Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Hayvanat Bahçesi veterinerlerine teslim edildi.

img_20190807_100838.jpg

3 GÜN EVİNDE BAKTI

Ayağı kırık ve uçamayan yaralı kargaya 3 gün boyunca evinde baktığını belirten Ayva, “Kuşu bulduğum yerdeki kişiler, onu evcilleştirmişler ama yaralı halde sokaklarda kalmasına gönlüm razı olmadı. Yakalayarak evime götürdüm. Kargaların çok akıllı kuşlar olduğunu önceden duymuştum ve buna birebir şahit oldum. Hareketleriyle istediği her şeyi anlatabiliyordu. Kısa sürede alıştım ama bu kuşların asıl yaşaması gereken yer doğa. Onun için ne yapabilirim diye düşünürken Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Antalya Şubesi yetkililerine ulaştım. Onlar da teslim alarak tedavisini yapıp doğaya kazandırabileceklerini belirtti. Kısa sürede gelerek kuşu teslim aldılar. İlgilerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

sam_8786.jpg

TEDAVİ EDİLDİKTEN SONRA DOĞAYA BIRAKILACAK

Kuşu teslim alan Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Antalya Şubesi görevlileri ise, Müdürlükle Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol gereği kuşun Hayvanat Bahçesi’ndeki belediye veterinerlerine teslim edilerek tedavisinin yapılıp doğal ortamına bırakılacağını bildirdi. Kendilerine ulaşan bütün yaralı hayvanların tedavi edildikten sonra, uygun bölgelerde doğaya bırakıldığını belirten görevliler de duyarlılığından dolayı Ayva’ya teşekkür etti. YUSUF KATRAĞ’IN HABERİ

Bu haber toplam 4434 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim