Bugün 10 Aralık 2022 Cumartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1075.667
  %-0.02
 • Dolar
  18.6377
  %-0.02
 • Euro
  19.6256
  %-0.04

Video Galeri

Avrasya Meclis Başkanları 3. Toplantısı
Avrasya Meclis Başkanları 3. Toplantısı'nda Güney Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Başkanı Moon Hee Sang ve Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin konuşma yaptı.
 Avrasya Meclis Başkanları 3. Toplantısı, TBMM'nin ev sahipliğinde Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek turizm merkezindeki bir otelde 'Avrasya'da Ekonomik İşbirliği, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma' temasıyla devam ediyor. 38 ülkenin meclis başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan Güney Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Başkanı Moon Hee Sang, üçüncü toplantıda ekonomik işbirliği çevre ve sürdürülebilirlik kapsamında aktif tartışmalar yapacaklarını belirti. 
Dünyada bir takım belirsizliklerin bulunduğunu işaret ede Sang, "Çok sayıda zorlukla karşı karşıyayız. 4. Endüstri devrimi dalgaları iyice yükseldi. Sektörler arasındaki engeller yıkılıyor ve birbirine yaklaşıyor. Yapay zeka ve teknolojinin sosyo-kültürel katkısının yanında yan etkileri olacak, eşitsizlik gibi. Çevre kirliği daha fazla hissedilmeye başlayacak bu da pek çok ülkeye sosyo-ekonomik zarar verecek. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanmasına önem vermeliyiz. Daha da önemlisi karşımızdaki zorluklarla başa çıkmak için tek başına ülkeler hareket etmelidir. Ortak bir çabayla uluslararası düzeyde bir bilinçle, sorumlulukla hareket etmeliyiz" ifadelerine yer verdi. 
Parlamentolararası aktif bilgi alışverişinin yasama tedbirlerinin hızlıca alınmasını sağlayacağını kaydeden Sang, "Ülkelerin karşısındaki sorunlara etkin cevap vermesini sağlayacaktır. 4. toplantıda genel oturumlardan ayrı iki veya üç forumunun düzenlenmesini öneriyorum. Bu şekilde bölgesel işbirliğinin önündeki önemli konular detaylı olarak incelenebilir ayrıca kurumsal temelini sağlamlaştırmak ve gelişmesini sağlamak için bu toplantının tüzük ve kurallarının yazılması faydalı olacaktır. Avrasya ülkelerinin kalkınmasına ve refah seviyesinin yükselmesine katkı sağlayacaktır" diye konuştu. 
 
Birlik vurgusu 
Avrasya’nın sürdürülebilir kalkınması için önemli görevlerinin olduğunu vurgulayan Sang, "Kore Yarımadasında sağlam bir barış zemininin oluşması. Kuzey Kore diyalog yolunu seçti ve Kore yarımadasında yaşanan değişim tüm dünyayı şaşırtmıştır. ABD, Kuzey Kore zirvesi yapıldı. 3 toplantı yapıldı. Kore Yarımadasında nükleer silahların temizlenmesi ve sürdürülebilir barışın başarıyla sağlanması gerçekleşecektir. Kore Yarımadasında barışı sağlamak için çalışıyorum. İşbirliğinin sağlanmasıyla hem yürütme hem yargı rol sahibi olacaktır. Yarımadadaki Kore birbirleriyle bağlandığı zaman artık Avrasya gerçek bir barışa ve refaha kavuşacaktır. Kore o zaman Avrasya bölgesinin gerçek bir üyesi olacaktır" diye konuştu. 
 
"Toplantı Avrasya'ya katkı getirecek" 
Kore’nin amacının kapsayıcı refah değerlerini desteklemek, tüm jenerasyon ve tüm bölgeleri kucaklamak, zengin ve fakir arasındaki boşluğu kapatmanın yanında sadece Kore için değil Avrasya ülkeleri için önem taşımaktadır" diyen Sang, "Bugünkü müşterek çalışmalarımız kapsayıcı bir topluluk oluşturmamızı sağlayacaktır ve tüm Avrasya’ya katkı getirecektir. Medeniyet, kültür, din ırklarımız ne kadar farklı olursa olsun bu çeşitlilik bizi birleştirecektir. Bir söz var, 'Hızlı gideceksen yalnız git, uzağa gideceksen birlikte git.' Bugün burada bulunan herkesle el ele ilerlemek istiyorum. Avrasya’nın geleceğin yol açmak istiyorum" dedi. 
 
Suriye konusu 
Toplantının açılışında konuşan Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin, geçtiğimiz yıl Güney Kore'nin başkenti Seul'de yapılan ikinci toplantıda, son derece kayda değer birtakım kararların alındığını hatırlattı. 
Suriye'deki sorunun çözülmesi için Rusya, Türkiye ve İran cumhurbaşkanlarının birtakım kararlar aldıklarını aktaran Volodin, "Öncelikle bölgenin teröristlerden temizlenmesi ve insanların memleketlerine dönmesi gerekiyor. Bugün Suriyelilere ülkelerinin ekonomilerini yeniden inşa etmeleri ve barışın tesisi için yardım etmemiz gerekiyor. Parlamento üyeleri bu görevin yerine getirilmesinde çok önemli bir rol oynayabilirler" diye konuştu. 
09 Ekim 2018 Salı 01:00
İzlenme: 2140
DİĞER VİDEOLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim