Bugün 23 Nisan 2019 Salı
 • Antalya19 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  238,683
  %-0.07
 • Dolar
  5,8268
  %-0.21
 • Euro
  6,5545
  %-0.30
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obama’dan Trump’a gönderme
18 Temmuz 2018 Çarşamba 13:23

Obama’dan Trump’a gönderme

ABD eski Başkanı Barack Obama, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahi lideri Nelson Mandela'nın 100. doğum günü nedeniyle düzenlenen törende gerçekleştirdiği...

ABD eski Başkanı Barack Obama, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahi lideri Nelson Mandela'nın 100. doğum günü nedeniyle düzenlenen törende gerçekleştirdiği konuşmasında isim vermeden Donald Trump'ı eleştirerek, "Korku ve kin siyaseti yükselişe geçti. Bu politikalar birkaç yıl önce hayal edemeyeceğimiz bir hızda yayılıyor" dedi.

ABD eski Başkanı Barack Obama, ırk ayırımcılığına karşı mücadelesiyle tanınan Nelson Mandela'nın 100. doğum günü nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Johannesburg'da 150 bin kişinin katıldığı törende Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahi lideri Nelson Mandela'nın ırkçılıkla mücadelesini överek konuşmasına başlayan Obama, insan haklarına ağırlık verdiği konuşmasında isim vermeden Donald Trump'ı eleştirdi.

Dünya liderlerini nefret siyaseti yapmakla suçlayan Obama "Her geçen gün daha tuhaf ve birbirinden rahatsız edici haberler duyuyoruz. Bugün dünyada daha tehlikeli, daha acımasız yönetimlere dönme tehdidini daha fazla görür olduk. Korku ve kin siyaseti yükselişe geçti. Bu politikalar birkaç yıl önce hayal edemeyeceğimiz bir hızda yayılıyor. Diktatör politikaları birden hayatımıza girdi. Demokrasi bir şekilde korundu ancak iktidar sahipleri demokrasiye anlam veren her kurumun altını oymaya çalışıyor" dedi.

Basın özgürlüğünün de tehlikede olduğunu kaydeden Obama, "Özgür basın saldırı altında, sansür ve basına devlet denetimi yükselişti. Bir zamanlar bilgiyi ve anlayışı yaymak için bir araç olarak görülen sosyal medyanın bile komplo teorileri, nefret ve propaganda yaymada da etkili olduğu kanıtlandı" açıklamasını yaptı.

Obama, dünya kupasını kazanan Fransa hakkında yorum yaparak "O zamanlar doğru olan şey bugün hala doğru. Birbirimize bakarken umut ve hayal görüyoruz. Bu, ırka dayalı herhangi bir ayrımcılık biçimi ile bağdaşmayan bir gerçektir. Çeşitlilik toplumun tüm insanların enerjisinden ve niteliklerinden yararlanmasına izin veriyor. Dünya Kupası'nı kazanan Fransa'ya bakın. Bütün bu adamlar bana göre pek Galyalılara benzemiyor. Ama onlar Fransızlar, Fransızlar" ifadelerini kullandı.

Nelson Mandela'nın eşi Graça Machel ise, "Mandela ve Obama, ırkçılığa karşı zaferin simgesidir. İkisi de mütevazı yolculuklarıyla milyonlarca gençlere umut verdiler" dedi.

Bu haber toplam 117 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim