Bugün 04 Ağustos 2020 Salı
 • Antalya34 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  445,508
  %0.77
 • Dolar
  6,9493
  %-0.32
 • Euro
  8,1801
  %0.01
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Mazlumların çığlığı olacağız”
10 Aralık 2019 Salı 18:13

“Mazlumların çığlığı olacağız”

66 ülkede savaş ve çatışma yaşanırken ölen her 4 kişiden 3'ünün sivil olduğuna dikkat çeken Memur Sen Antalya Temsilcisi Mustafa Çoban, “Mısır, Suriye, Doğu Türkistan ve Filistin zindanlarındaki kardeşlerimiz özgür oluncaya, dökülen kanlar duruncaya kadar

66 ülkede savaş ve çatışma yaşanırken ölen her 4 kişiden 3'ünün sivil olduğuna dikkat çeken Memur Sen Antalya Temsilcisi Mustafa Çoban, “Mısır, Suriye, Doğu Türkistan ve Filistin zindanlarındaki kardeşlerimiz özgür oluncaya, dökülen kanlar duruncaya kadar mazlumların sesi, çığlığı olacağız” dedi.

 

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Memur Sen tarafından ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. Memur Sen’e bağlı sendikaların Antalya temsilcileri de il binasında bir araya gelerek açıklamaya destek verdi. ABD’den Rusya’ya Çin’den AB’ye kadar küresel emperyalizmin, insanlığa ve İslam dünyasına karşı acımasız bir savaş yürüttüğünü vurgulayan, Memur Sen Antalya İl Temsilcisi Mustafa Çoban, “Küresel emperyalizm nedeniyle küresel yoksulluk ve açlık büyürken, iç savaşlar ve insani krizler derinleşiyor” dedi. Dünyada 66 ülkede savaş ve çatışma yaşanırken ölen her 4 kişiden 3'ünün sivil olduğuna dikkat çeken Çoban, dökülen kan duruncaya kadar mazlumların sesi ve çığlığı olacaklarını vurguladı.

sam_1741.jpg

“12 BİNDEN FAZLA ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ”

2018 yılında yaşanan savaş ve çatışmalarda 12 binden fazla çocuğun yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Çoban, “BM’nin tespitlerine göre geçen yıl ölen ve yaralanan 24 binden fazla çocuğa karşı ağır hak ihlallerinin nedeni, çocukların savaşçı olarak kullanılması, cinsel şiddete maruz kalması ve hastane ya da okullara saldırılar düzenlenmesi. Emperyalizmin kurduğu ya da koruduğu terör örgütlerinin saldırıları sonucunda 2018’de 16 bin kişi yaşamını yitirdi. Nitekim PKK/YPG’nin de, IŞİD’in de arkasında bu güçler var.

Dünyada açlık, yoksulluk ve savaşlar nedeniyle 70 milyon insan mülteci durumunda yaşıyor. Batı’da yükseltilen ırkçılık ve göçmen düşmanı politikalar; göçmenlere sistematik saldırılarla hatta Yeni Zelanda’da olduğu gibi büyük katliamlarla sonuçlanıyor” diye konuştu.

 

“FİLİSTİN HALKINA SOYKIRIM, SURİYE KAN GÖLÜ”

Filistin halkının 70 yıldan fazla bir süredir Siyonist işgal güçlerinin sistematik soykırımına maruz kaldığını söyleyen Çoban, Mescid-i Aksa’nın işgal edildiğini ve yıkım tehdidi altında olduğunu kaydetti. Suriye’nin emperyalist paylaşımın en kanlı sahnesi haline geldiğini belirten Çoban, şunları dile getirdi:

“Suriye, ABD ve koalisyon güçleri ile Rusya, İran ve Esed rejimi saldırılarıyla kan gölüne dönmüş durumda. Yüz binlerce kişinin öldüğü, 5 milyon 700 bin kişinin ülkesini terk etmek zorunda kaldığı Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Eylül 2014’ten bu yana 900’ü çocuk ve 700’ü kadın olmak üzere 3 binden fazla sivili katlederken; Rusya, Eylül 2015’ten bugüne yaklaşık 2 bini çocuk en az 7 bin sivili katletti. Esed rejimi ise 2011'den bu yana 173'ü çocuk 14 bin 131 kişiyi işkencelerde öldürdü. 2018'de bin 437'si çocuk 19 binden fazla insan yaşamını yitirdi.”

sam_1745.jpg

“UYGURLAR ASİMİLE EDİLİYOR”

“Mısır’da Sisi cuntasının hapishanelerinde her yaştan kadın ve erkek binlerce kişi işkence ya da kötü koşullar nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Sözde yargılamalarla idam ediliyor” diyen Çoban, “Komünist Çin rejimi, İspanyolların Endülüs’te yaptığı fiziki ve kültürel soykırımın benzerini Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur kardeşlerimize karşı gerçekleştiriyor. 28 toplama kampında tutulan 1 milyondan fazla Uygur, ideolojik programlarla kültürel, dini ve etnik yönden asimile ediliyor. Kampların dışında kalanlar ise evlerine yerleştirilen ve birlikte yaşamak zorunda bırakıldıkları Çinli erkekler üzerinden baskı görüyor. İşkence ve idam cezası karşısında Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin hiçbir hak arama imkanı da bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

 

“YEMEN’DE 85 BİN ÇOCUK ÖLDÜ”

Yemen'deki çatışmalarda da bugüne kadar on binlerce kişinin öldüğüne ve milyonlarca kişinin de açlıkla boğuştuğuna dikkat çeken Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açlık nedeniyle, 5 yaş altı 85 bin çocuk öldü. Arakan halkı dünya tarihinde ender görülen bir soykırıma maruz kalırken, Keşmir 70 yıldır kanayan yara olmaya devam ediyor. Afganistan’da binlerce kişi ABD tarafından katledilirken, Pakistan’da da siviller ABD’nin saldırılarına uğruyor. Libya’da emperyalist güçler BM’nin tanıdığı meşru yönetime karşı Hafter güçlerini destekleyerek bir iç savaşı körüklüyor. Orta Afrika, Sudan, Irak, Somali, Çeçenistan ve diğer birçok İslam ülkesinde emperyalizmin ve işbirlikçilerinin sebep olduğu ağır insan hakları ihlalleri, ölümcül saldırılar yaşanıyor. Son 25 yılda savaşlarda 12,5 milyon Müslüman yaşamını yitirdi. Bu küresel çaplı bir soykırımın müsebbibi ya da faili emperyal sömürü düzenidir.”

sam_1746.jpg

“BİZ VİCDANIN SESİYİZ”

Vahşet tablolarının üzeri örtülerek uluslararası yapıların mağduru değil mağruru, mazlumu değil zalimi koruyarak hegemonik düzenin bekçiliğini yaptığını söyleyen Çoban, “Bizler Memur Sen olarak, dünyanın yaşadığı insani krizin arkasında emperyalizmin sömürü düzeninin olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. İnsanlığın zulümden kurtuluşunun ezilen toplumların ve İslam dünyasının dayanışmasından geçtiğine inanıyoruz. Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle, bütün vicdanlı insanları, bütün erdemli hareketleri insanlık ortak paydasında mazlumlarla dayanışmaya davet ediyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun mazlumların yanında zulme karşı durmaya devam edeceğiz. Emperyalizmin sömürü düzenine karşı direniş ateşini her koşulda harlamayı sürdüreceğiz. Biz vicdanın sesiyiz. Bütün sesleri sustursalar da vicdanın sesini susturamazlar. Tarihe ve insanlığa karşı sorumluluğumuz gereği susmayacağız. Mısır, Suriye, Doğu Türkistan ve Filistin zindanlarındaki kardeşlerimiz özgür oluncaya, dökülen kanlar duruncaya kadar mazlumların sesi, çığlığı olacağız” ifadelerini kullandı. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim