Bugün 21 Şubat 2019 Perşembe
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  226,876
  %-1.02
 • Dolar
  5,3255
  %0.09
 • Euro
  6,0377
  %0.00
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB destekli gönüllü itfaiyeciler yetişecek
20 Haziran 2017 Salı 13:48

AB destekli gönüllü itfaiyeciler yetişecek

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nın AB hibe desteği kazanan Gönüllü İtfaiyeciliğin Geliştirilmesi Projesi'nin paydaşları...

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nın AB hibe desteği kazanan Gönüllü İtfaiyeciliğin Geliştirilmesi Projesi'nin paydaşları İrlanda'da incelemelerde bulundu. Proje, gönüllü itfaiyecilerin yetiştirilmesine olanak sağlarken, olası yangın, afet ve acil durumlarda can ve mal kaybının en aza indirilmesini hedefliyor.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nın AB hibe destekli "Gönüllü İtfaiyeciliğin Geliştirilmesi İtfaiyecilerin Mesleki Eğitimi (VOLFIRE) Projesi, Antalya'nın ardından ikinci toplantısını İrlanda'nın Mayo kentinde gerçekleştirdi. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde, Slovenya ve Çekya (Çek Cumhuriyeti) ve ev sahibi İrlanda Mayo kenti itfaiye ekipleri katıldı.

İSTASYONDA İNCELEME

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mayo İtfaiye Şefi Seamus Murphy, çalışmalarını tanıttı ve Mayo'da uygulanan gönüllü itfaiyecilik hakkında bilgi verdi. Mayo Belediye Başkanı Al McDonnell da toplantıya gelerek Mayo kenti ile ilgili bilgi verdi. Toplantıdan sonra proje ortakları Mayo kentinin merkez itfaiye istasyonu H.Q'da ve 2. istasyon Westport Fire Station'da incelemelerde bulundu. İki gün süren toplantıda proje ortakları gönüllü itfaiyecilik ile ilgili izlenecek yol ve uygulamalar hakkında sunumlar yaptı ve ortak kararlar aldı.

ANTALYA PİLOT BÖLGE

Büyükşehir Belediye İtfaiye Dairesi Başkanı Ahmet Kısa, VOLFIRE Projesi hakkında şu bilgileri verdi: "Koordinatörlüğümüzde yürütülecek proje ile proje ortağımız 3 ülkenin gönüllü itfaiyecilik sistemi incelenerek, Antalya'ya adaptasyonu sağlanacak. Antalya pilot bölge olacak ve daha sonra tüm Türkiye'de yaygınlaştırılacak. Projeyle nüfusu az olan yerleşim yerlerinde kurulacak gönüllü itfaiye istasyonlarında görev alacak gönüllü itfaiyecilerin yetiştirilmesi, olası yangın, afet ve acil durumlarda can ve mal kaybının en aza indirilmesi hedeflenmektedir."

KAPANIŞ TOPLANTISI ANTALYA'DA

İki yıl sürecek projenin bir sonraki toplantısı eylül ayında Slovenya'da yapılacak. Bu toplantıya Antalya İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nda görev yapan gönüllü itfaiyecileri eğitecek 10 eğitmen seçilecek. Bu eğitmenler daha sonra Antalya'da belirlenecek pilot bir bölgede ilk aşamada 30 gönüllü itfaiyeciye eğitim verecek. 2018 yılında tamamlanacak projenin son toplantısına yine Antalya ev sahipliği yapacak.

FOTOĞRAFLI

 

AB destekli gönüllü itfaiyeciler yetişecek

DHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 371 defa okunmuştur
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim