Bugün 07 Aralık 2023 Perşembe
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1887.35
  %0.23
 • Dolar
  28.923
  %0.03
 • Euro
  31.1727
  %0.22
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Antalyalı çiftçi yemediğini yedirmez”
12 Kasım 2020 Perşembe 18:41

“Antalyalı çiftçi yemediğini yedirmez”

Antalya'da akıllı arılar, faydalı böcekler ve bilinçli çiftçilerle doğal ve sağlıklı tarımsal üretim yapıldığını vurgulayan AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, “Antalyalı çiftçi, kendi sofrasına koymadığını Türkiye'nin sofrasına koymaz. Antalyalı çif

Antalya'da akıllı arılar, faydalı böcekler ve bilinçli çiftçilerle doğal ve sağlıklı tarımsal üretim yapıldığını vurgulayan AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, “Antalyalı çiftçi, kendi sofrasına koymadığını Türkiye'nin sofrasına koymaz. Antalyalı çiftçilerimiz kendi çocuklarına yedirmediğini ülkemize yedirmez” dedi.

 

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak, Antalya'nın tarımsal gücü üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Çiftçiliğin ve Antalya’daki tarımsal üretimin önemine dikkat çeken Uslu, kentin her ilçesinin ayrı bir tarım markası olduğunu vurguladı. Türkiye’deki örtü altı üretimin yüzde 60’ının, tropikal meyve üretiminin yüzde 95'inin Antalya’da yapıldığına işaret eden Uslu, tohum ve fide sektöründe öncü konumda olduğumuzun altını çizdi. Son 17 yılda Antalya'nın bitkisel üretim değerinin 10 kat arttığını bildiren Uslu, “Bugün Antalya'mız 14 milyarlık bitkisel üretimiyle Türkiye'nin 1'incisi konumunda” dedi. Hormon veya kalıntı haberlerinin de gerçek dışı olduğunu kaydeden Uslu, “Antalyalı çiftçi, kendi sofrasına koymadığını Türkiye'nin sofrasına koymaz. Antalyalı çiftçilerimiz kendi çocuklarına yedirmediğini ülkemize yedirmez” diyerek doğal ve sağlıklı üretimin yerinde görülmesini istedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetlerinin çiftçiye her zaman sahip çıktığını da dile getiren Uslu, zor zamanlarda çiftçinin yanında olduklarını belirtti.  

atay-uslu-antalya-milletvekili-tbmm-konusma-2020-1.jpg

“ÇİFTÇİLİK ÜRETMEKTİR”

Çiftçiliğin zor olduğu kadar saygın ve zevkli bir meslek olduğunu vurgulayan Uslu, “Çiftçilik üretmektir. Çiftçilik sadık yarimiz kara toprakla dost olup canları doyurmaktır. Çiftçilerimiz pandemi sürecinin önemli kahramanlarından. Çünkü bu zor süreçte aralıksız çalıştılar, ürettiler, ülkemizi hatta dünyayı beslediler. Bu zor günlerde üreten, çalışan çiftçilerimize en kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

“HER İLÇEMİZ AYRI BİR TARIM MARKASI”

Antalya'da 150 bin tarımsal işletme bulunduğunu bildiren Uslu, Antalyalı çiftçilerin yazın yaylada kışın ise sahilde 12 ay üretime devam ettiğini kaydetti. Kentin her ilçesinin ayrı bir tarım markası olduğunu vurgulayan Uslu, ilçelerde üretimi öne çıkan ürünlere dikkat çekti.

 

“ANTALYA ÖNCÜ KONUMDA”

Türkiye'nin örtü altı domates, biber, patlıcan ve salatalık üretiminin yüzde 60'ının Antalya'dan sağlandığına işaret eden Uslu, “Ülkemizin portakal, nar, muz üretiminin neredeyse yarısı, tropikal meyve üretiminin de yüzde 95'i Antalya'da gerçekleşmekte. Antalya, tohum sektöründe de fide sektöründe de öncü konumda” diye konuştu.

 

“BİTKİSEL ÜRETİMDE TÜRKİYE’NİN BİRİNCİSİYİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetlerinin 2002 yılından bu yanadır çiftçilere sahip çıktığını ve çıkmaya devam ettiklerini söyleyen Uslu, “Türk tarımı bugün Avrupa'nın en büyüğü haline geldi. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Antalya'da da 17 yıldır çiftçilerimize destek vermeye devam ediyoruz. Son 17 yılda Antalya'nın bitkisel üretim değeri 10 kat arttı. Bugün Antalya'mız 14 milyarlık bitkisel üretimiyle Türkiye'nin 1'incisi konumunda” açıklamasında bulundu.

eeeeeeee.jpg

ANTALYA’YA DAVET ETTİ

Antalya'da akıllı arılar, faydalı böcekler ve bilinçli çiftçilerle doğal ve sağlıklı üretim yapıldığını vurgulayan Uslu, ‘Hormonlu üretim’ veya ‘ilaç kalıntısı’ olduğu yönündeki haber ve bilgilerin yanlış olduğunun altını çizdi. “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan mecraları Antalya'mıza, seralarımıza ve bahçelerimize davet ediyoruz” diyen Uslu, “Çiftçilerimizle görüştükten sonra haber yapmalarını bekliyoruz. Artık 25 – 30 yıl önceki sistem yok. Bakanlığımız her aşamayı kontrol ediyor. Bugün Antalya seralarında döllenme akıllı arılarla, zararlılarla mücadele kimyasallarla değil, faydalı böceklerle yapılmakta. Antalyalı çiftçi, kendi sofrasına koymadığını Türkiye'nin sofrasına koymaz. Antalyalı çiftçilerimiz kendi çocuklarına yedirmediğini ülkemize yedirmez” ifadelerini kullandı.

 

FİNİKE VE KUMLUCA’DAKİ DOĞAL AFETİ HATIRLATTI

19 Ekim’de Finike ve Kumluca ilçelerinde yaşanan dolu ve şiddetli hortum felaketini hatırlatan Uslu, bölge çiftçilerine bir kez daha geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Afetten 15 dakika sonra Kumlucalı çiftçilerimizi Ziraat Odası Başkanımız, kaymakamlarımız, tarım yetkililerimizle beraber ziyaret ettik. Sahadaki durumu inceledik ve ilgili bakanlarımıza anında bilgi aktardık. Tarım teşkilatımız, valiliğimiz, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Bölge Müdürlüğümüz hemen zarar tespit çalışmalarına başladı. Afet sonrasında 2 ilçemizde 10 bin dönüm narenciye bahçesi, 9 bin dönüm de sera zarar gördü. Geçmişte de bu tür felaketler yaşamıştık. Hem Hükümetimiz hibe desteği sağladı hem de TARSİM çiftçimizin yanındaydı. Yine, bu afette de Hükümetimiz çiftçimizin yanında. Hem TARSİM hem de Hükümetimiz her türlü gayretin içinde” diye konuştu.

 

“TÜM ÇİFTÇİLERİN TARSİM’E KAVUŞMASINI HEDEFLİYORUZ”

Afetler nedeniyle Antalya'da 2020 yılı içerisinde örtü altına 41 milyon lira, bitkisel üretime 16 milyon lira, hayvansal üretime 5 milyon lira olmak üzere toplam 62 milyon lira sigorta kapsamında ödeme yapıldığını bildiren Uslu, “Çiftçinin zor zamanlarında yanındayız. Yanında olmaya da devam edeceğiz. TARSİM'i genişletme konusundaki çalışmalarımız ve çabalarımız da devam ediyor. Bir taraftan çiftçiyi bilinçlendiriyoruz diğer taraftan sigorta yaptırma konusu önündeki bürokratik engelleri tek tek kaldırıyoruz. Nitekim, bölgemizde, Kumluca'da yüzde 70, Finike'de yüzde 65 oranında sigortalılığa ulaştık ama hedefimiz tüm çiftçilerin TARSİM'e kavuşması” dedi. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 2074 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim