Bugün 28 Mart 2023 Salı
 • Antalya17 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1208.648
  %0.67
 • Dolar
  19.1033
  %0.07
 • Euro
  20.715
  %0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aü'de Şehzade Korkut Sempozyumu
23 Ağustos 2019 Cuma 15:13

Aü'de Şehzade Korkut Sempozyumu

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesi, Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Antalya Müftülüğü ve Türk Akademik Araştırmalar...

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesi, Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Antalya Müftülüğü ve Türk Akademik Araştırmalar Dergisi iş birliği ile Uluslararası Şehzade Korkut Sempozyumu düzenlenecek.

AÜ İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Şehzade Korkut Sempozyumu bu yıl 3-14 Aralık tarihlerinde yapılacak. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke, Şehzade Korkut'un 15. yüzyılın sonu 16. yüzyılın başlarında yaşamış çok yönlü ve benzersiz kişiliğe sahip şehzadelerden biri olduğunu söyledi.

II. Bayezid'in sekiz oğlundan biri ve Fâtih Sultan Mehmed Han'ın torunu olan Şehzade Korkut'un hanedan içerisinden biri olarak Fatih Sultan Mehmed sonrası şekillenen Osmanlı siyaset geleneğine ve hukuk sistemine yapmış olduğu yapıcı tenkitler ve teklifler sebebiyle önemli bir rol oynadığını belirten Prof. Dr. Ahmet Ögke, "Önemli siyasî kişiliği yanında ilme, edebiyata, ve şiire düşkünlüğü ile bilinen Şehzade Korkut, ardında, fıkıh, hukuk, hadis, tasavvuf, ahlâk, dil ve edebiyat sahasında 5 eser bırakmıştır. Ayrıca hat sanatıyla da uğraşan ve her türlü sazı icrâ edebilen Şehzade Korkut'un kendi bestelediği sekiz adet saz eserinin de olduğu bilinmektedir" dedi.

Şehzade Korkut'un başta Antalya Mevlevîhânesi olmak üzere, Korkuteli ve Antalya'daki bir kısmı günümüze kadar ulaşan mektep, medrese, tekke ve benzeri pek çok tarihî eseri çeşitli vakıflar kurarak tüzel kişiliklerine kavuşmasına büyük ve kalıcı katkıları olduğunu anlatan Prof. Dr. Ögke, "Türk İslâm tarihine bir vefa borcumuz olarak üniversitemizin ve fakültemizin üzerinde kurulduğu Antalya ve çevresinin tarihinde en önemli şahsiyetlerden biri olan Şehzâde Korkut'u düzenleyeceğimiz sempozyum ile bütün yönleriyle insanlara ve ilim dünyasına tanıtmayı amaçlıyoruz" dedi.

Prof. Dr. Ögke, Akdeniz Üniversitesi'nde düzenlenecek olan sempozyuma başvuruların 14 Ekim 2019 tarihine kadar yapılabileceğini ve ayrıntılı bilgiye http://ilahiyat.akdeniz.edu.tr/ adresinden ulaşılabileceğini söyledi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 997 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim