Bugün 25 Mart 2023 Cumartesi
 • Antalya21 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1211.438
  %-0.07
 • Dolar
  19.0481
  %-0.12
 • Euro
  20.4952
  %-0.11
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mersin Barosu, Tüketicileri Hakları Konusunda Bilinçlendirmek İçin Hareke Geçti
09 Ağustos 2019 Cuma 12:33

Mersin Barosu, Tüketicileri Hakları Konusunda Bilinçlendirmek İçin Hareke Geçti

Mersin Barosu ile Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ve Tüketici Hakem Heyeti Mersin Şubesi, tüketicilerin hakları konusunda bilinçlenmeleri ve mağdur olmamaları...

Mersin Barosu ile Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ve Tüketici Hakem Heyeti Mersin Şubesi, tüketicilerin hakları konusunda bilinçlenmeleri ve mağdur olmamaları için işbirliği yaparak, tüketicilerin yasayla kendilerine tanınan hakları kullanmayı öğrenmeleri için adım attı.

Mersin Barosu, tüketicileri hakları konusunda bilinçlendirmek için harekete geçti. Bu kapsamda, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin İl Ticaret Müdürü Akif Yıldız ve Tüketici Hakem Heyeti Şube Müdürü Mehmet Emin Arslan'ı ziyaret ederek, görüş alışverişinde bulundu. Ziyarette, tüketici hakları konusunda vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla ortak çalışmalar yapılması konusunda fikir birliğine varıldı.

"Tüketicinin hakkını arayabilmesi, en önemli noktalardan biri"

Ziyarette, tüketici haklarına ilişkin Anayasa ve yasalarda yer alan düzenlemelerle ilgili bilgi veren Baro Başkanı Yeşilboğaz, "Tüketici haklarının korunmasında Anayasa, Ceza Hukuku, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku başta olmak üzere, hukukumuzun çeşitli dallarında düzenlemeler yapılmıştır. Tüketicinin korunmasındaki en önemli noktalardan birisi, tüketicinin hakkını arayabilmesidir. Hak arayabilmek için de tüketicilerin, yasalarda kendilerine tanınan haklardan haberdar olması gerekmektedir. Bunun için de toplumsal duyarlılığın oluşmasına katkı sağlamak gerekir" diye konuştu.

"Koruyucu yasal düzenlemelere rağmen, tüketiciler mağdur oluyor"

Yasalarda var olan koruyucu düzenlemelere karşın, tüketicilerin hala mağdur olduklarına dikkat çeken Yeşilboğaz, "Çünkü hak arama yolları konusunda yeterli bilinç sağlanamamıştır. Tüketiciler yasayla kendilerine tanınan hakları kullanmayı öğrenemediği sürece, tüketiciyi koruyan bütün hukuki düzenlemeler sadece kağıt üzerinde kalacaktır. Bu da kötü niyetli satıcıların hukuka aykırı davranışlarını arttırmaktadır. Tüketici haklarının yerleşmesi ve gelişmesinde bizlere büyük görevler düşmektedir. Ancak tüketiciler de haklarını öğrenmek ve aramak için örgütlenmeli, seslerini duyurmalıdır. Mersin Barosu Tüketici Hakları Komisyonumuzla birlikte, sizlerle işbirliği içerisinde, farkındalık çalışması yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Ziyaretten mutluluk duyduklarını ifade eden Tüketici Hakem Heyeti Şube Müdürü Arslan ve İl Ticaret Müdürü Yıldız ise tüketici bilincinin oluşturulması, yaygınlaştırılması, güçlü, doğru ve etkili bir tüketici hareketinin oluşturulmasını sağlamak amacıyla Mersin Barosu ile yapacakları işbirliğinden olumlu kazanımlar sağlanacağına inandıklarını söylediler.

Bu haber toplam 412 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim