Bugün 28 Mart 2023 Salı
 • Antalya17 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1206.992
  %0.53
 • Dolar
  19.104
  %0.09
 • Euro
  20.6798
  %0.15
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atso'da Mesleki Yeterlilik Belgesi Anlatıldı
05 Ağustos 2019 Pazartesi 17:13

Atso'da Mesleki Yeterlilik Belgesi Anlatıldı

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), ATSO Eğitim Araştırma Kültür Vakfı bünyesindeki ATSO MESEM ve TOBB MEYBEM A.Ş. arasında imzalanan işbirliği protokolü...

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), ATSO Eğitim Araştırma Kültür Vakfı bünyesindeki ATSO MESEM ve TOBB MEYBEM A.Ş. arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, gayrimenkul sektörüne yönelik "Mesleki Yeterlilik Belgesi" konusunda bilgilendirme yapıldı.

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen "Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5" ve "Emlak Danışmanı Seviye 4','Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavları ve Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği" hakkındaki bilgilendirme toplantısı ATSO Meclis Salonu'nda yapıldı. Toplantıya, gayrimenkul sektöründen yoğun katılım oldu. ATSO yönetim kurulu üyesi Mustafa Ayanoğlu, "zingat.com" pazarlama temsilcisi Ferhat Şirin ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Toplantıda Türkiye'deki Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sistemi, Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ve ATSO MESEM çalışmaları anlatılırken, Ferhat Şirin tarafından da emlak sektöründe gerçekleştirilen mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları ve ulusal mesleki yeterlilikleri hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

BELGESİ OLMAYAN EMLAK SATIŞI MESLEĞİNİ YAPAMAYACAK

ATSO yönetim kurulu üyesi Mustafa Ayanoğu, taşınmaz ticaretine dair düzenlemenin 5 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girdiğini, mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar ve Ticaret İl Müdürlükleri'nden yetki belgesi almayan emlak yetkililerinin 5 Aralık 2019 itibariyle emlak satışı yapamayacaklarını belirtti. Ayanoğlu, 5 Haziran 2018 tarihinden itibaren emlak ticareti yapanların temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5), işletmede pazarlama ve satış personel olarak çalıştırılan kişilerin ise sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerektiğini kaydetti.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İSTİSNASI

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında belge alma zorunluluğu olmayanların da tanımlandığını kaydeden Ayanoğlu, şöyle dedi:

"Getirilen istisna kapsamında Ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından mezun olanlar ile yönetmeliğin yayımlandığı 5 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden, gelir veya kurumlar vergisi kaydı ile meslek odası kaydı bulunan ve halk eğitim merkezleri ya da Milli Eğitim Bakanlığı'nca yetkilendirilen meslek odalarınca verilen eğitim sonucunda taşınmaz ticareti ile ilgili sertifika almış olan tacirler ile esnaf ve sanatkârlarda "MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi" şartı aranmayacak."

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK

Belge zorunluluğu vesilesiyle emlakçılık mesleğini ancak gerekli bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip kişilerin yapabileceğini kaydeden Mustafa Ayanoğlu, "Böylece sektörümüz için de çalışan standartları belirlenmiş oluyor. Artık ehil olmayan kişiler, mesleki yeterlilik belgesi ve yetki belgesi olmadan emlak işini yapamayacaklar" dedi.

Söz konusu toplantının emlak sektörüne yönelik hazırlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ve ulusal yeterlilikler hakkında sektör mensuplarına detaylı bilgiler vermek amacıyla yapıldığını ifade eden Ayanoğlu, sektörde faaliyet gösteren firma ve çalışanlarını mesleki yeterlilik belgelendirme sınavlarına zaman kaybetmeden başvurmaya çağırdı. Mustafa Ayanoğlu firmaların detaylı bilgileri ATSO'da faaliyet gösteren ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi'nden (ATSO MESEM) alabileceklerini de sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim