Bugün 23 Mart 2023 Perşembe
 • Antalya16 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1219.171
  %1.20
 • Dolar
  19.0128
  %-0.11
 • Euro
  20.7054
  %0.30
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aykırtça'daki Satış Tezgahları Mahkeme Kararıyla Kaldırıldı
09 Ağustos 2019 Cuma 10:23

Aykırtça'daki Satış Tezgahları Mahkeme Kararıyla Kaldırıldı

FİNİKE Elmalı Karayolu Aykırtça mevkisindeki satış tezgahları mahkeme kararıyla kaldırıldı.

FİNİKE Elmalı Karayolu Aykırtça mevkisindeki satış tezgahları mahkeme kararıyla kaldırıldı.

Finike-Elmalı Karayolu arasında "Suyun Gözü" olarak bilinen Aykırtça mevkisindeki satış tezgahları mahkeme kararıyla kaldırıldı. Şelalesi, doğal güzelliği ve temiz havası dolayısıyla büyük rağbet gören dinlenme alanındaki satış tezgahlarının kaldırılması vatandaşların da tepkisine neden oldu. Daha önce aynı yerde satış tezgâhı olduğu ileri sürülen ve ismi açıklanmayan bir kişinin Aykırtça'da karayolu kenarına yapılan satış ünitelerinin kaldırılması talebi ile ilgili, Finike Belediyesi'ne başvurdu.

19 Nisan 2017'de yapılan başvuru aynı yıl mayıs ayında reddedildi. Bunun üzerine aynı kişi idari işlemin iptali için Finike Belediye Başkanlığı aleyhine Antalya 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Mahkeme, söz konusu dava dosyasında yer alan bilgi ve belgeler ile bölgede keşif yaptı.

TRAFİK GÜVENLİĞİ AÇISINDAN RİSKLİ GÖRÜLDÜ

Hazırlanan bilirkişi raporunu hükme esas alınabilir nitelikte bularak, konum itibariyle karayolu kamulaştırma sınırı içerisinde kalan satış ünitelerinin refüj ile ayrılan tali yol kesiminin daha cazip hale gelmesine ve yoldan geçen araçların alışveriş yapmak için durmalarına yol açarak karayolu trafik güvenliği açısından risk oluşturduğu gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar verdi. Mahkeme kararı sonrasında satış tezgahları zabıta ekipleri tarafından kaldırıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi; "Antalya 2. İdare Mahkemesi'nin kararı göz önüne alındığında satış ünitelerinin trafik güvenliği açısından risk teşkil etmesi ve mahkeme kararlarının idare tarafından 30 günlük süre içerisinde uygulanması gerekiyordu. Herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmaması ve Antalya 2. İdare Mahkemesi kararının tarafımız açısından bağlayıcı olması sebebiyle, Aykırtça'daki satış ünitelerini istemeyerek mahkeme kararının gereği olarak zorunluluk sebebiyle kaldırmış bulunmaktayız" dedi.

Mahkemeden çıkan karar sonrasında bir üst mahkemeye başvurduklarını ancak satış ünitelerinin kaldırılmasına yönelik kararın da uygulanması gerektiğini belirten Başkan Geyikçi, yüzlerce vatandaşın mola verdiği, alışverişini yaptığı, dinlendiği ve serinlediği yerde ki satış ünitelerinin kaldırılmasının kendilerini de mutlu etmediğini söyledi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 752 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim