Bugün 02 Şubat 2023 Perşembe
 • Antalya13 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1164.574
  %-1.31
 • Dolar
  18.8069
  %-0.02
 • Euro
  20.5422
  %-0.57
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gebelikte Yanlış Beslenme Bebeğe Zarar Veriyor
04 Ağustos 2019 Pazar 13:38

Gebelikte Yanlış Beslenme Bebeğe Zarar Veriyor

OFM Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümmühan Dursun Toros, gebelikte en sık yapılan yanlışın karbonhidratlı beslenme olduğunu...

OFM Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümmühan Dursun Toros, gebelikte en sık yapılan yanlışın karbonhidratlı beslenme olduğunu söyledi.

Gebelik okulu eğitmenlerinden Op. Dr Ümmühan Dursun Toros, pek çok anne adayının ilk gebelik sürecinde bilinçsizce hareket ettiğini söyledi. Kulaktan dolma bilgilerle hareket eden anne adaylarının hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehlikeye attığına vurgu yapan Op. Dr. Toros, "Tüm anne adayları, gebe olduklarını öğrendikleri ilk anda kendi başına hareket etmemeli, süreci mutlaka deneyimli bir hekimle devam ettirmeli. Gebelik sürecinin doğru izlenmesi, gebelikte neyin doğru neyin yanlış olduğunun bilinmesi, hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Bu nedenle hastanemizde gebe okulu faaliyetini 3 haftadır ücretsiz sürdürüyoruz. Anne adaylarını 3 haftalık eğitimden geçiriyoruz. Anne adaylarına eğitimlerinin 3'üncü haftasında sağlıklı ve ağrısız doğum yapmalarına olanak tanıyan egzersizler öğretiyoruz" diye konuştu.

TATLI VE HAMUR İŞLERİNDEN UZAK DURUN

Paketlenmiş, gıda boyası ile boyanmış yiyeceklerin hem anne hem de bebek sağlığı için tehlikeli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Toros, "Gebelik okulunda anne adaylarımıza sağlıklı beslenme konuları hakkında da bilgiler verdik. Kilo, boy, tansiyon gibi fiziksel tanımlamalar sağlıklı beslenme ile de doğru orantılıdır. Bazı gebelerde gıda tercihlerine göre protein tüketmeme alışkanlığı olabiliyor. Bu durum gebelerde B-12 eksikliği, demir eksikliğine neden oluyor. Anne adaylarının B-12 ve demir eksikliğini takviye vitaminlerle dengelemesi gerekiyor. Gebelik döneminde şekerli gıdalar, tatlılar, hamur işleri, beyaz ekmek, pirinç, patates ve abur cubur tüketimi de oldukça zararlı" ifadelerini kullandı.

GEBELİK ŞEKERİ VE TANSİYONA DİKKAT

Paketlenmiş gıdaların gebeler tarafından daha çok tercih edildiğini aktaran Op. Dr. Toros, "Biz paketlenmiş, içeriğinde gıda boyası veya katkı maddesi olan gıdaların gebeler tarafından tüketilmesini istemiyoruz. Gebelikte kontrolsüz kilo artışı, ilerleyen haftalarda, bizim istemediğimiz gebelik şekeri ve tansiyon sorununa neden oluyor" dedi. Op. Dr. Ümmühan Dursun Toros, şöyle devam etti:

"İlk 3 ayda gebelerin beslenme ile ilgili sıkıntıları olabilir. Bu dönemde biraz koku hassasiyeti, tat değişikliği ve gıdaların bazılarında tadlarının hoş olmamasına bağlı seçme dönemi olur. Bu dönemde çok fazla ısrarcı olmuyoruz. İlk 3 ay gebenin hoşuna giden, sindirimi kolay, mide bağırsak sistemini zorlamayan gıdalarla beslenmelerini öneriyoruz. 3'üncü aydan sonra gebe beslenmesi artık düzene girer ve tat değişikliği ortadan kalkar. Tüm gebeler için önerimiz öğünlerin atlanmaması. Düzenli beslenme sağlıklı gebelik için çok önemli. Gün içerisinde tüketilen sıvı en az 2 litre olmalı. Gazlı içeceklerden uzak durulmalı. Ayran kefir, taze sıkılmış meyve suyu gazlı içeceklere alternatif olabilir. Tuz tüketimi mutlaka kısıtlanmalı. Tuz tüketimi kısıtlanmazsa gebeliğin 24'üncü haftasında gebeyi rahatsız eden ödemler meydana gelir."

NİŞASTA BAZLI YİYECEKLERE DİKKAT!

Nişasta bazlı glikoz ve früktoz şurubu içeren yiyeceklerden gebelerin uzak durmasını öğütleyen Op. Dr. Toros, şöyle dedi:

"Gebelikte yanlış yapılan şeyler, karbonhidratlı beslenme. Karbonhidrat tüketimi, bebeğin iri olmasına sebep oluyor. İri bebek olmasından dolayı sezaryenle doğum yapmak zorunda kalıyoruz. Vitamin eksikliğinden çok, anne ve bebekte glikoz kullanım bozukluğu, bebek doğduktan sonra bebeğin ilk 24 ile 48 saatinde hipoglisemilerle karşılaşıyoruz. İnatçı hipoglisemi bebekte kalıcı beyin hasarına neden olabilir. Bu durum, bebekte epilepsi nöbetlerini tetikleyebilir. Aşırı tuzlu beslenmeden uzak durulmalı. Takviye olarak omega-3 asitlerinin alınması bebeklerin doğum kilolarını desteklediğini, düşük kilo oranını azalttığını biliyoruz. Yaptıkları yanlışlardan bir tanesi, gebelikte artan demirin farkında olmadan, dışarıdan demirin yerine koyabileceklerini düşünüyorlar. Her gebenin dışarıdan takviye alması gerekir. Kalsiyum ve D vitamini alınmadığında bebeklerde ciddi eksik olmayabilir ama kendilerinde doğum sonrası diş kayıpları, kemik erimesi sorunu yaşanabilir."

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 689 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim