Bugün 05 Ekim 2022 Çarşamba
 • Antalya29 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1018.859
  %-1.15
 • Dolar
  18.5718
  %-0.23
 • Euro
  18.4214
  %-0.68
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Myra-andriake Kazılarının 10. Yılı Kutlandı
07 Ağustos 2019 Çarşamba 11:03

Myra-andriake Kazılarının 10. Yılı Kutlandı

ANTALYA'nın Demre ilçesindeki Myra- Andriake kazılarının 10. yılı konferans ve ardından yapılan kokteylle kutlandı.

ANTALYA'nın Demre ilçesindeki Myra- Andriake kazılarının 10. yılı konferans ve ardından yapılan kokteylle kutlandı.

Demre'de bulunan Myra Antik Kenti ve Myra'nın limanı olan Andriake Liman Kenti'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında yürütülen kazıların 10. yılı kutlandı. Kutlamalar kapsamında Prof. Dr. Nevzat Çevik "Myra- Andriake Kazılarının 10. Yılı Muhasebesi" konulu bir konferans verdi.

Likya Uygarlıkları Müzesi'nde düzenlenen konferansı Kaymakam Murat Uz, Belediye Başkanı Okan Kocakaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Coşkun, Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gümrükçü, CHP İlçe Başkanı Mustafa Caner, İYİ Parti İlçe Başkanı Hüseyin Şahin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ünal Çetinkaya, belediye meclis üyeleri, kazı ekibinden bilim insanları, kazı çalışanları ve Demreliler izledi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, "Bu yıl Myra- Andriake kazılarının onuncu yılı. Bugün bizim için aslında bir hesap verme, yaptığımız 10 yıllık çalışmalarla yüzleşme günü. 10 yılda yaptıklarımızı sizlerle paylaşmak istedik. Ama daha çok yetkilinin, Demrelinin bu konferansa katılmasını isterdim. 10 yılda yapılanları görmelerini, dinlemelerini, soru sormalarını, hatta sorgulamalarını isterdim. 10 yılda toprağı değil, bilgiyi kazdık. Sadece kazı yapmadık. Kazıda ortaya çıkardıklarımızın restorasyonunu, konservasyonunu yaptık. Ortaya çıkardığımız her buluntuyu, yapıyı geleceğe taşıdık. Myra Antik Kenti ve onun limanı olan Andriake Antik Kenti'nde 10 yıl öncesine kadar hiç kazı yapılmamıştı. Likya Birliği'nin en önemli 6 önemli kentinden biri olan, Roma, Bizans dönemlerini yaşamış bu önemli kentin altında Anadolu'nun Pompeisi yatıyor. Bunun en güzel örneklerini toprağın 5-10 metre arasında gün ışığına çıkardığımız Bizans Kilisesi, Bizans Hamamı, Likya'nın ilk Sinagogu, liman yapıları, granaryum, su sarnıcı, liman caddesi, işlikler, onurlandırma anıtları, Bizans kiliseleri bunun en güzel kanıtı" dedi.

Burada daha çok tarih yattığını vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Çevik, "Toprağın altında görülmeyenleri gördük. Çok önemli olarak tüm bu çalışmalarımızı Likya Uygarlıkları Müzesi ile taçlandırdık. Bin yıllık bir granaryumun (buğday silosunu) kazısını yaparak, restorasyonunu tamamlayarak, Likya Uygarlıkları Müzesi olarak 2016 yılında turizmin ve bilimin hizmetine sunduk. Belki Türkiye'de bir örnek olarak açık hava ve kapalı müze konsepti olarak çok önemli bir çalışmaya imza atıldı. Türkiye, Antalya ve Demre turizmine önemli bir destinasyon kazandırdık. Bu müzede Likya Uygarlığını gösterime, bilime sunduk" diye konuştu.

Ardından kısa birer konuşma yapan Kaymakam Murat Uz ve Belediye Başkanı Okan Kocakaya, kazı ekibine gün yüzüne çıkardıkları tarih, Demre turizmine yaptıkları katkılar için teşekkür etti.

Konferansın ardından Kazı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kaymakam Murat Uz, Belediye Başkanı Okan Kocakaya ve Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin'e birer plaket vererek, kazıya yaptıkları katkılar için teşekkür etti. Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin de Prof. Dr. Nevzat Çevik'e bir 10. yıl tablosu hediye etti. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın plaketini oğlu İnanç ve torunu Ogün Günay birlikte aldı.

Kutlamalar kapsamında Likya Uygarlıkları Müzesi bahçesinde 10. yıl pastası kesildi. Katılımcılara bir teşekkür kokteyli verildi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim