Bugün 25 Mart 2023 Cumartesi
 • Antalya21 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1211.438
  %-0.07
 • Dolar
  19.0481
  %-0.12
 • Euro
  20.4952
  %-0.11
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel Çocuklara Engelsiz Havuz
30 Temmuz 2019 Salı 14:38

Özel Çocuklara Engelsiz Havuz

Çukurova Belediyesi'nin engelli çocuklara hizmet veren engelsiz yüzme havuzu yoğun ilgi görüyor.

Çukurova Belediyesi'nin engelli çocuklara hizmet veren engelsiz yüzme havuzu yoğun ilgi görüyor. Engelsiz yüzme havuzu, sadece Adana'ya değil çevre il ve ilçelerden gelen engelli çocuklara da hizmet veriyor.

Çukurova Belediyesi Hayalpark içindeki havuzdan engelli çocuklar hafta içi her gün saat 08:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz yararlanabiliyor. Hafta sonu ise havuzda bakım ve su değişimi yapılıyor. Her yaştaki engelli vatandaşlara hizmet veren havuzdan yararlanmak isteyenler için randevu sistemi uygulanıyor. Gruplara, engel durumlarına göre randevu veriliyor; bedensel engelliler ve zihinsel engelliler ayrı ayrı havuza alınıyor.

Engellilerin havuzdan yararlanması için "tuvalet" dışında herhangi bir şart aranmıyor. Hijyen açısından tuvalet sorunu olan engellilerin havuzdan yararlanması mümkün olmuyor.

Engelsiz yüzme havuzundan yararlanmak isteyen engelli dernek, spor kulübü ve rehabilitasyon merkezlerine toplu randevular verildiği gibi, bireysel randevu istekleri de karşılanıyor. Randevu talepleri anında karşılanıyor ve yüzme havuzundan hangi zaman diliminde yararlanacakları bildiriliyor. Engellilerin yoğun talebi randevu sistemini gerekli kılıyor.

Adana'da ilk ve tek

Engelliler havuzda özel eğitmenler tarafından eğitiliyor. Engellilerin bir kısmı yüzme öğrenirken, tedavi amaçlı havuzdan yararlanmak isteyenlerin çokluğu dikkat çekiyor. Özellikle, Adana dışından gelenler havuzu tedavi amaçlı kullanıyor. Çukurova Belediyesi bu anlamda da çok önemli bir hizmet veriyor. Tesiste hizmet veren uzman personelin yanında, cankurtaranlar da görev yapıyor.

İlk açıldığı dönemde, sadece yaz aylarında haftanın belirli günlerinde hizmet veren engelsiz yüzme havuzu artık yaz kış, hafta içi her gün engellilere hizmet veriyor. Bu özellikleriyle Çukurova Belediyesi Engelsiz Yüzme Havuzu, diğer belediyeler açısından da örnek teşkil ediyor.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, "engelsiz kent" sloganıyla göreve geldiklerini ve bu isteklerinin artık slogan olmaktan çıktığını belirtti. Engellilerin her alanda sosyalleşmesini sağlamaya çalıştıklarını ve kentte her konuda engelle karşılaşmadan yaşamlarını sürdürmesine yardımcı olduklarını kaydeden Başkan Soner Çetin, "Engelliler burada, hem eğleniyor, hem spor yapıyor, hem de tedavi oluyorlar. Onlar için ne yapsak azdır" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim