Bugün 07 Aralık 2023 Perşembe
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1885
  %0.10
 • Dolar
  28.9158
  %0.07
 • Euro
  31.1923
  %0.24
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SGK’dan kayıt dışı istihdamla mücadele ziyaretleri
15 Kasım 2020 Pazar 16:44

SGK’dan kayıt dışı istihdamla mücadele ziyaretleri

Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından il genelinde meslek odaları, STK’lar ve işlerlerine yoğun ziyaretler gerçekleştirildi. Antalya SGK İl Müdürü Nejat Deniz, ziyaretlerin hedef ve amacının, sosyal güvenlik uygulamaları hakkında bilgilendirmede

Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından il genelinde meslek odaları, STK’lar ve işlerlerine yoğun ziyaretler gerçekleştirildi. Antalya SGK İl Müdürü Nejat Deniz, ziyaretlerin hedef ve amacının, sosyal güvenlik uygulamaları hakkında bilgilendirmede bulunmak, kayıt dışı istihdamla mücadelede ilgili kuruluşlarla iş ve güç birliği yapmak olduğunu belirtti.

 

Antalya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü tarafından kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında, meslek ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş ve güç birliği yapılması amacıyla il genelinde çok sayıda ziyaretler gerçekleştirdi. Bu kapsamda, Ekim ve Kasım aylarında Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Antalya Organize ve Sanayi Bölge Müdürlüğü (AOSB), Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB), Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) ve birçok sivil toplum kuruluşuna ziyaretler gerçekleştirildi. Sosyal güvenlik merkezi müdürleri tarafından da ilçelerde bulunan ticaret odaları, meslek odaları, esnaf odaları ve işyerleri ziyaret edildi.

1-022.jpg

“KAYITLI İSTİHDAMI TEŞVİK ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Yapılan ziyaretlerin hedef ve amacının, sosyal güvenlik uygulamaları hakkında bilgilendirmede bulunmak, kayıt dışı istihdamla mücadelede ilgili kuruluşlarla iş ve güç birliği yapmak olduğunu belirten Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nejat Deniz, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, kayıtlı istihdamı teşvik etmeye çalıştıklarını kaydetti. Bu konuda ilgili paydaş ve işverenlerin bilgilendirildiğini bildiren Deniz, kayıt dışı istihdam ile mücadelede iş birliği içerisinde olduklarını, bu amaçla hazırlanan bilgilendirme broşürlerinin işveren ve sigortalılara ulaştırılmak üzere dağıtımını yaptıklarını dile getirdi.

 

“SOSYAL GÜVENLİK VAZGEÇİLMEZ BİR HAKTIR”

Sosyal güvenliğin vazgeçilmez bir hak olduğunu vurgulayan İl Müdürü Deniz, “Tüm vatandaşlarımızın sosyal güvenliği; vazgeçilmez bir hak, aynı zamanda asli bir sorumluluk olarak görmesi gerekiyor. Bu bilinç içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun her zaman yanında ve yardımında bulunmalılar. İşverenlerin çalışanlarını sigortasız olarak çalıştırma hakları olmadığı gibi çalışan kişilerin de sigortasız çalışmak veya sigortasız çalışmayı istemek gibi bir hakları söz konusu değildir” dedi.

2-018.jpg

“SİGORTASIZ ÇALIŞMAYI İSTEMEYİN”

Çalışanlara “Sigortasız çalışmayı istemeyin”, İşverenlere ise “Bu teklifi sakın kabul etmeyin” diye seslenen Deniz, sigortasız çalışmanın işçi ve işverenler açısından birçok olumsuz sonuçları olduğunun altını çizdi. Sigortasız çalışan kişilerin, emeklilik ve malullük aylığı, iş göremezlik geliri, işsizlik ödeneği, kıdem ve ihbar tazminatı gibi çalışanlara sağlanan birçok yasal haktan mahrum kalacağına dikkat çeken Deniz,  iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kapsamında sağlanan birçok yardımdan yararlanamayacaklarını ve sadece kendilerini değil, aile bireylerini de mağdur edeceklerini kaydetti. İşverenler açısından bakıldığında kayıt dışı istihdamın haksız rekabete neden olacağını belirten Deniz, ayrıca kayıt dışı istihdama tevessül eden işletmelerin yapılan denetimler ve tespitler sonucu yüksek tutarlarda idari para cezasıyla karşılaşabileceklerinin altını çizdi. (HABER MERKEZİ)

Bu haber toplam 1823 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim