Bugün 28 Mart 2023 Salı
 • Antalya16 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1201.291
  %0.06
 • Dolar
  19.0848
  %-0.03
 • Euro
  20.6015
  %-0.14
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Varislerden Lazer Tedavisiyle Kurtulmak Mümkün
20 Ağustos 2019 Salı 10:18

Varislerden Lazer Tedavisiyle Kurtulmak Mümkün

ANTALYA Anadolu Hastanesi kalp damar cerrahı Doç.Dr. Dolunay Odabaşı, kadınlar ve ayakta çalışanlarda sık görülen varis hastalığının lazer yöntemiyle...

ANTALYA Anadolu Hastanesi kalp damar cerrahı Doç.Dr. Dolunay Odabaşı, kadınlar ve ayakta çalışanlarda sık görülen varis hastalığının lazer yöntemiyle ağrısız tedavi edildiğini söyledi.

Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamarların genişlemesiyle oluşan varis hastalığı, toplumun yaklaşık yüzde 20'sinde görülüyor. Sağlık sorunu olan varislerin tedavisinde etkin yöntem olarak lazer yönetimi kullanılıyor. Antalya Anadolu Hastanesi kalp damar cerrahı Doç.Dr. Dolunay Odabaşı, varis hastalığının temelde genetik geçişli bir hastalık olduğunu belirtti. Varis tedavisi hakkında bilgi veren Doç.Dr. Odabaşı, lazer tedavisi yöntemiyle hastaların varislerden kurtulduğunu söyledi.

LAZER YÖNETMİ

Lazer tedavisini yüzeysel varisler yani örümcek varislerde kullanıldığını kaydeden Doç.Dr. Dolunay Odabaşı, "Lazer enerjisiyle bu varisleri tedavi edebiliyoruz. Ağrı ve sızı olmuyor. Seans seans yapıyoruz. Tedavi süresi kısa. Her bir seansta yaklaşık 15-20 santimetre karelik bir alanı temizliyoruz. Yaygınlığına bağlı olarak 10 veya 20 seans sürebiliyor" dedi.

EN ÇOK UYGULANAN YÖNTEM

Doç.Dr. Dolunay Odabaşı, etkin ve güvenilir bir yöntem olan lazer tedavisinin etkili sonuçlar verdiğine dikkati çekti. Lazer tedavisiyle hastaların varislerden kurtulduğunu kaydeden Doç.Dr. Odabaşı, "Hastanemizde en çok bu tedavi yöntemini kullanıyoruz. Hastalarımız sonuçlardan çok memnun" dedi. Tiplerine göre farklı tedavi yöntemlerinin de olduğunu söyleyen Doç.Dr. Dolunay Odabaşı, lazer, ameliyat ve köpük yöntemi gibi birden fazla tedavi yöntemlerini uyguladıklarını da söyledi.

EN ÇOK KADINLARDA GÖRÜLÜYOR

Varisin daha çok kadınlarda görüldüğüne değinen Doç.Dr. Dolunay Odabaşı, "Temelde genetik bir hastalıktır. Uzun süre ayakta durmayı gerektiren meslek gruplarında, kadınlarda daha çok görülmektedir" dedi.

VARİS ÇORABI ÖNEMLİ

Varis çorabının önemine dikkat çeken Doç.Dr. Odabaşı, şöyle dedi.

"Varis çorabı kullanmak çok önemlidir. Sıcak bölgelerde bunu kullanmak zor oluyor. Tedavi ettiğimiz hastalarda yeni varis oluşmasını engellemek için veya başlangıç safhasında olan varislerin ilerlememesi için varis çorabı kullanmak çok önemli. Bununla birlikte kilo kontrolü ve egzersiz çok önemli. Bu yüzden hastalarımıza spor yapmayı tavsiye ediyoruz."

AĞRI, YORGUNLUK VE ŞİŞMEYE DİKKAT

Doç.Dr. Dolunay Odabaşı, hastaların genelde varisler gözle görülür olduğu zaman tedaviye geldiğine de dikkati çekerek, "Ayaklarında ağrı, yorgunluk ve şişme gibi şikayetleri olanların mutlaka bir kalp damar cerrahına görünmelerinde fayda var. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde ayaklarda iyileşmeyen yaralar oluşuyor. Kanama durumunda ise durdurulması çok zor. Erken tanı tedaviyi daha etkin kılar" dedi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 674 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim