Bugün 07 Aralık 2023 Perşembe
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1885
  %0.10
 • Dolar
  28.9158
  %0.07
 • Euro
  31.1923
  %0.24
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğum Yapan Köpek Balığı Sandılar, Gerçek Ay Balığı Çıktı
23 Eylül 2023 Cumartesi 11:23

Doğum Yapan Köpek Balığı Sandılar, Gerçek Ay Balığı Çıktı

Antalya'da tekne turundaki vatandaşlar su yüzeyinde "mola mola" (ay, gümüş, pervane) balığını görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Antalya'da tekne turundaki vatandaşlar su yüzeyinde "mola mola" (ay, gümüş, pervane) balığını görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Doğum yapan köpek balığına benzetilen canlının nesli koruma altında olan ay balığı olduğu ortaya çıktı.

Antalya açıklarına tekne turuna çıkan vatandaşlar, deniz yüzeyine batıp çıkan bir canlı gördü. Teknenin iyice yanaşmasıyla teknedekiler canlının türü ve hareketleri için yorum yapmaya başladı. Vatandaşlar, "Bu görünen ne, köpek balığı mı, kaplumbağa mı? Çok değişik bir şey" diyerek şaşkınlıklarını gizleyemedi.

"Kırmızı listedeler"

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, ay, güneş ya da pervane balığı olarak adlandırılan ve bilimsel adı "mola mola" olan bir tür olduğunu kaydetti.

Balığın çok geniş bir kuyruk yapısı olduğunu dile getiren Gökoğlu, "Alt ve üst yüzgeçleri büyük olan, yassı ve geniş bir balıktır. Çok büyüyebilen bir balıktır. Ağırlıklı denizanaları, planktonlarla beslenen türdür. Bizi sularımızda Ege, Akdeniz ve Marmara'da nadir olarak görülür. Etinin kendisine has kötü bir kokusu vardır ve tüketilmez. Genellikle Türkiye sularında suyun üzerinde bu balığı görebiliyoruz. Kırmızı listede nesli azalan türler içinde yer alıyor. Her türlü av aracında yakalanabilir. Gırgır trol ve uzatma ağlarında yakalanabiliyor" dedi.

"Zararsızdır"

Görüntüleri yorumlayan Gökoğlu, "Vatandaş tedirgin, gördüğü an bilmeden balığı hemen köpek balığı yönünde bir yaklaşım sergiliyorlar. Zararsızdır. Akdeniz'deki deniz analarının en büyük tüketicisidir" dedi.

Ortalama 250 ile bin kilo ağırlığa ulaşabildiğini dile getiren Gökoğlu, "Zaman zaman yakalanıp gemilere vinçle alınıp tekrar suya atılıyor. Özellikle okyanuslarda 2 bin kilograma ulaşabiliyorlar" dedi.

Gökoğlu, Türkiye sularında köpek balıklarına yönelik bir vaka olmadığını ve tedirginlik yapmamaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 347 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim