Bugün 19 Temmuz 2024 Cuma
 • Antalya36 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  2558.397
  %-1.61
 • Dolar
  33.0434
  %-0.09
 • Euro
  36.0143
  %-0.33
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Kalkan: “Siyasi İrade Kararına Sahip Çıkmalıdır”
19 Ekim 2018 Cuma 12:03

Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Kalkan: “Siyasi İrade Kararına Sahip Çıkmalıdır”

Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, Danıştay'ın Öğrenci Andı üzerinde vermiş olduğu karara ilişkin bir açıklama yaparak, "...

Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, Danıştay'ın Öğrenci Andı üzerinde vermiş olduğu karara ilişkin bir açıklama yaparak, " Siyasi irade kararına sahip çıkmalı ve eski Türkiye'nin hortlamasına geçit vermemelidir" dedi.

Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Eğitim Bir Sen Kayseri Şubesi Yönetim kurulu ve STK temsilcileri katıldı.

Danıştay 8. Dairesi'nin Öğrenci Andı üzerinde vermiş olduğu karara tepki gösteren Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, Öğrenci Andının kaldırılmasına ve demokratik bir Türkiye'nin inşası adına Eğitim Bir Sen olarak destek vermiş olduklarını dile getirerek: "Danıştay 8. Dairesi, idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir. Pedagojik veya hukuki hiçbir dayanak göremediğimiz gerekçeli kararda, ülke gerçekliği ve toplumsal mutabakat bir yana uluslararası hukuk ve anayasa dahi görmezden gelinmiştir" diye konuştu.

Danıştay'ın vermiş olduğu kararla beraber eski Türkiye alışkanlıklarının devam ettiğini vurgulayan Başkan Kalkan, "Bu karar ülkemizde son on beş yıldır insan hakları ve demokrasi alanında gerçekleştirilen atılımların ve kazanımlarının idarenin hukuki denetimini yapmakla yükümlü yargı mensuplarınca halen benimsenemediği ve içselleştirilemediğini göstermektedir. Ne yazık ki yargıyı askeri darbelerle şekillendirilen müesses nizamın temsilcisi konumuna indirgeyen eski Türkiye alışkanlıklarının halen devam ettiği görülmektedir. Andımızın arka planında hiçbir bilimsel ve pedagojik gerekçe bulunmadığını, 1930'lu yılların totaliter rejimlerine öykünmenin çirkin bir tezahürü olduğunu ortaya koyan bu tespit, bugün dahi geçerliliğini ve canlılığını korumaktadır. Mahkemeye göre Milli Eğitim Bakanlığı andımızı kaldırırken bilimsel bir gerekçeye dayanmamıştır. Ancak aynı Mahkeme, andımızın kaldırılmasının eğitime etkileri ya da andımızın gerekliliği konusunda hiçbir bilimsel gerekçe öne sürememiş, kararını hiçbir bilimsel veriye veya araştırmaya dayandıramamıştır. Yine kararda öğrenci andını kaldırılmasındaki eğitim biliminin gerekleri ve pedagojik formasyon ilkeleri bakımından araştırma, inceleme ve tespit yapılmadığı ileri sürülmektedir. Oysa ki kararın dayanağı kılınan Milli Eğitim Temel Kanunu ve uzun süredir uygulanmakta oluşunun arkasında eğitim biliminin hangi gereklerinin ve hangi pedagojik formasyon ilkelerin durduğu Mahkemece göz ardı edilmektedir" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Milli Eğitim Bakanlığına seslenen Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, 2013'de verilen bu kararın arkasında durma çağrısı yaptıklarını ve bu konuda sorumluluğun siyasi iradenin olduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 338 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim