Bugün 28 Mart 2023 Salı
 • Antalya15 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1201.775
  %0.10
 • Dolar
  19.0915
  %0.01
 • Euro
  20.62
  %-0.01
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çavdar’dan üyelerine çağrı
02 Ağustos 2019 Cuma 17:55

Çavdar’dan üyelerine çağrı

Birçok mesleki sorunla karşı karşıya olduklarına işaret eden ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, bütün sorunların çözülebileceğine inandığını belirterek, çözüm için birlikte hareket etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Çavdar üyelerine, mesleğe ve örgüte

Birçok mesleki sorunla karşı karşıya olduklarına işaret eden ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, bütün sorunların çözülebileceğine inandığını belirterek, çözüm için birlikte hareket etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Çavdar üyelerine, mesleğe ve örgüte sahip çıkma çağrısında bulundu.

 

Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMO) tarafından üyelere yönelik İzaha (Açıklamaya) Davet Müessesesi konulu eğitim semineri düzenlendi. Oda binasındaki Mustafa Özyürek Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve çok sayıda üyenin katıldığı seminerin açılış konuşmasını ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar yaptı. Antalya Vergi Denetim Kurulu (VDK) Grup Başkanı Tamer Gündoğdu, İzaha Davet Müessesesi ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktarırken, Antalya VDK Vergi Müfettişi ve Eğitim Koordinatörü Veli Çetin ise, hangi konularda mükelleflerin davet edildiğine dair bilgi verdi. Antalya VDK Vergi Müfettişi Veli Hakan Bostan ise, konuyla ilgili örnekler sundu.

sam_8706.jpg

“ÖRGÜTE, ODAYA SAHİP ÇIKIN”

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, 25-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdikleri seçimli olağan genel kurulu hatırlattı. Demokratik hakları olan seçme ve seçilme haklarını kullanarak kendilerine güven verdikleri için üyelere teşekkür eden Çavdar, örgütlü mücadelenin önemine dikkat çekti. Genel kurula katılımın düşük olmasından yakınan Çavdar, şunları söyledi:

“Demokratik hakkımız seçme ve seçilme için sandığa gelme oranı her dönem aşağı doğru gidiyor. Bu aslına bakarsanız mesleğin üzerindeki baskıların, yorgunlukların, çözülemez hale geldi diye düşünülen sorunlarımızın sandığa veya odalara olan yansıması. 2016 ile 2019 yılını kıyasladığımız zaman geçtiğimiz Mayıs ayında 3170 üye ile genel kurula gittik ve katılım yüzde 55 oldu. Yarıdan fazla gibi gözükse de aslında yıllar itibariyle kıyasladığımızda gittikçe aşağı gittiğini görüyoruz. Bizim meslek sorunlarımız, çözüm bekleyen sıkıntılarımız var. Bunların çözüm yerleri parlamento ve siyasi otorite. Bunları bir kenara bırakıp bu örgütlü yapıya sahip çıkmalıyız. Değişik düşüncelerde olabilir, değişik grup veya kişileri destekleyebiliriz ama bu meslek bizim hepimizin. Özellikle genç meslektaşlarımızın gelecekle ilgili bu meslek örgütüne, odalarına sahip çıkmaları gerekir. Bugün bizler bu görevleri yürütüyoruz, yarın bu görevleri genç meslektaşlarımız yürütecek. Ben bütün sorunların çözümünün olduğuna inanıyorum. Hep uzlaşmacı taraf biz olduğumuz için sorunların çözüleceğinden, üstesinden geleceğimizden şüphe duymuyorum ama birlikte olursak. Birlikte hareket etme kabiliyetini getirirsek. Gelin odalara katkı sunun, demokratik oy kullanma hakkınızı kullanın.”

sam_8697.jpg

“KOMİSYONLARDA GÖREV ALIN”

Üyelerden oda bünyesinde oluşturdukları komisyonlarda görev almalarını da isteyen Çavdar, “Bizler odaları da parlamentolar gibi düşünürsek en yoğun çalışan bölümler komisyonlardır. Kanun ve teklifler önce komisyonlarda görüşülerek tartışılır ve sonrasında genel kurula gider. Sizlerden ricamız komisyonlara olan talebin artması ve komisyonlarda çalışmanız. Varsa görüş ve önerilerinizi yönetimin önünü açmak, ışık tutmak ve bizleri zorlamak adına komisyonlarda görev alarak ortaya koymanız” dedi.

 

“3568 SAYILI YASA YENİDEN DÜZENLENMELİ”

Ekonomik, siyasal, ülkenin gelişmesi ve yapış biçimi anlamında mesleğin büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğunun da altını çizen Çavdar, bu anlamda yaklaşık 30 yıl önce yürürlüğe giren 3568 sayılı meslek yasanın da gözden geçirilmesi ve revize edilmesi, gelişen ve değişen günümüz şartlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

sam_8699.jpg

ANTALYA VDK GÖREVLİLERİNE TEŞEKKÜR

2016 yılında yasalaşarak 1 Eylül 2017 tarihinde yürürlüğe giren İzaha Davet Müessesesi Komisyonu tarafından işine baktıkları mükelleflere yavaş yavaş davetler gelmeye başlayacağını belirten Çavdar, konuyla ilgili meslektaşlarını bilgilendirmek istediklerini belirtti. Söz konusu eğitim seminerini de onun için düzenlediklerini kaydeden Çavdar, katılımlarından dolayı Antalya Vergi Denetim Kurulu görevlilerine teşekkür etti.

 

“ANTALYA’DA UYGULAMAYA BAŞLANMADI”

Çavdar’ın konuşmasından sonra söz alan ve İzaha Davet Müessesesi ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktaran Antalya VDK Grup Başkanı Tamer Gündoğdu ise, İzaha Davet Müessesesi’nin ilk defa 2016 yılı Ağustos ayında yasalaştığını ve 2017 yılı Eylül ayında Maliye Bakanlığı tarafından usül ve esaslarının belirlendiğini bildirdi. Düzenleme çerçevesinde hem Gelir İdaresi hem de Denetim Kurulu bünyesinde komisyonların kurulmasının öngörüldüğünü belirten Gündoğdu, şuanda Antalya’da Gelir İdaresi Başkanlığı veya Vergi Dairesi Başkanlığı’nda İzaha Davet’in uygulanmaya başlamadığını bildirdi. Komisyonların kurulduğunu ama aktif olarak çalışmadıklarını ifade eden Gündoğdu, yaklaşık 1 buçuk yıldır konuyla ilgili çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. İzaha davet ile ilgili Antalya Grup Başkanlığı’nda 5 muhatabın olacağını ifade eden Gündoğdu, bundan sonraki süreçte biraz daha hızlanarak İzaha Davet’i aktif hale getireceklerini ve vergi ziyana yol açan veya vergi ziyaa olması muhtemel mükellef fiillerinin izaha davet kapsamında olduğunu söyledi. Ana argümanın vergi ziyaa veya vergi ziyanın mevcudiyeti olduğunu belirten Gündoğdu, bununla ilgili 2017 yılında yayınlanan tebliğde 16 ana başlık belirlendiğini hatırlattı.

sam_8707.jpg

“FAYDASI YÜKSEK”

İzaha davetin uygulanması durumunda mükelleflerce elde edilecek faydanın yüksek olduğunu ve devletin ciddi bir imkan sağladığının görüleceğini ifade eden Gündoğdu, kötü niyetli mükellefe imkan sağlamamak adına çalışmaların yapıldığına da işaret etti. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 3925 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim