Bugün 05 Şubat 2023 Pazar
 • Antalya6 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %0.00
 • Dolar
  18.8012
  %0.00
 • Euro
  20.2949
  %0.00
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Çözüm bekliyoruz”
04 Ağustos 2019 Pazar 15:42

“Çözüm bekliyoruz”

KABİS sisteminde yer alan araç kiralama firmalarının, sözleşmeleri sisteme geç girmelerinden dolayı yüksek para cezalarıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken ATSO Meclis Üyesi ve 46’ncı Grup Taşıt Kiralama ve İlgili Hizmetler Komitesi Üyesi Niyazi Şahi

KABİS sisteminde yer alan araç kiralama firmalarının, sözleşmeleri sisteme geç girmelerinden dolayı yüksek para cezalarıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken ATSO Meclis Üyesi ve 46’ncı Grup Taşıt Kiralama ve İlgili Hizmetler Komitesi Üyesi Niyazi Şahin, asıl cezanın muhataplarının sistemde yer almayarak kaçak olarak araç kiralama işi yapanlar olması gerektiğini vurgulayarak çözüm beklediklerini söyledi.

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyesi ve 46’ncı Grup Taşıt Kiralama ve İlgili Hizmetler Komitesi Üyesi Niyazi Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında hayata geçirilen Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS) ile ilgili yaşadıkları sıkıntıya dikkat çekti. Sistemin kullanıcısı olan araç kiralama şirketlerinin sorumlu işleticileri veya yöneticilerinin kiralanan araç bilgileri ile aracı kiralayanların kimlik bilgilerini Emniyet Genel Müdürlüğü’ne elektronik ortamda anlık bildirdiği sistemde cezanın asıl muhataplarının kaçak olarak rent a car işi yapanlar olması gerektiğini kaydeden Şahin, sisteme dahil olan firmaların sözleşmeleri sisteme 1-2 saat geç girilmesinden dolayı 5-6 bin liralık cezalarla karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekti.

 

“ASIL YAPILMASI GEREKEN KAÇAK ARAÇ KİRALAMA İŞİNİ BİTİRMEK OLMALI”

Kiralık Araç Bildirim Sistemi’nin önemli ve zamanında getirilmiş bir sistem olduğunu vurgulayan Şahin, sistemin doğru bir şekilde işleyebilmesi için Emniyet ile koordineli bir şekilde çalışmaya gayret ettiklerini söyledi. Araç kiralama işini layıkıyla yapan kişilerin, bu sistemi uygularken asıl amaçlarının vatandaşa ve Emniyete yardımcı olmak olduğunun altını çizen Şahin, sistem üzerindeki kayıtlı firmaların denetlenerek bu firmaların cezalandırıldığını iddia etti. “Sistem asıl amacından sanki biraz sapmış gibidir. Burada yapılması gereken ilk iş, merdiven altı faaliyet gösteren bazı kişilerin bu kayıt dışı faaliyetlerinin önüne geçilerek kaçak araç kiralama işini bitirmek olmalıdır” diyen Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

 

“MEVCUT OLANA CEZA YAZMAK EN KOLAY İŞ”

“KABİS sisteminde öncelikli olarak kaçakların araştırılarak bu sisteme dâhil edilebilmesi için bir çalışma yapılmalıdır. Yoksa zaten sisteme kayıt olmuş ve Emniyetle işbirliği içerisine girmiş olan kayıtlı meslektaşlarımıza ceza yazmak, sistemden doğru bir şekilde faydalanmak adına öncelikler arasında yer almamalıdır. Mevcut olana ceza yazmak en kolay iştir. Asıl önemli olan çuvalın altındaki sürekli büyüyen o deliği kapatmaktır. KABİS sistemine üye olup, kiraya verilen aracın o an sisteme girilmemesinin cezası olduğunu hepimiz bilmekteyiz.”

 

“5-6 BİN LİRALIK CEZA”

Sisteme dahil olan rent a car firmalarının, sözleşmeleri sisteme 1-2 saat geç girmesinden dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirten Şahin, “Sıkıntı sözleşmenin sisteme 1-2 saat geç girilmesi neticesinde en düşüğü 5-6 bin lira olan cezalarla karşı karşıya kalınmasıdır. Bir tarafta elini kolunu sallaya sallaya kayıtsız küreksiz merdiven altı bu işi yapanlar, diğer tarafta sistemi kabul ederek içerisine dâhil olmuş ama bazı aksaklıklar nedeniyle sözleşmeleri sisteme 1-2 saat geç girdikleri için mağdur olan meslektaşlarımız var. Sizce bu adalet midir?” diye sordu.

 

 “ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

Asıl cezanın muhataplarının, sistemde hiçbir şekilde yer almayan ve kaçak olarak rent a car işini yapmaya devam eden, merdiven altı olarak araç kiralama işi yapan kimseler olması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Bu konu ile alakalı olarak tüm ilgililerden bir çözüm beklemekteyiz. Emniyetten de bu sorun ile alakalı bir düzenleme ve destek istiyoruz. Kayıtlı olan mağdur olmasın ki, kayıtsız olanla hep birlikte mücadele edelim” dedi. YUSUF KATRAĞ’IN HABERİ

Bu haber toplam 3896 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim