Bugün 02 Temmuz 2022 Cumartesi
 • Antalya32 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  975.604
  %0.22
 • Dolar
  16.7259
  %0.26
 • Euro
  17.4609
  %0.09
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ek zam istiyoruz”
14 Ocak 2022 Cuma 17:18

“Ek zam istiyoruz”

KESK Antalya Şubeler Platformu tarafından, artan enflasyon ve ekonomik kriz bordro yakılarak protesto edildi. Enflasyon farkının zam olmadığını vurgulayan KESK üyeleri, ek zam istediklerini vurguladı.

KESK Antalya Şubeler Platformu üyeleri, ek zam taleplerini Antalya Defterdarlığı önünde yaptıkları açıklamayla dile getirdi. Dün Antalya Defterdarlığı önünde bir araya gelen platform üyeleri, “Enflasyon farkı zam değildir ek zam istiyoruz! Toplu sözleşme yenilensin! Vergi dilimine son verilsin! Zorunlu bireysel emeklilik sistemi kaldırılsın” yazılı pankart açtı. Çeşitli sloganlar da atarak bordro yakan üyeler adına açıklamayı KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Mol yaptı. “Gittikçe ağırlaşan koşullarda bırakalım 6 ay sonrasını yarın nasıl bir ülkeye uyanacağımızı bilmiyoruz” diyen Mol, “Bu karanlık tabloda geçinemiyoruz, nefes alamıyoruz. Üstümüze çöken bu zifiri karanlıktan tek çıkış yolumuz hangi sendikanın üyesi olursak olalım yetkinin asıl sahipleri olarak bir araya gelmemizden ortak mücadeleyi yükseltmemizden geçiyor” dedi.

 

“HER YANIMIZ ZAM KASIRGASI”

Yeni yıla fahiş zamlarla girildiğini hatırlatan Mol, şunları söyledi:

“Yılın daha ilk dakikalarında elektriğe, doğalgaza, akaryakıt ürünlerine, ulaşıma yapılan astronomik zamların şokunu atlatmadan her yanımız adeta zam kasırgası ile sarıldı. Her alış verişte cebimizden çıkan para artarken poşetlerimiz küçüldükçe küçülüyor. TÜİK rakamları bile son 19 yılın en yüksek enflasyonunu gösteriyor. Ancak çarşıya, pazara, mutfağa yansıyan zamlar yaşadığımız hayat pahalılığının TÜİK enflasyonun en az iki katı olduğunu gösteriyor. Hem açlık hem de yoksulluk sınırı yüzde 55 arttı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti 5 bin TL’yi aştı. Döviz kuru 3-4 puan düşürüldü. Buna rağmen yılın başında 7.40 TL olan dolar kuru 13 TL üzerinde kalmaya devam ediyor. Maaşımızı Dolarla almıyoruz ama tükettiğimiz her şey döviz fiyatlarına göre artıyor.  Üstelik kurdaki kısmi düşüşe rağmen başta akaryakıt ürünleri olmak üzere iğneden ipliğe zam sağanağı devam ediyor.”

sami-994.jpg

“KATMERLİ ZAMLAR ASGARİ ÜCRETİ BİLE ERİTTİ”

Mol, “Yeni yılın ilk dakikalarında elektriğe yüzde 50 ile yüzde 127 arasında, doğalgaza yüzde 25, vergi, resim ve harçlara yüzde 36, köprü geçiş ücretlerine yüzde 25 zam yapıldı. Son bir haftadaki katmerli zamlar asgari ücrete yapılan yüzde 50.4 artışı bile çoktan eritti. Buna rağmen biz kamu emekçilerine önümüzdeki 6 ay için yüzde 7.5’luk maaş zammı dayatıyorlar. Enflasyon farkını öne çekmekten ibaret yüzde 2.5 artışı refah payı diye yutturmak istiyorlar. 2020 başında 4 bin 450 TL, 2021 yılında 5 bin 156 TL olan ortalama kamu emekçisi maaşı bu Ocak’ta 7 bin 151 TL’ye çıkmış olacak. Ancak söz konusu maaşla alınan dolardan çeyrek altına, gıda ürünlerinden tüketim maddelerine her şeyin miktarı azalmaya devam edecek” diye konuştu.

 

“FATURA HEPİMİZE KESİLDİ”

“Fatura daha fazla yoksullaşma, daha fazla güvencesizleşme olarak hepimize kesildi. Maaşlarınızdaki erime yerini buharlaşmaya bıraktı. Yoksulluğumuz arttı” diyen Mol, “Sadece son bir hafta içinde yaşadığımız fahiş zamlar refah payı aldatmacasını çoktan yutmuş bulunuyor. İğneden ipliğe zam kasırgası yıllardır süren yangının ateşini her gün daha fazla körüklerken ‘yapılan artış ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez’ diyenlere artık yeter diyoruz. Gittikçe ağırlaşan koşullarda bırakalım 6 ay sonrasını yarın nasıl bir ülkeye uyanacağımızı bilmiyoruz. Bu karanlık tabloda geçinemiyoruz, nefes alamıyoruz. Üstümüze çöken bu zifiri karanlıktan tek çıkış yolumuz hangi sendikanın üyesi olursak olalım yetkinin asıl sahipleri olarak bir araya gelmemizden ortak mücadeleyi yükseltmemizden geçiyor” ifadelerini kullandı.

sam-9949.jpg

BORDRO YAKTILAR

Açıklamanın ardından maaş bordroları yakıldı. Mol, “Geçinemiyorum, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyorum’ diyen kamu emekçileri olarak yoksulluğumuzun belgesi olan bordrolarımızı yakıyoruz” dedi. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 3096 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim