Bugün 27 Mart 2023 Pazartesi
 • Antalya18 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1199.65
  %-1.00
 • Dolar
  19.0847
  %0.19
 • Euro
  20.5958
  %0.48
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Görüşmeler hayal kırıklığı yaşattı”
20 Ağustos 2019 Salı 09:13

“Görüşmeler hayal kırıklığı yaşattı”

Türkiye Kamu Sen İl Temsilciliği adına açıklama yapan Türk Eğitim Sen Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk, memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinin hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 5. dönem toplu sözleşme görüşmelerindeki zam teklifine Türkiye Kamu Sen Antalya İl Temsilciliği üyesi sendikalar tepki gösterdi. Dün Kazım Özalp Caddesi (Kapalı Yol) havuz başında biraraya gelen Türkiye Kamu Sen’li sendikaların üyeleri “Susma, susmadık, susmayacağız. Kamu Sen burada buçuk sen nerede? İşte memur işte sendika. Türkiye sevdamız emek için kavgamız” şeklinde sloganlar atarak tepkilerini dile getirdi. Türkiye Kamu Sen İl Temsilciliği adına açıklama yapan Türk Eğitim Sen Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk, her şeye zam gelirken memur ve memur emeklilerine teklif edilen oranların kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

“ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

“Hepinizin bildiği gibi 3 milyon memur, 2 milyon emekli, aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren, nüfusumuzun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmektedir” diyen Öztürk, “Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon yüzde 20,3 oldu.  4 kişilik ailenin vaz geçemeyeceği zorunlu harcama tutarı 1032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı. TÜİK’in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira.  Ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira. Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam yüzde 18,6’dır. Elektriğe yüzde 34,8 zam yapılmış. Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi tarumar olmuş. Hem resmi rakamlar hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor” açıklamasında bulundu.

sam_8967.jpg

“ENFLASYON HEDEFİNİN ALTINDAKİ TEKLİFLE SEFALETE SÜRÜKLENİYORUZ”

       Hayat pahalılığının bütün zorluklarını hep birlikte yaşadıklarını söyleyen Öztürk, şunları söyledi:

“Memura ve emekliye reva görülen zam, revize edilmiş hali ile 2020’nin tamamı için yüzde 8,2; 2021’in tamamı için yüzde 6,1. Teklifler böyleyken şu anda yıllık enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen yüzde 16,65. Çarşının, pazarın durumunu görüyoruz; sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize son olarak teklif edilen yüzde 4; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 160, en düşük maaşa 120 lira artış demek. Bu ne anlama geliyor? Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor. Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük, memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk. Birilerini bilmeyiz ama bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz; yüzde 4’ler filan bize uymaz. Biz, bütün taleplerimizin haklı gerekçelerini açıklıyor, resmi verilerle destekliyoruz. Kamu işveren tarafından da yüzde 4+4 zammın gerekçesini bekliyoruz. Hedefiniz nedir, amacınız nedir? Enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğu yerde memura yüzde 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir? Toplu sözleşmenin başından beri hep hedef enflasyona endeksli maaş zammından vaz geçin dedik ama bu konuda bile bizi yanlış anladılar. Enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın dedik.  Onlar, enflasyon hedefinin de altında teklif ettiler. Biz refah istedik; onlar sefalet önerdi. Biz, ekonomik kurtuluş istedik; onlar, esarete devam dedi. Bu teklif, 20 milyon vatandaşımızı adeta ateşe atmak anlamı taşıyor. Bu teklif, bizlere başınızın çaresine bakın demek oluyor.”

 

“BEKLENTİLERİ BOŞA ÇIKARMAK VİCDANİ DEĞİL”     

Toplu sözleşme görüşmelerinin normal seyrinde ilerlemediğini söyleyen Öztürk, “Pazarlıkların başından beri ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini ifade ettik. Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, liyakati yerle bir eden, adaletsizliğin kaynağı mülakatın kaldırılması gibi bütçeye getireceği ekonomik yükü sınırlı olan ya da hiçbir mali yük teşkil etmeyen konular masadan kaçırılıyor. Maliyeti dahi olmayan konularda yıllardır çözüm bekleyen milyonlarca memur ve emeklinin beklentilerini boşa çıkarmak vicdani değildir. Neden yetkili konfederasyon hiç olmazsa bu konularla ilgili müzakereden 20 gün boyunca imtina etmiştir? Biz toplu sözleşmenin başından beri bütün meselelerin masaya getirilip müzakere edilmesi için mücadele ediyoruz. 20 gündür, masayı verimli kullanmayıp pazarlıkları heba edenlerin, iki günde ne yapabilecekleri soru işaretidir. Süreç henüz sonlanmamışken, bir şansımız daha varken sözleşmeliler, vergi dilimleri, yardımcı hizmetliler, ek gösterge, bayram ikramiyesi gibi konularda adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyorum. Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu saydığım konuları 1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek memurların yaralarını saralım” diye konuştu.

sam_8966.jpg

“TEKLİFİ YOK SAYIYORUZ”

Teklifi yok saydıklarını belirten Öztürk, “Bizim üretimden gelen gücümüz var. Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var. Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette var. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. Yetkili sendika ‘Eylem kültürümüz var’ diyor. Bu kültürlerini bir kere olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, onları da alanlara bekliyoruz. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak 420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz” dedi. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 2941 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim